Coraz więcej mówi się w Polsce o marketingu treści. Jest to rodzaj strategii marketingowej w sieci, która wykorzystywana jest do pozyskiwania klientów, mogących pozostać na dłużej. Strategia ta opiera się głównie na publikacji wartościowych treści, kierowanych do konkretnej grupy docelowej odbiorców. Nie jest to przekaz jednostronny – wręcz przeciwnie, ma on finalnie doprowadzić do zbudowania sieci porozumienia między klientem a sprzedawcą. Podstawowe działania content marketingu sprowadzają się do przyciągnięcia uwagi określonych odbiorców, budowy i utrzymywaniu pozytywnych relacji – wszystko to dzięki tworzeniu i publikacji interesujących treści.
Liczy się kontent. Jaką formę mogą przybierać treści?
W marketingu liczy się przede wszystkim przekaz. Jałowe, pozbawione emocji treści nie wpłyną pozytywnie na relację nadawca-odbiorca. Liczy się tu przede wszystkim kreatywność, dlatego też treści przybierają wiele różnych form. Funkcjonować mogą jako artykuły, filmiki, prezentacje multimedialne, webinary czy grafiki. Forma jak i merytoryczność to dwie bardzo ważne sprawy, których jakość bezpośrednio przekłada się na poźniejszy wynik. W ramach content marketingu stosuje się różne narzędzia mające na celu skuteczne dotarcie do klienta. Badania wykazały, że najczęściej używanymi taktykami są (ułożone według popularności):
- materiały kontekstowe (poradniki, opisy produktów, ikonogrfaiki, galerie zdjęć);
- materiały mailingowe (newslettery, katalogi, e-booki, magazyny);
- materiały do social media (vlogi, blogi, posty, memy);
- materiały PR;
- materiały interaktywne (gry, mikrostrony, aplikacje).
Treści wykorzystywane w content marketingu muszą wyróżniać się eksperckością, autorytatywnością i wiarygodnością. W dodatku powinny być przede wszystkim oryginalne – algorytmy nie przepadają za treściami bliźniaczymi. Dobrym przykładem merytorycznych, eksperckich treści są te, które publikuje firma Afterweb. Teksty napisane przez ekspertów i reprezentantów firmy na stronie afterweb.pl tłumaczą pewne zależności pomiędzy contentem a promowaniem strony internetowej. Okazuje się bowiem, że marketing treści ma sporo wspólnego z SEO.
Z czym to się je. Podobieństwa content marketingu i SEO
Zadaniem pozycjonowania jest wypromowanie strony internetowej tak, by znajdowała się ona na jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce. Celem content marketingu jest zaś zaangażowanie użytkowników i zwrócenia ich uwagi na przytaczane sprawy. Najpopularniejsza wyszukiwarka, jaką jest Google, eksponuje witryny uznawane przez internautów jako najlepsze pod względem jakości. Dobrze przeprowadzony marketing treści z pewnością przyczyni się do zwiększenia popularności strony internetowej, co przełoży się na jej widoczność. Jednak często potrzeba do tego odpowiedniej wiedzy i treści. Wtedy warto skorzystać z pomocy agencji marketingowej! Zespół doświadczonych w sprawach kontektu osób z pewnością zdziała dużo dobra.