Budujesz piętrowy dom lub dom parterowy z użytkowym poddaszem i marzysz o pięknych drewnianych schodach prowadzących na wyższą kondygnację? Schody drewniane to obecnie najchętniej wybierany rodzaj schodów. Dlaczego są tak popularne i na jakie schody drewniane się zdecydować? O tym pokrótce opowiemy w tym artykule.
Dlaczego schody drewniane
Przeglądając aranżacje wnętrz ze schodami wewnętrznymi w roli głównej przyznamy, że schody drewniane zdecydowanie wybijają się na prowadzenie. Dlaczego? Schody drewniane to doskonały wybór z kilku powodów.
Po pierwsze drewno jest ciepłym materiałem, który idealnie komponuje się z cegłą, szkłem, stalą itd. Wnosi do wnętrza elegancję i naturalność, nadaje mu cieplejszego klimatu. Schody drewniane pasują więc do różnych aranżacji wnętrza, zarówno klasycznych, ajk i bardizej nowoczesnych, minimalistycznych.
Po drugie: schody z drewna charakteryzują się lekkością. Nie zabierają cennej przestrzeni, dlatego są tak chętnie wykorzystywane w domach o niewielkiej powierzchni. Szczególnie schody ażurowe lub wspornikowe są po większej części elementem wystroju, a nie elementem konstrukcji domu.
I po trzecie schody drewniane, w przeważającej większości, są bardzo łatwe w montażu. Kilka dni i schody są zamontowane i gotowe do pełnienia swojej życiowej roli. Poza tym schody drewniane dają mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Nie musimy mieć oddzielnej klatki schodowej – doskonale będą wyglądać zarówno w przedpokoju, jak i w centralnej części salonu.
Rodzaje schodów drewnianych
Jeśli już zdecydowaliśmy, że wybieramy schody drewniane to przed nami jeszcze długa droga. Należy zapoznać się z różnymi rodzajami schodów drewnianych i zastanowić się jakie będą pasować do wnętrza domu oraz potrzeb domowników.
Schody dwubiegowe, zabiegowe lub proste
Najpierw warto zastanowić się czy decydujemy się na schody dwubiegowe, schody kręte, a może schody proste? Od czego zależeć będzie decyzja? Po pierwsze od ilości miejsca jakie przeznaczamy na schody oraz potrzeb naszej rodziny. Jeśli mamy małe dzieci lub niektórzy członkowie rodziny mają problemy z poruszaniem to schody kręcone lub zabiegowe mogą być zbyt niebezpieczne. W takiej sytuacji schodu dwubiegowe, które w połowie wysokości zmieniają kierunek i są wyposażone w spocznik, mogą się okazać strzałem w dziesiątkę. Schody kręcone wyglądają bardzo efektownie i świetnie sprawdzają się jako łącznik między salonem a poddaszem lub salonem a antresolą, jednak będą zdecydowanie mniej wygodne i bezpieczne niż schody dwubiegowe.
Schody kręte
Często wybieraną opcją są schody proste. Zajmują mniej miejsca niż schody dwubiegowe i wyglądają bardzo ciekawie.
Schody proste
Schody samonośne
Schody samonośne są bardzo modne i dają wiele wariantów do wyboru. Elementem nośnym tego rodzaju schodów jest konstrukcja drewniana lub stalowa. Nie muszą być zamontowane przy ścianie, dzięki czemu dają ogromne pole do działania.
Wyróżniamy schody samonośne:
- dywanowe
- policzkowe
- bolcowe
Schody dywanowe to niezwykle elegancka i designerska forma schodów samonośnych. Wyglądają jak dywan zamocowany na niewidzialnych schodach. Stopnie i podstopnie tworzą jednolitą, masywną całość. Pożądanym elementem schodów dywanowych jest balustrada, która dodatkowo stanowi element nośny. Jednak warto wybierać lekkie balustrady, które nie obciążą całej konstrukcji.
Schody dywanowe mogą być wykonane jako schody dwubiegowe, proste lub zabiegowe. Doskonale sprawdzą się w nowoczesnych klimatycznych wnętrzach i będą grały pierwsze skrzypce w aranżacji.
Schody policzkowe to najbardziej popularne schody wybierane do klasycznych, ponadczasowych aranżacji wnętrz. Stopnie takich schodów zamocowane są w policzkach, czyli poprzecznych belkach lub deskach. Możemy wybrać schody pełne, zabudowane lub ażurowe, bez podstopni. Często łączy się dwa rodzaje schodów – policzkowe i bolcowe. W przypadku takich schodów jeden policzek zastępowany jest bolcami.
Schody policzkowe
Zdjęcia pochodzą ze strony drewdom/schody-drewniane .
Schody drewniane to oczywiście nie tylko konstrukcja i forma. Liczy się także rodzaj drewna jaki wybierzemy. Wszystkie decyzje związane z wyborem schodów drewnianych warto starannie przemyśleć. Dzięki temu schody będą nam służyć wiele lat i doskonale prezentować się we wnętrzu naszego domu.