Wiele osób zastanawia się czy jest endoproteza biodra i jak przebiega proces powrotu do zdrowia po takim zabiegu operacyjnym. Warto, więc uświadomić sobie, że jest to nic innego jak sztuczny implant, który ma zastąpić stary, zużyty lub zwyrodniały staw biodrowy. Nie wystarczy jednak tylko wymieć tego, co uszkodzony, rehabilitacja domowa po wszczepieniu endoprotezy biodra jest niezbędnym elementem, aby nowy staw funkcjonował bez zarzutu przez wiele lat.
Instruktarz fizjoterapeutyczny podczas rehabilitacji domowej po endoprotezie biodra.
Jeszcze przed zabiegiem endoprotezy biodra warto spotkać się z fizjoterapeutą. Jeśli operacja jest wykonywana w trybie planowym jest na czas, aby taka konsultację zaplanować. W niektórych przypadkach, kiedy w wyniku np. zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej dochodzi u pacjentów do znacznych przykurczy w obrębie stawu biodrowego, wykonanie endoprotezoplastyki jest nie możliwe do momentu osiągnięcia odpowiednich zakresów. Rehabilitacja domowa u tych pacjentów otwiera drogę na nowe możliwości leczenia.
Rola fizjoterapeuty w przygotowaniu pacjenta do endoprotezy biodra jest nieoceniona, dzięki odpowiednim ćwiczeniom, technikom manualnym przygotowuje mięsnie i tkanki otaczające staw biodrowy do zabezpieczenia nowego implantu.
Dobry fizjoterapeuta nauczy również pacjenta prawidłowego chodu o kulach oraz przygotuje mięśnie kręgosłupa, rąk oraz zdrowej nogi na przejęcie częściowego ciężaru, ciała do momentu osiągnięcia pełnego bez bólowego obciążenia operowanej nogi.
Jakie ćwiczenia można wykonywać po endoprotezie biodra, czyli program rehabilitacji domowej.
Podczas spotkania z fizjoterapeutą każdy pacjent otrzyma pakiet informacji o istotnym postępowaniu pooperacyjnym, czego unikać, jakich ruchów nie wykonywać lub w jakim zakresie, aby nie doprowadzić do uszkodzenia nowego stawu.
Fizjoterapeuta zwróci uwagę na podstawowe ćwiczenia wzmacniające mięśnie pośladkowe, mięśnie brzucha, mięśnie czworogłowe i innych grup stabilizujących biodro w prawidłowej pracy. Przypomni o ćwiczeniach przeciw zakrzepowych, przeciw obrzękowych. Plan ćwiczeń powinien być dopasowany do indywidulnych potrzeb i sytuacji pacjenta, oraz na bieżąco modyfikowany w miarę postępów, jakie robi pacjent.
Z czasem po zakończonym procesie rehabilitacji domowej pacjent może liczyć na płynne przejście w trening medyczny dzięki którem będzie mógł wrócić nie tylko do codziennych aktywności, ale również ulubionej aktywności sportowej. Bez względu na wiek możliwość pełnego uczestnictwa w życiu jest czymś najbardziej satysfakcjonującym zarówno dla pacjenta jak i jego fizjoterapeuty.
Jazda na rowerze w trakcie rehabilitacji domowej po endoprotezie biodra.
Jeśli jazda na rowerze to rowerze stacjonarnym, niestety jazda po operacji endoprotezy biodra na rowerze terenowym może zakończyć się niekontrolowanym upadkiem. Rower stacjonarny jest natomiast bardzo dobrą dodatkową aktywnością po operacji. Pamiętajmy oczywiście, że nie jest on tożsamy z ćwiczeniami z fizjoterapeuta i nie może w żaden sposób zastąpić indywidualnej rehabilitacji domowej po operacji.
Możesz zacząć nawet trzy tygodnie po zabiegu zadbaj jednak, aby odpowiednio ustawić siodełko, aby nie przekraczać podczas jazdy kata 90 stopni zgięcia w biodrze. Zacznij bez obciążenia przez około 10-15 minut dziennie i stopniowo zwiększaj obciążenie, fizjoterapeuta podpowie na ile i w którym momencie. Jeśli towarzyszy ci ból lub dyskomfort poproś o pomoc fizjoterapeutę może sposób ustawienia roweru są nieprawidłowe a może musisz jeszcze chwilę poczekać na tą aktywność.