W ostatnich latach dużo uwagi poświęca się kwestii żywienia psów. Powstaje wiele firm zajmujących się produkcją gotowych karm, suchych i mokrych. Dlaczego temat optymalnej psiej diety jest tak ważny? Na co zwracać uwagę karmiąc swojego pupila?
Od dawna panował pogląd, że pies może zjeść wszystko: resztki z obiadu, niezbyt świeże mięso itd. Dzisiaj doskonale wiemy, że pies to nie śmieciarka, ale żywe stworzenie, które ma czasem bardziej delikatny przewód pokarmowy niż człowiek. Dlatego epoka karmienia psa resztkami ludzkiego jedzenia już się skończyła. Oczywiście pieski zawsze będą prosić człowieka o podzielenie się z nim jedzeniem, bo nie rozumieją, że nasze jedzenie może im zaszkodzić. Rolą właściciela jest, aby dbać o to co, kiedy i w jakich ilościach je jego pies.
Optymalna psia dieta
Psia dieta powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego psa. Duże rasy psów bardzo aktywnych mają inne zapotrzebowanie na wartości odżywcze, niż małe pieski „kanapowe”. Podobnie ma się sytuacja z pieskami o specjalnych potrzebach, czyli suczkami w ciąży, szczeniakami, seniorami lub pieskami z chorobami układu trawiennego, nerek, wątroby, cukrzyca, otyłością itd. W takich przypadkach należy zapytać weterynarza o wartościową dietę dla swojego psa.
Gotowe psie karmy
Sklepy zoologiczne oferują nam ogromny wybór gotowych karm suchych dla psów i karm mokrych. Dlaczego warto się nimi zainteresować? Mało kto ma czas przygotowywać wartościowe i bogate w składniki odżywcze jedzenie dla swojego psa. Dlatego wielu właścicieli czworonogów chętnie korzysta z gotowych propozycji producentów karm suchych i mokrych. Oczywiście nie wszystkie karmy są godne polecenia. Wiele z nich w dużej ilości zawiera na przykład pszenicę i inne zboża lub mączki mięsne, bądź mięso przetworzone. Warto więc czytać etykiety.
Na tanich, ekonomicznych karmach często spis składników użytych do produkcji karmy jest bardzo niejasny i mało precyzyjny. Jeśli nie mamy dokładnych informacji o składzie karmy najprawdopodobniej będzie to karma niskiej jakości i uboga w wartości odżywcze. Czego więc szukać na etykiecie?
Po pierwsze pamiętajmy, że kolejność wymienionych składników odpowiada procentowemu udziałowi poszczególnych składników w karmie. To znaczy, że na pierwszej pozycji na liście powinno się znaleźć mięso i ryby. Dalej oleje, warzywa, owoce, nasiona, przyprawy i inne. Po drugie pamiętajmy, że karma dla psa powinna składać się przede wszystkim z mięsa.
Z czego może się składać dobrej jakości karma? Oto kilka przykładów, co może zawierać karma:
- Alpha Spirit – mięso kaczki, jesiotr, wołowina, jagnięcina, królik, łosoś, jeleń, kiwi, truskawki, melon, gruszki, ananas, jagody, rozmaryn, tymianek, szałwia, kurkuma
- Carnilove – mięso z bażanta, kaczki, jagnięciny, dzika, jelenia, renifera, łososia, indyka, borówki, żurawinę, maliny, olej z łososia.
Karmy weterynaryjne
Producenci karm pamiętają także o dostosowaniu diety dla psów o specjalnych potrzebach. Jeśli więc Twój piesek cierpi na jakąś chorobę lub jest już w podeszłym wieku, to warto wybierać karmy dedykowane dla takich właśnie grup psów. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że składniki karmy nie szkodzą naszemu psu i że otrzymuje on to co najlepsze.
Podsumowując: warto dbać o prawidłową dietę swojego psa. Decyduje ona o zdrowiu i kondycji czworonoga. Gotowe karmy, które można kupić w sklepie nie są złym pomysłem pod warunkiem, że uważnie czytamy etykiety.