Kluby z Nowego Dworu Mazowieckiego i z Żyrardowa laureatami konkursu „Mistrzowie KMO” organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik

W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyło się XIII Forum KMO – doroczne spotkanie międzynarodowej społeczności edukatorek i edukatorów związanych z programem Klub Młodego Odkrywcy. Częścią tego wydarzenia była gala rozdania nagród w konkursie „Mistrzowie KMO”, w którym wyróżniane są najbardziej inspirujące działania realizowane w KMO. Nagrodzono kluby z sześciu krajów. Wśród laureatów znalazły się: „Zielona-Akademia” z Nowego Dworu Mazowieckiego i „#laboratorium” z Żyrardowa

Nagrody w konkursie „Mistrzowie KMO” to prestiżowe wyróżnienia przyznawane przez Centrum Nauki Kopernik we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. Celem konkursu jest promowanie najciekawszych i najbardziej inspirujących inicjatyw realizowanych w Klubach Młodego Odkrywcy. Zgłaszane projekty oceniane są pod kątem nowatorstwa, wykorzystania metody badawczej, wpływu na społeczność lokalną oraz rozwijania samodzielności i sprawczości uczestników proponowanych aktywności. Nagrody są wyrazem uznania dla wkładu opiekunów i klubowiczów w rozwój edukacji opartej na doświadczeniu i współpracy, a także inspiracją dla innych klubów do podejmowania kreatywnych działań.

Zielona-Akademia” działająca przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Nowym Dworze Mazowieckim prowadziła warsztaty ekologiczne z materiałami recyklingowymi. Młodzi odkrywcy tworzyli hotele dla owadów, eksperymentowali z różnymi rodzajami gleby i budowali ekologiczne konstrukcje. „To, co robimy, to nie tylko nauka, ale także troska o środowisko. Dzieci uczą się, że każdy z nas może coś zmienić na lepsze” – zaznacza opiekunka klubu Martyna Witek. Jury wyróżniło klub za promowanie zrównoważonego rozwoju i międzypokoleniowej współpracy.

#laboratorium” działające przy Niepublicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Krzysztofa Kolumba w Żyrardowie zorganizowało „Noc naukową”, podczas której klubowicze samodzielnie prowadzili warsztaty dla swoich kolegów i koleżanek, prezentując m.in. eksperymenty z energią odnawialną czy luminescencją. „Klubowicze świetnie sprawdzili się w roli prowadzących pokazy i warsztaty. Sami zauważyli, że to jest pasjonujące wyzwanie, i pomimo pierwotnego stresu byli z siebie dumni. Promowanie działań KMO w szkole sprzyja temu, że nie mamy problemu z zapełnieniem listy chętnych na następny rok, co w dobie mody na gry komputerowe i uzależnienie od ekranu wcale nie jest łatwym zadaniem” – ocenia opiekunka klubu, Małgorzata Sadowska. Inicjatywa została wyróżniona za systematyczne budowanie rozpoznawalności programu KMO na terenie gminy, otwartość na pomysły klubowiczów i stawianie ich w centrum uwagi.

Pozostali laureaci konkursu „Mistrzowie KMO”

W konkursie nagrodami uhonorowane zostały także trzy inne polskie Kluby Młodego Odkrywcy: „Exodus” ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Zambrowie, „KMO przy Berylowej” z Zespołu Szkół nr 13 w Lublinie i „Naukowe Potyczki” ze Szkoły Podstawowej nr 68 w Krakowie, oraz kluby z Armenii, Etiopii, Gruzji, Rumunii i Ukrainy. Nagrodzone inicjatywy wyróżniono za innowacyjność, integrowanie różnych grup społecznych oraz angażowanie lokalnych społeczności. Komisja konkursowa podkreśliła różnorodność i wysoką jakość działań podejmowanych w klubach.

Szczególną uwagę jury zwróciły działania całej społeczności KMO w Etiopii, która otrzymała nagrodę za niezłomność i nieprzerwaną pracę na rzecz edukacji uczniów w ekstremalnych warunkach wojny domowej. W zniszczonych szkołach, nie dysponując podręcznikami, nauczyciele wykorzystali doświadczenie zdobyte w KMO, by angażować dzieci i młodzież w realizowanie prostych eksperymentów przy wykorzystaniu łatwo dostępnych materiałów. Pomaga im to w odbudowaniu poczucia sprawczości i wspiera w radzeniu sobie ze skutkami wojny domowej. „Jesteśmy w środku głębokiego kryzysu. Ta nagroda niesie nam jednak nadzieję. Nauka jest naszą nadzieją na pokój. Jest nadzieją dla następnych pokoleń. Będziemy dalej zachęcać nasze dzieci, by kochały naukę i z nią wiązały swoją przyszłość” – powiedział Merhawi Abreha Gebreyesus, odbierając nagrodę.

Nagrody dla Partnerów Regionalnych

Podczas XIII Forum KMO przyznano też nagrody partnerom regionalnym – instytucjom i organizacjom, które rozwijają sieć KMO w niemal wszystkich polskich województwach. Nagrody te zostaną przeznaczone na realizację działań, których beneficjentami będą kluby i społeczności lokalne działające na obszarach koordynowanych przez uhonorowanych partnerów.

Zwycięzcami tegorocznego konkursu „Regiony KMO” finansowanego przez „Polsko-Amerykańską Fundację Wolności zostali: Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus w Zielonej Górze; Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu; Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach; Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim. Natomiast w konkursie na projekt w ramach programu „Razem dla Lepszej Przyszłości” finansowanego przez Fundację Deloitte nagrodami uhonorowani zostali: Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Uniwersytet w Białymstoku, Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim.

Czym jest Forum KMO?

Organizowane co roku Forum KMO to w największym skrócie przestrzeń wymiany doświadczeń i inspiracji ponad granicami, najbardziej doniosłe wydarzenie dla społeczności edukatorów związanych z programem KMO. To miejsce spotkań, dzielenia się ideami i dobrymi praktykami. To również okazja do celebrowania sukcesów, weryfikowania pomysłów i planowania działań na nadchodzący rok. Ale to nie wszystko! Forum KMO to także międzynarodowa społeczność i platforma współpracy, łącząca uczestników z różnych krajów i wzmacniająca sieć KMO jako globalną inicjatywę edukacyjną. Spotkania takie jak Forum pokazują, że nauka, współpraca i pasja nie znają granic, a wspólne działania na rzecz młodych odkrywców mogą przynosić globalne korzyści.

Tegoroczny program Forum

XIII Forum KMO odbyło się pod hasłem „B(ł)ądźmy razem” i dotyczyło roli błędów w procesie uczenia się. Wydarzenie otworzył panel dyskusyjny, w którym udział wzięli: psycholożka międzykulturowa Kinga Białek, dr Marta Fikus-Kryńska – biolożka z Centrum Nauki Kopernik oraz Janusz Laska – geograf, współtwórca KMO. Eksperci podkreślali, że błędy są naturalnym i koniecznym etapem w procesie uczenia się, i rozmawiali o tym, jak można to wykorzystać. Przyglądali się emocjom. Dyskutowali o tym, jak w różnych społeczeństwach traktowane jest popełnianie błędów i z czego to wynika. Nagranie z panelu dostępne jest na platformie You Tube Centrum Nauki Kopernik: „Błąd – koniec czy początek?”. Panel dyskusyjny otwierający XIII Forum KMO – YouTube.

W tym roku Forum obfitowało w różnorodne warsztaty prowadzone przez doświadczonych edukatorów. Uczestnicy mogli wziąć udział w zajęciach poświęconych m.in. pułapkom błędów poznawczych, metodzie sokratejskiej w nauczaniu czy sposobom wspierania dzieci w obliczu niepowodzeń. Wszystkie warsztaty zostały zaprojektowane tak, aby wyposażyć uczestników w praktyczne narzędzia oraz dostarczyć im inspiracji do dalszej pracy z młodzieżą.

Klub Młodego Odkrywcy (KMO)

Kluby Młodego Odkrywcy to otwarta sieć edukacyjna, której celem jest umożliwienie dzieciom i młodzieży poznawanie świata nauki poprzez samodzielne doświadczanie, a także rozwijanie umiejętności takich jak komunikacja, współpraca, krytyczne myślenie czy rozwiązywanie problemów. Dziś w Polsce działa niemal 1000 takich klubów. Międzynarodowa sieć obejmuje Armenię, Etiopię, Gruzję, Mołdawię, Rumunię i Ukrainę, a niebawem dołączą do niej kolejne kraje. O jej sile opowiada Karen Martirosyan, opiekun KMO z Armenii, w krótkim filmie Klub Młodego Odkrywcy – międzynarodowy fenomen: „To idea, dzięki której najmniejsza wioska może stać się centrum Wszechświata, a centrum Wszechświata zgromadzić tych, którzy mogą przynieść światu dobrobyt”.

Sieć KMO jest od kilkunastu lat koordynowana i rozwijana przez Centrum Nauki Kopernik przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Kopernik realizuje w ten sposób strategię popularyzowania nauki, aktywnego rozwijania sieci społeczności uczących się, integrowania różnorodnych grup, zachęcania dzieci i młodzieży do wzmacniania własnej sprawczości i samodzielności oraz uczenia się od siebie nawzajem.

Więcej o programie KMO, można przeczytać na stronie: Klub Młodego Odkrywcy | Centrum Nauki Kopernik

10 grudnia 2024
Autor: GazetaNDM

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Jak teraz zamknę HIT, to będzie wart tyle, co stodoła na polu

Nowy Dwór Mazowiecki

Jak teraz zamknę HIT, ...

Kiedy w październiku 2016 roku Marek Mikuśkiewicz, swego czasu jeden z najbogatszych Polaków, otwierał największe w Nowym Dworze Maz. centrum handlowe HIT, mieszkańcy byli zachwyc...
Znamy gwiazdy Dni Nowego Dworu

Nowy Dwór Mazowiecki

Znamy gwiazdy Dni Nowe...

Dni Nowego Dworu Maz. przyciągają co roku tłumy mieszkańców miasta. Kto tym razem dla nich zaśpiewa? DeMono, Marek Piekarczyk i Margaret będą gwiazdami tegorocznej edycji Dni No...
W mieszkaniu znaleźli zwłoki

Na sygnale

W mieszkaniu znaleźli ...

W czwartek ok. godz. 10, w jednym z mieszkań przy ul. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim znaleziono zwłoki 41 – letniego mężczyzny. Na miejsce udał się prokurator. ...
Siedmiolatek  walczy o życie

Nowy Dwór Mazowiecki

Siedmiolatek walczy o...

Na terenie naszego miasta mieszka 7-letni Kacper, jest taki sam jak każdy inny chłopiec w jego wieku. Lubi się bawić, grać w piłkę, chętnie się uczy. Był radosnym dzieckiem do...
Program Dni Nowego Dworu Mazowieckiego 2024

Nowy Dwór Mazowiecki

Program Dni Nowego Dwo...

Opublikowano program Dni Nowego Dworu Mazowieckiego 2024...
Nie żyje 26-latek. Policja szuka świadków

Na sygnale

Nie żyje 26-latek. Pol...

  Policjanci poszukują świadków wypadku, do jakiego doszło wczoraj, przed godz. 21. na ul. Polskiej Organizacji Wojskowej w Nasielsku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 26-lat...
Warszawska Sky nowym budynkiem widmo na mapie Nowego Dworu?

Nowy Dwór Mazowiecki

Warszawska Sky nowym b...

Od kilku miesięcy nie ustają plotki dotyczące budowy apartamentowca Warszawska Sky na początku miasta. Dotyczą one głównie tego, że budowa stanęła a cała inwestycja miała rz...
Pomiechówek: Potrącenie na przejeździe kolejowym

Na sygnale

Pomiechówek: Potrąceni...

O godz. 13.18 nowodworscy policjanci zostali poinformowani o zdarzeniu drogowym na przejeździe kolejowym w Pomiechówku (DK62). Jak informuje st. asp. Joanna Wielocha, oficer prasowy K...
Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, nastolatek zmarł

Na sygnale

Sprawca uciekł z miejs...

Minął rok od tragicznego wypadku w Cegielni Kosewo, gm. Pomiechówek, w którym zginął 15- letni Sebastian. Podejrzanego Łukasza K. postawiono w stan oskarżenia. Sprawca wypadku z...
Pomózmy Agnieszce wygrać z chorobą!

Nowy Dwór Mazowiecki

Pomózmy Agnieszce wygr...

Agnieszka Wójcik od lat całe serce oddaje dzieciom i młodzieży. Dzisiaj sama potrzebuje wsparcia. Pomóżmy jej wygrać z chorobą! Od ponad 20 lat Agnieszka Wójcik jest nauczyciel...