Start-up to możliwość spróbowania swoich sił w biznesie dla osób, które mają pomysł na działalność, ale nie czują jeszcze zbyt solidnych podstaw, aby otworzyć pełną działalność gospodarczą. Co z miejscem do pracy? Idealnym wyjściem jest przestrzeń coworkingowa!
Czym jest coworking?
Biura coworkingowe to przestrzenie, w których można wynająć biurko do pracy w pomieszczeniach współdzielonych z innymi pracownikami. Operatorzy coworkingów oferują wynajęcie biurka w ramach miesięcznego abonamentu, na pojedyncze dni, a nawet na godziny. W tego typu przestrzeniach znajdują się również w pełni wyposażone łazienki i kuchnie, sprzęt biurowy, taki jak drukarki czy kserokopiarki, nieograniczony dostęp do internetu czy sale konferencyjne – Warszawa, Kraków i inne duże miasta obfitują w coraz większą liczbę coworkingów, choć coraz częściej pojawiają się one również w mniejszych miejscowościach.
Dlaczego coworking to dobre wyjście dla start-upów?
Biura coworkingowe są chętnie wybierane przez start-upy, a wynika z licznych korzyści, które niosą tego typu działalnościom na różnym polu.
Koszty
W kosztach biura coworkingowego zamknięte są wszystkie usługi, które są świadczone przez operatora przestrzeni, tj. udostępnienie biurek do pracy, dostęp do internetu, eksploatacja urządzeń biurowych czy dostęp do łazienki kuchni i sali konferencyjnej. Miesięczny abonament jest znacznie tańszy niż zakup własnego lokalu lub biuro do wynajęcia – Warszawa to miejsce, gdzie przestrzenie coworkingowe kosztują zaledwie kilkaset złotych miesięcznie.
Dobre lokalizacje
Biura coworkingowe zlokalizowane są zwykle w centrach miast lub innych dobrze skomunikowanych miejscach. Dlatego nie tylko dojazd do pracy nie sprawia najmniejszych problemów, ale także jest wygodny i łatwy dla Twoich kontrahentów, z którymi prowadzisz rozmowy, negocjacje, prezentacje lub inne spotkania. Wokół zwykle znajdują się również liczne lokale gastronomiczne czy miejsca rozrywkowe, gdzie można przeprowadzać integrację członków start-upów.
Reprezentatywność dla start-upów
Start-up można prowadzić w swoim biurze lub w domu, jednak to pierwsze generuje ogromne koszty, a drugie nie przedstawia działalności w dobrym świetle przed kontrahentami. Idealnym rozwiązaniem jest zatem coworking, w którym można korzystać z sal konferencyjnych i przyjmować w nich biznesowych gości. Przestrzenie coworkingowe to też rozwiązanie dobre dla freelancerów i małych firm, bowiem bardzo często jedną z usług jest także wirtualne biuro – Warszawa to miasto, w którym bardzo wiele początkujących firm rejestruje swoją działalność właśnie pod adresem coworkingu.
Możliwość nawiązywania kontaktów
W coworkingach pracują specjaliści z różnych branż, dlatego to znakomita okazja do tego, aby nawiązywać współpracę i budować cenne relacje z ludźmi, którzy mogą w przyszłości okazać bardzo pomocni. Na początku prowadzenia działalności – czy to w formie start-upów, czy pełnych działalności gospodarczych – będzie to niezwykle cenne i z pewnością zaowocuje w przyszłości.
Artykuł sponsorowany