Biegiem na podium! Rozmowa z żołnierzem 64 blp w Pomiechówku

Żołnierz na medal”- tak wśród żołnierzy mówi się o st. szer. Arkadiuszu Pajdoszu, żołnierzu z 64 blp w Pomiechówku. Z zamiłowania biegacz, pasjonat biegów długodystansowych, a w sercu ogromna miłość do Ojczyzny. Wszystko to daje obraz człowieka patrioty, który potrafi przekuć to w sukces.

St. szer. Arkadiusz PAJDOSZ z 642 klp po raz kolejny ukończył Grand Prix Piastowskich Biegów Historycznych. Cykl trwał przez cały rok i składał się z 12 startów.
W większości biegów, w tym także ostatnim – Biegu Niepodległości, żołnierz nie schodził z podium, co w klasyfikacji generalnej całego Grand Prix dało mu 3 miejsce. Przybliżamy sylwetkę żołnierza-biegacza z 6MBOT: 

Arkadiuszu, jesteś żołnierzem, sportowcem, mężem, ojcem, czy coś zostało pominięte? A może chciałbyś zmienić kolejność?

-Wszystko wymienione jest dla mnie bardzo ważne, jednak rodzinę stawiam zawsze na pierwszym miejscu. Oczywiście, bycie żołnierzem też jest bardzo istotne, a sport to takie uzupełnienie, chociaż w wojsku bardzo ważny aspekt.

Jak zaczęła się Twoja przygoda ze sportem? Czy od zawsze było to tylko bieganie?

Przed tym jak wkręciłem się w bieganie zawsze lubiłem aktywnie spędzać czas. Trenowałem amatorsko piłkę nożną, chodziłem też na siłownię.  Bieganie rozpocząłem w 2014 roku. Motywacją do tego było poprawienie swojej ogólnej sprawności fizycznej. Na początku było to tylko dwa-trzy razy w tygodniu po kilka kilometrów, gdzie czas biegu mierzyłem przy pomocy zwykłego zegarka ze stoperem. 

Po kilku miesiącach treningów biegowych postanowiłem wystartować w biegach ulicznych i sprawdzić się na tle innych osób.

I jak wypadłeś na tle pozostałych? Od razu było podium?

– Oczywiście nie, na początku plasowałem się mniej więcej po środku stawki, jednak z każdym startem te wyniki były coraz lepsze, aż w końcu było pierwsze podium.

Czy bieganie od razu stało się Twoją pasją?

Ta forma aktywności i rywalizacja z innymi sprawiła, że bieganie stało się jedną z moich wielu pasji. Aktualnie biegam nawet 6 razy w tygodniu pokonując w ciągu miesiąca nawet 300 km. Treningi są przemyślane, aby poprawić wytrzymałość biegową. 

Co daje Ci bieganie? Nie da się ukryć, że jest to duże poświęcenie patrząc na Twój napięty grafik.

– Bieganie daje mi ogromną satysfakcję. Podczas treningu mogę się zrelaksować, odstresować od trudów całego dnia. Lubię biegać w towarzystwie innych biegaczy, z którymi razem trenuję. Jeżeli biegam sam, słucham wtedy muzyki ze swojej ulubionej biegowej playlisty. Aby znaleźć czas na bieganie często wstaje bardzo wcześnie, treningi odbywam również w nocy.

Co Cię najbardziej motywuje?

Do biegania motywuje mnie chęć poprawienia ogólnej sprawności fizycznej własnego ciała. Osiąganie coraz lepszych wyników wiąże się też z ćwiczeniami ogólnorozwojowymi, ćwiczeniami siłowymi, które mają pozytywny wpływ na organizm. A także chęć zajmowania jak najwyższych lokat w amatorskich biegach lokalnych.

Masz jakiś treningowy plan? Jak on wygląda?

– Biegam zazwyczaj 6 razy w tygodniu, moje treningi trwają od 40 do 60 minut, dodatkowo wplatam też treningi siłowo – ogólnorozwojowe. Zazwyczaj w niedzielę dodaje dłuższy, ale wolniejszy trening (wybieganie) od 20 do 30 km. W sobotę natomiast staram się startować w biegach w ramach parkrun, gdzie spotykam się ze znajomymi, z którymi rywalizujemy i miło spędzamy czas.

Co w takim razie z regeneracją? Na to też znajdujesz czas?

– Oczywiście. W całym tym bieganiu nigdy nie należy zapominać o regeneracji. Po każdym treningu stosuje rozciąganie, rolowanie, kilka razy w tygodniu saunę i basen. O tym bezwzględnie trzeba pamiętać by na przyszłość uniknąć kontuzji.

Osiągnięć masz niezwykle dużo, mógłbyś przybliżyć te najważniejsze?

Jeżeli chodzi moje dotychczasowe osiągnięcia biegowe to będą to:

3 miejsce na mistrzostwach WOT w biegach przełajowych

3 miejsce w Biegu Terytorialsa 

1 miejsce w Grand Prix Piastowskich Biegów Historycznych i tu należy dodać, że cały cykl trwał 12 miesięcy i składał się z 12 startów oraz wiele miejsc na podium w licznym biegach miejskich.

Jakie plany na 2023 r.?

– W roku 2023 planuję wystartować w Biegu Chomiczówki, Półmaratonie Komandosa, w biegu Hardcorowa Kumowa, a także biegi patriotyczne i historyczne. No i czywiście mistrzostwa WOT w biegach przełajowych.

Na koniec- czym byś przekonał osobę niezdecydowaną?

– Jak najbardziej zachęcam wszystkich do biegania gdyż jest to najprostsza forma aktywności fizycznej. Można zacząć w każdym momencie nawet od biegu przeplatanego marszem. Do biegania wystarczą zwykłe sportowe buty i dres lub spodenki, można biegać o każdej porze dnia i nocy i w każdym terenie.

08 grudnia 2022
Autor: GazetaNDM

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Jak teraz zamknę HIT, to będzie wart tyle, co stodoła na polu

Nowy Dwór Mazowiecki

Jak teraz zamknę HIT, ...

Kiedy w październiku 2016 roku Marek Mikuśkiewicz, swego czasu jeden z najbogatszych Polaków, otwierał największe w Nowym Dworze Maz. centrum handlowe HIT, mieszkańcy byli zachwyc...
Znamy gwiazdy Dni Nowego Dworu

Nowy Dwór Mazowiecki

Znamy gwiazdy Dni Nowe...

Dni Nowego Dworu Maz. przyciągają co roku tłumy mieszkańców miasta. Kto tym razem dla nich zaśpiewa? DeMono, Marek Piekarczyk i Margaret będą gwiazdami tegorocznej edycji Dni No...
W mieszkaniu znaleźli zwłoki

Na sygnale

W mieszkaniu znaleźli ...

W czwartek ok. godz. 10, w jednym z mieszkań przy ul. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim znaleziono zwłoki 41 – letniego mężczyzny. Na miejsce udał się prokurator. ...
Siedmiolatek  walczy o życie

Nowy Dwór Mazowiecki

Siedmiolatek walczy o...

Na terenie naszego miasta mieszka 7-letni Kacper, jest taki sam jak każdy inny chłopiec w jego wieku. Lubi się bawić, grać w piłkę, chętnie się uczy. Był radosnym dzieckiem do...
Nie żyje 26-latek. Policja szuka świadków

Na sygnale

Nie żyje 26-latek. Pol...

  Policjanci poszukują świadków wypadku, do jakiego doszło wczoraj, przed godz. 21. na ul. Polskiej Organizacji Wojskowej w Nasielsku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 26-lat...
Pomiechówek: Potrącenie na przejeździe kolejowym

Na sygnale

Pomiechówek: Potrąceni...

O godz. 13.18 nowodworscy policjanci zostali poinformowani o zdarzeniu drogowym na przejeździe kolejowym w Pomiechówku (DK62). Jak informuje st. asp. Joanna Wielocha, oficer prasowy K...
Warszawska Sky nowym budynkiem widmo na mapie Nowego Dworu?

Nowy Dwór Mazowiecki

Warszawska Sky nowym b...

Od kilku miesięcy nie ustają plotki dotyczące budowy apartamentowca Warszawska Sky na początku miasta. Dotyczą one głównie tego, że budowa stanęła a cała inwestycja miała rz...
Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, nastolatek zmarł

Na sygnale

Sprawca uciekł z miejs...

Minął rok od tragicznego wypadku w Cegielni Kosewo, gm. Pomiechówek, w którym zginął 15- letni Sebastian. Podejrzanego Łukasza K. postawiono w stan oskarżenia. Sprawca wypadku z...
Pomózmy Agnieszce wygrać z chorobą!

Nowy Dwór Mazowiecki

Pomózmy Agnieszce wygr...

Agnieszka Wójcik od lat całe serce oddaje dzieciom i młodzieży. Dzisiaj sama potrzebuje wsparcia. Pomóżmy jej wygrać z chorobą! Od ponad 20 lat Agnieszka Wójcik jest nauczyciel...
Policjanci poszukują zaginionego Mariusza Krawczyka

Czosnów

Policjanci poszukują z...

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim poszukują zaginionego 46-letniego Mariusza Krawczyk z miejscowości Łomna Las w gminie Czosnów, który ostatni raz ...