W dobie nieustannie zagrażającej pandemii koronawirusa co raz więcej mówi się o dezynfekcji, czyli sterylizacji nie tylko rąk, ale także rozmaitych powierzchni oraz całych pomieszczeń. Wiele osób decyduje się na cykliczne ozonowanie auta oraz mieszkania.
Zachowywanie czystości ma dla utrzymania zdrowia bardzo duże znaczenie. Ozonowanie to jedna z niezwykle skutecznych metod sterylizacji. Jest już od lat powszechnie używane do przygotowywania instalacji klimatyzacji samochodowej do sezonu letniego. Pozwala usunąć wszelkie drobnoustroje ze wszelki zakamarków instalacji w aucie.
Jak działa ozonowanie:
- usuwa wszelkie drobnoustroje (grzyby, pleśnie, roztocza, wirusy, bakterie)
- niweluje wszelkie zapachy
- odstrasza wszelkie owady (skuteczna deratyracja)
W dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wszelkie skuteczne metody dezynfekcji są bardzo pożądane. Ze względu na szybkość oraz skuteczność działania ozonowanie jest stosowane także jako jedna z metod walki z koronawirusem. Wiadome jest, że wirus ten na niektórych powierzchniach może utrzymywać się nawet kilka dni, dlatego zwłaszcza w obszarach, w których wystąpiły zachorowania na Covid-19 dezynfekcja powierzchni jest niezbędna.
Na czym polega ozonowanie pomieszczeń
Gaz O3, tak bowiem jest oznaczany ten związek chemiczny charakteryzuje się silnymi właściwościami utleniającymi innych związków. Wolny, niezwykle aktywny atom tlenu w zetknięciu z różnymi związkami chemicznymi 'neutralizuje’ je poprzez rozbicie ich struktury atomów. Z pozostałości ozonu powstają cząsteczki tlenu. A zatem ozonowanie jest nie tylko bardzo skuteczne, bo działa silnie na poziomie chemicznym, ale także przyjazne środowisku naturalnemu, w żaden sposób nie obciąża tak ważnych dla naszej planety złożonych ekosystemów.
Ten odkryty stosunkowo niedawno, bo w końcówce XIX wieku gaz już od wielu lat jest bardzo chętnie wykorzystywany przez alergików. Ozonowanie pomieszczeń, w których przebywają osoby uczulone pozwala usunąć z nich wszelkie alergeny i co bardzo istotne dla alergików – ozon wnika także głęboko w rozmaite materiały znajdujące się w pomieszczeniu tj: pościel, materace, tapicerowane elementy mebli itp. dzięki czemu bardzo skutecznie usuwa alergeny.
Ozonowanie pomieszczenia polega na umieszczeniu w danym pomieszczeniu urządzenia produkującego ozon (ozonator). Wnętrze zamkniętego pomieszczenia jest następnie napełniane ozonem do osiągnięcia jego odpowiedniego stężenia w powietrzu. Po tak przeprowadzonej dezynfekcji pomieszczenie należy gruntownie przewietrzyć, tak, by usunąć z pomieszczenia wszelkie pozostałości gazu.
Obecnie ozonowanie jest co raz powszechniej stosowane w dezynfekcji nie tylko samochodów oraz pomieszczeń mieszkalnych, ale także do sterylizacji dużych powierzchni w miejscach publicznych, obiektów przemysłowych, hal produkcyjnych oraz obiektów noclegowych.
Artykuł opracowany przy współpracy z firmą Thermotronic – Ozonowanie dla domu i dla przemysłu.