Na co dzień mamy do czynienia z ogromną ilością kanałów komunikacji – zjawisko to widoczne jest również w szeroko rozumianym biznesie. W końcu zarówno małe przedsiębiorstwa, jak i ogromne firmy muszą się komunikować z otoczeniem, aby odpowiednio kształtować opinie swoich odbiorców. Tym właśnie zajmują się działy i agencje PR.
Co to jest PR?
Zacznijmy jednak od początku. PR to skrót od angielskich słów public relations, które w dużym skrócie oznaczają relacje publiczne. Tłumaczenie to może i jest proste, jednak za nim kryje się bardzo rozbudowana definicja. PR oznacza bowiem działania skierowane do określonych odbiorców, mające w nienachalny sposób przynieść danemu podmiotowi rozgłos, a także wpłynąć korzystnie na jego wizerunek.
Jak działa agencja PR?
Pracownicy agencji PR to profesjonaliści, którzy zdobywają doświadczenie podczas kontaktów z rozmaitymi klientami. Zatrudniając agencję PR, firma kupuje sobie bezpieczeństwo w nagłych sytuacjach. Jest to swego rodzaju straż pożarna, która np. w przypadku wybuchu kryzysu szybko ugasi pożar z nim związany, a także pomoże naprawić wyrządzone przez niego szkody. Samotne bieganie z gaśnicą nie jest w takiej sytuacji najlepszym wyjściem… W województwie dolnośląskim skutecznością wyróżnia się agencja PR z Wrocławia – Commplace. Warto zapoznać się z ich ofertą.
Obowiązki PR-owca
Osoba pracująca w dziale PR nie zajmuje się jedną dziedziną – jej obowiązki są bardzo szerokie i obejmują wiele obszarów. Niektóre z nich to:
- media relations – budowanie relacji z mediami,
- monitoring i analiza mediów – monitorowanie treści, które ukazały się w Internecie,
- komunikacja wewnętrzna – współdziałanie z działem HR i kontakt z pracownikami firmy,
- redakcja tekstów – tworzenie tekstów na potrzeby firmy, np. notatek, ulotek, relacji z wydarzeń itd.,
- komunikacja kryzysowa – stworzenie planu zarządzania kryzysowego,
- raportowanie – pisanie sprawozdań z działań przeprowadzonych w firmie.
Korzyści z agencji PR
Oprócz niewątpliwego wsparcia podczas sytuacji kryzysowej agencja PR może zrobić dużo więcej dobrego dla firmy. Po pierwsze jej zadaniem jest bieżące monitorowanie działań firmy, a także tego, co dzieje się wokół niej, aby do kryzysu nie dopuścić. Po drugie tego typu jednostka pomaga przy selekcji i kształtowaniu informacji na temat przedsiębiorstwa, które mają trafić do mediów. Po trzecie tworzy materiały firmowe, organizuje szkolenia pracownicze i pomaga pracownikom uczestniczyć w szeroko rozumianej działalności PR-owej firmy.