W poniedziałkowe popołudnie na trasie kolejowej między miejscowościami Jackowo Dworskie a Świercze wstrząsające zdarzenie wstrzymało ruch pociągu relacji Warszawa-Gdynia. Maszynista pociągu Kolei Mazowieckich nr 15607 zauważył, że do torów przywiązano psa.O sprawie informuje TVP 3 Warszawa.
Zdarzenie miało miejsce na linii kolejowej w kierunku Ciechanowa, gdzie maszynista w porę dostrzegł uwięzione zwierzę. Natychmiast zatrzymał pociąg, wyszedł z lokomotywy i osobiście uwolnił psa. Zwierzę, choć uratowane przed nadciągającym składem, po odwiązaniu uciekło w nieznanym kierunku.
Na miejsce zdarzenia przyjechali policjanci. Jak poinformowała dziennikarzy TVP 3 Warszawa podkom. Barbara Goździewska z Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku, informację o incydencie przekazał dyżurny ruchu kolejowego.
– Policjanci, którzy przybyli na miejsce, podjęli działania mające na celu ustalenie okoliczności zdarzenia oraz odnalezienie sprawcy. Sprawa jest prowadzona w kierunku naruszenia artykułu 35 Ustawy o Ochronie Zwierząt – powiedziała Goździewska dziennikarzom regionalnej „Trójki”.
Artykuł 35 Ustawy o Ochronie Zwierząt stanowi:
1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1-4 podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
1a. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.
2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
3. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2 sąd orzeka przepadek zwierzęcia, jeżeli sprawca jest jego właścicielem.
3a. Sąd może orzec tytułem środka karnego zakaz posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 lub 1a.
3b. Sąd orzeka tytułem środka karnego zakaz posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 2.
4. Jeżeli sprawca popełnił przestępstwo, o którym mowa w ust. 1 lub 1a, w związku z wykonywaniem zawodu, prowadzeniem działalności lub wykonywaniem czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, sąd może orzec tytułem środka karnego zakaz:
1)
wykonywania wszelkich lub określonych zawodów,
2)
prowadzenia wszelkiej lub określonej działalności lub
3)
wykonywania wszelkich lub określonych czynności wymagających zezwolenia
– które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie.
4a. Jeżeli sprawca popełnił przestępstwo, o którym mowa w ust. 2, w związku z wykonywaniem zawodu, prowadzeniem działalności lub wykonywaniem czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, sąd orzeka tytułem środka karnego zakaz:
1) wykonywania wszelkich lub określonych zawodów,
2) prowadzenia wszelkiej lub określonej działalności lub
3) wykonywania wszelkich lub określonych czynności wymagających zezwolenia
– które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie.
4b. Zakazy wymienione w ust. 3a-4a orzeka się w latach, od roku do lat 15.
4c. Sąd może orzec przepadek przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy, jeżeli ich właściciel lub inna osoba uprawniona do dysponowania nimi na podstawie towarzyszących okoliczności przewidywała albo mogła przewidzieć, że mogą one zostać użyte do popełnienia przestępstwa.
5. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2, sąd orzeka nawiązkę w wysokości od 1000 zł do 100 000 zł na wskazany cel związany z ochroną zwierząt.
6. Umarzając warunkowo postępowanie karne, sąd może orzec zakaz posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt do lat 2.
Los zwierzęcia pozostaje nieznany. Policja apeluje o pomoc do mieszkańców okolicy i świadków zdarzenia, którzy mogliby dostarczyć informacji na temat sprawcy lub zaginionego psa.
TVP 3 Warszawa
fot. Pixabay.com
Zdjęcie ma charakter poglądowy. Nie jest fotografią zaginionego psa.