W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyło się XIII Forum KMO – doroczne spotkanie międzynarodowej społeczności edukatorek i edukatorów związanych z programem Klub Młodego Odkrywcy. Częścią tego wydarzenia była gala rozdania nagród w konkursie „Mistrzowie KMO”, w którym wyróżniane są najbardziej inspirujące działania realizowane w KMO. Nagrodzono kluby z sześciu krajów. Wśród laureatów znalazły się: „Zielona-Akademia” z Nowego Dworu Mazowieckiego i „#laboratorium” z Żyrardowa
Nagrody w konkursie „Mistrzowie KMO” to prestiżowe wyróżnienia przyznawane przez Centrum Nauki Kopernik we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. Celem konkursu jest promowanie najciekawszych i najbardziej inspirujących inicjatyw realizowanych w Klubach Młodego Odkrywcy. Zgłaszane projekty oceniane są pod kątem nowatorstwa, wykorzystania metody badawczej, wpływu na społeczność lokalną oraz rozwijania samodzielności i sprawczości uczestników proponowanych aktywności. Nagrody są wyrazem uznania dla wkładu opiekunów i klubowiczów w rozwój edukacji opartej na doświadczeniu i współpracy, a także inspiracją dla innych klubów do podejmowania kreatywnych działań.
„Zielona-Akademia” działająca przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Nowym Dworze Mazowieckim prowadziła warsztaty ekologiczne z materiałami recyklingowymi. Młodzi odkrywcy tworzyli hotele dla owadów, eksperymentowali z różnymi rodzajami gleby i budowali ekologiczne konstrukcje. „To, co robimy, to nie tylko nauka, ale także troska o środowisko. Dzieci uczą się, że każdy z nas może coś zmienić na lepsze” – zaznacza opiekunka klubu Martyna Witek. Jury wyróżniło klub za promowanie zrównoważonego rozwoju i międzypokoleniowej współpracy.
„#laboratorium” działające przy Niepublicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Krzysztofa Kolumba w Żyrardowie zorganizowało „Noc naukową”, podczas której klubowicze samodzielnie prowadzili warsztaty dla swoich kolegów i koleżanek, prezentując m.in. eksperymenty z energią odnawialną czy luminescencją. „Klubowicze świetnie sprawdzili się w roli prowadzących pokazy i warsztaty. Sami zauważyli, że to jest pasjonujące wyzwanie, i pomimo pierwotnego stresu byli z siebie dumni. Promowanie działań KMO w szkole sprzyja temu, że nie mamy problemu z zapełnieniem listy chętnych na następny rok, co w dobie mody na gry komputerowe i uzależnienie od ekranu wcale nie jest łatwym zadaniem” – ocenia opiekunka klubu, Małgorzata Sadowska. Inicjatywa została wyróżniona za systematyczne budowanie rozpoznawalności programu KMO na terenie gminy, otwartość na pomysły klubowiczów i stawianie ich w centrum uwagi.
Pozostali laureaci konkursu „Mistrzowie KMO”
W konkursie nagrodami uhonorowane zostały także trzy inne polskie Kluby Młodego Odkrywcy: „Exodus” ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Zambrowie, „KMO przy Berylowej” z Zespołu Szkół nr 13 w Lublinie i „Naukowe Potyczki” ze Szkoły Podstawowej nr 68 w Krakowie, oraz kluby z Armenii, Etiopii, Gruzji, Rumunii i Ukrainy. Nagrodzone inicjatywy wyróżniono za innowacyjność, integrowanie różnych grup społecznych oraz angażowanie lokalnych społeczności. Komisja konkursowa podkreśliła różnorodność i wysoką jakość działań podejmowanych w klubach.
Szczególną uwagę jury zwróciły działania całej społeczności KMO w Etiopii, która otrzymała nagrodę za niezłomność i nieprzerwaną pracę na rzecz edukacji uczniów w ekstremalnych warunkach wojny domowej. W zniszczonych szkołach, nie dysponując podręcznikami, nauczyciele wykorzystali doświadczenie zdobyte w KMO, by angażować dzieci i młodzież w realizowanie prostych eksperymentów przy wykorzystaniu łatwo dostępnych materiałów. Pomaga im to w odbudowaniu poczucia sprawczości i wspiera w radzeniu sobie ze skutkami wojny domowej. „Jesteśmy w środku głębokiego kryzysu. Ta nagroda niesie nam jednak nadzieję. Nauka jest naszą nadzieją na pokój. Jest nadzieją dla następnych pokoleń. Będziemy dalej zachęcać nasze dzieci, by kochały naukę i z nią wiązały swoją przyszłość” – powiedział Merhawi Abreha Gebreyesus, odbierając nagrodę.
Nagrody dla Partnerów Regionalnych
Podczas XIII Forum KMO przyznano też nagrody partnerom regionalnym – instytucjom i organizacjom, które rozwijają sieć KMO w niemal wszystkich polskich województwach. Nagrody te zostaną przeznaczone na realizację działań, których beneficjentami będą kluby i społeczności lokalne działające na obszarach koordynowanych przez uhonorowanych partnerów.
Zwycięzcami tegorocznego konkursu „Regiony KMO” finansowanego przez „Polsko-Amerykańską Fundację Wolności zostali: Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus w Zielonej Górze; Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu; Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach; Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim. Natomiast w konkursie na projekt w ramach programu „Razem dla Lepszej Przyszłości” finansowanego przez Fundację Deloitte nagrodami uhonorowani zostali: Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Uniwersytet w Białymstoku, Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim.
Czym jest Forum KMO?
Organizowane co roku Forum KMO to w największym skrócie przestrzeń wymiany doświadczeń i inspiracji ponad granicami, najbardziej doniosłe wydarzenie dla społeczności edukatorów związanych z programem KMO. To miejsce spotkań, dzielenia się ideami i dobrymi praktykami. To również okazja do celebrowania sukcesów, weryfikowania pomysłów i planowania działań na nadchodzący rok. Ale to nie wszystko! Forum KMO to także międzynarodowa społeczność i platforma współpracy, łącząca uczestników z różnych krajów i wzmacniająca sieć KMO jako globalną inicjatywę edukacyjną. Spotkania takie jak Forum pokazują, że nauka, współpraca i pasja nie znają granic, a wspólne działania na rzecz młodych odkrywców mogą przynosić globalne korzyści.
Tegoroczny program Forum
XIII Forum KMO odbyło się pod hasłem „B(ł)ądźmy razem” i dotyczyło roli błędów w procesie uczenia się. Wydarzenie otworzył panel dyskusyjny, w którym udział wzięli: psycholożka międzykulturowa Kinga Białek, dr Marta Fikus-Kryńska – biolożka z Centrum Nauki Kopernik oraz Janusz Laska – geograf, współtwórca KMO. Eksperci podkreślali, że błędy są naturalnym i koniecznym etapem w procesie uczenia się, i rozmawiali o tym, jak można to wykorzystać. Przyglądali się emocjom. Dyskutowali o tym, jak w różnych społeczeństwach traktowane jest popełnianie błędów i z czego to wynika. Nagranie z panelu dostępne jest na platformie You Tube Centrum Nauki Kopernik: „Błąd – koniec czy początek?”. Panel dyskusyjny otwierający XIII Forum KMO – YouTube.
W tym roku Forum obfitowało w różnorodne warsztaty prowadzone przez doświadczonych edukatorów. Uczestnicy mogli wziąć udział w zajęciach poświęconych m.in. pułapkom błędów poznawczych, metodzie sokratejskiej w nauczaniu czy sposobom wspierania dzieci w obliczu niepowodzeń. Wszystkie warsztaty zostały zaprojektowane tak, aby wyposażyć uczestników w praktyczne narzędzia oraz dostarczyć im inspiracji do dalszej pracy z młodzieżą.
Klub Młodego Odkrywcy (KMO)
Kluby Młodego Odkrywcy to otwarta sieć edukacyjna, której celem jest umożliwienie dzieciom i młodzieży poznawanie świata nauki poprzez samodzielne doświadczanie, a także rozwijanie umiejętności takich jak komunikacja, współpraca, krytyczne myślenie czy rozwiązywanie problemów. Dziś w Polsce działa niemal 1000 takich klubów. Międzynarodowa sieć obejmuje Armenię, Etiopię, Gruzję, Mołdawię, Rumunię i Ukrainę, a niebawem dołączą do niej kolejne kraje. O jej sile opowiada Karen Martirosyan, opiekun KMO z Armenii, w krótkim filmie Klub Młodego Odkrywcy – międzynarodowy fenomen: „To idea, dzięki której najmniejsza wioska może stać się centrum Wszechświata, a centrum Wszechświata zgromadzić tych, którzy mogą przynieść światu dobrobyt”.
Sieć KMO jest od kilkunastu lat koordynowana i rozwijana przez Centrum Nauki Kopernik przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Kopernik realizuje w ten sposób strategię popularyzowania nauki, aktywnego rozwijania sieci społeczności uczących się, integrowania różnorodnych grup, zachęcania dzieci i młodzieży do wzmacniania własnej sprawczości i samodzielności oraz uczenia się od siebie nawzajem.
Więcej o programie KMO, można przeczytać na stronie: Klub Młodego Odkrywcy | Centrum Nauki Kopernik