Inwestycja w nowy klucz udarowy to poważny krok w kierunku wydajności i jakości realizowanych prac. Dobre narzędzie to takie, które daje poczucie możliwość szybkiego realizowania powierzonych zleceń w każdych warunkach. Coraz większą popularnością wśród użytkowników kluczy udarowych cieszą się urządzenia z zasilaniem akumulatorowym. Narzędzia tego typu z powodzeniem wypierają standardowe rozwiązania w wielu różnych aplikacjach przemysłowych, w tym w hydraulice, elektryce, branży instalatorskiej oraz w motoryzacji.
Klucz musi być solidny i poręczny
W przypadku kluczy udarowych, które dysponują dużym momentem obrotowym, bardzo ważna jest ergonomiczna budowa, która umożliwia pewny chwyt i pełną kontrolę nad mocnym narzędziem. Akumulatorowe klucze udarowe to w większości urządzenia, które budową przypominają typowe wkrętarki i wiertarki. To doskonałe rozwiązanie, ponieważ mocny napęd jest osadzony w obudowie z dużą wygodną profilowaną rękojeścią. Pozwala to mocno uchwycić narzędzie i w pełni je kontrolować. W niektórych zastosowaniach taka typowa budowa okazuje się jednak niewygodna. Dlatego wybierając akumulatorowy klucz udarowy do specyficznych zastosowań, można rozważyć zakup urządzenia, w którym narzędzie jest usytuowane pod pewnym kątem w stosunku do rękojeści. W zastosowaniach takich jak motoryzacja lub prace montażowe w ograniczonej przestrzeni sprawdzają się także proste klucze subkompaktowe. Urządzenia tego typu są zintegrowane w smukłej obudowie, a narzędzie montowane jest dokładnie tak jak na typowym ręcznym kluczu z grzechotką. Sprzęt tego typu rewelacyjnie sprawdza się przy realizacji prac w ograniczonej przestrzeni, w tym w serwisie maszyn i pojazdów.
Mocny i trwały napęd to podstawa
Klucz udarowy to narzędzie, które powinno oferować wystarczającą moc do realizacji różnych prac. Na rynku dostępne są urządzenia tego typu wyposażone w tradycyjne szczotkowe silniki elektryczne i bardziej zaawansowane – z silnikami bezszczotkowymi. Wybór odpowiedniego wariantu zależy od potrzeb i budżetu, ale zdecydowanie warto rozważyć inwestycje w bardziej zaawansowane rozwiązanie. Przede wszystkim zaletą nowoczesnych napędów jest to, że są mniejsze niż ich tradycyjne odpowiedniki o tej samej mocy. Dzięki temu napęd może być osadzony w mniejszej obudowie, przez co narzędzie staje się lżejsze i łatwiejsze w obsłudze.
Wiele zalet nowoczesnego napędu
Krótko mówiąc, nowoczesne narzędzie łatwiej utrzymać, kontrolować, a poza tym jest mniejsze i wygodniejsze do operowania w ograniczonej przestrzeni. Zaawansowany napęd ma jeszcze więcej zalet. Silniki bezszczotkowe są też o wiele cichsze od tradycyjnych i trwalsze. Ich zastosowanie znacznie wydłuża czas eksploatacji bez obsługi technicznej. Co więcej, nowa technologia powoduje, że napęd a przez to całe urządzenie nagrzewa się mniej i jednocześnie szybciej odprowadza ciepło niż modele, w których zastosowano rozwiązanie tradycyjne. Ponadto, zużywają mniej energii.
Elektronika sterująca, dzięki której klucz udarowy jest bardziej smart
Ciekawym rozwiązaniem są też systemy monitorujące prace narzędzia ręcznego i stan akumulatorów oraz pozostałych elementów urządzenia w trakcie. Dzięki temu użytkownik ma zawsze kontrolę nad poziomem energii w akumulatorach i jest w stanie łatwo oszacować, czy będzie mógł zrealizować dane etap prac bez konieczności zmiany akumulatora. To wyjątkowo wygodne, gdy prace są realizowane w miejscach trudno dostępnych, a zabranie za sobą dodatkowego akumulatora jest niemożliwe.