9 stycznia Sejm przyjął ustawę o wypłacie dodatkowego świadczenia, zwanego „trzynastą emeryturą”. Ma ono przysługiwać wszystkim emerytom i rencistom bez względu na dochody.
Za ustawą o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów głosowało 432 posłów. Przeciw był Jakub Kulesza (Konfederacja). 9 posłów wstrzymało się od głosowania.
Jak informuje portal DoRzeczy.pl, w tym roku koszt wypłaty świadczenia ma wynieść ok. 11,7 mld zł. Otrzyma je niemal 10 mln uprawnionych. Zgodnie z projektem tzw. trzynasta emerytura będzie wypłacana w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. Z tego wynika, że każdy emeryt i rencista otrzyma 1200 zł brutto.
Dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Z kwoty „trzynastki” nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje. Nie będzie też ona wliczana do dochodu.
„Trzynastki” otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. Świadczenie zostanie sfinansowane z Funduszu Solidarnościowego i budżetu państwa.
Tomasz Parciński
fot. Pixabay.com