Rozwój technologiczny sprawił, że dziś niemal każdy z nas korzysta z nowoczesnych urządzeń elektronicznych. W prawie każdym domu jest dziś komputer – w niemal każdej kieszeni czy torebce znajdziemy też smartfon. Nic więc dziwnego, że coraz popularniejsze są także gry, w które gramy dla przyjemności, zabicia czasu lub po prostu z przyzwyczajenia. Dziś przemysł wirtualnej rozrywki to jedna z najprężniej rozwijających się branż. Na czym polega jej fenomen? Za co kochamy gry? Czy mogą one nas czegoś nauczyć? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Dlaczego gramy?
Gry komputerowe i konsolowe już dawno przestały być prostą i prymitywną rozrywką, z którą kojarzone były jeszcze kilka dekad temu. Dziś największe produkcje to prawdziwe arcydzieła, które śmiało mogą rywalizować z filmami, książkami czy innymi dziełami kultury. Największe produkcje mają dziś wielomilionowe budżety i są dopracowane w najmniejszych szczegółach. Furorę robią też proste graficznie gry, które nadrabiają ogromną grywalnością, ciekawą tematyką czy niestandardowymi mechanikami rozgrywki. Okazuje się także, że z gier możemy się sporo nauczyć. Doskonale wiedzą o tym chociażby miłośnicy symulatorów czy gier strategicznych – ich ulubione produkcje zmuszają do logicznego myślenia, szybkiego podejmowania decyzji i przewidywania konsekwencji działań. Niektóre produkcje mogą też zwiększać naszą wiedzę – mowa tu na przykład o produkcjach, które osadzone są w realiach historycznych lub pozwalają na wykonywanie różnego rodzaju doświadczeń czy eksperymentów. Gry to jednak także – a może przede wszystkim – rywalizacja i walka o jak najlepszy wynik, której dodatkowego smaku dodaje możliwość sprawdzenia się z innymi graczami.
Gry i rozrywka w internecie
Rywalizować z innymi graczami możemy przede wszystkim za pośrednictwem internetu. Prawdziwą furorę robią dziś chociażby gry online oparte na trybie battle royale, w których grupa graczy walczy za pomocą zdobytych przedmiotów na ciągle zmniejszającym się placu boju – wygrywa ostatni żywy. Zmierzyć możemy się także na innych wirtualnych polach bitwy, szachownicach, boiskach, torach wyścigowych czy innych najróżniejszych trybach rywalizacji. Na najlepszych czekają natomiast turnieje z ogromnymi pulami nagród, które już teraz nierzadko przekraczają miliony złotych. Nic więc dziwnego, że gry ewoluują także w stronę e-sportu. Zupełnie oddzielną kategorię stanowić mogą gry mobilne. Większość z nich stawia na prostą rozgrywkę i są standardowymi pochłaniaczami czasu. Niektóre z nich zmuszają nas jednak do aktywności i pozwalają na integrację z innymi użytkownikami. Jeszcze inne pozwalają natomiast lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Niektórym z nich z calą pewnością warto więc dać szansę.