Nowy Dwór Maz.: Jeżdżą, jak chcą

-Kierowcy przyjeżdżają za późno lub za wcześnie, w czasie jazdy palą papierosy lub stają między przystankami, by załatwić prywatne sprawy. Do tego są niekulturalni wobec pasażerów – to tylko niektóre z zarzutów wobec osób, wożących ludzi autobusami bezpłatnej, nowodworskiej komunikacji miejskiej, od jakich pęka internetowe forum mieszkańców Nowego Dworu Maz. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej zapytanie w tej sprawie złożył na ręce burmistrza Jacka Kowalskiego radny Michał Świokło.

W dokumencie czytamy:

Szanowny Panie Burmistrzu,
w związku z licznymi niepokojącymi informacjami oraz skargami mieszkańców, wyrażanymi w mediach społecznościowych, na forach internetowych oraz w korespondencji e-mailowej, przekazywanej bezpośrednio do Urzędu Miejskiego w Nowym Dworze Mazowieckim, bardzo proszę o odpowiedź na poniższe pytania:
1. Czy urząd miasta ma świadomość istnienia dotkliwych i powtarzających się problemów w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, takich jak:
-notoryczne nietrzymanie się rozkładu jazdy (opóźnienia lub odjazd przed czasem),
-zmiana ustalonej trasy przejazdu – pomijanie rozkładowych przystanków,
-nierozkładowe zatrzymania w celu załatwienia prywatnych spraw kierowców (wzajemne odwożenie się do domu kierowców linii 11 i 12, postój po prywatne zakupy),
-palenie papierosow podczas jazdy,
-brak aktualnych rozkładów jazdy na przystankach lub brak informacji o zastępczym rozkładzie jazdy z odpowiednim wyprzedzeniem, gwarantującym możliwość komfortowego zaplanowania podróży,
-likwidacja połączeń bez uprzedniego, wcześniejszego powiadomienia w szczególności dot. kursów skomunikowanych z kolejowymi połączeniami lotniskowymi relacji Modlin – Warszawa,
-brak znajomości trasy, szczególnie u kierowców zza wschodniej granicy,
-nieuważne zamykanie drzwi z narażeniem bezpieczeństwa pasażerów,
-w radykalnych sytuacjach, uniemożliwienie opuszczenia autobusu przez pasażerów na żądanym przystanku w celu „dania nauczki” i umożliwienie wyjścia np. trzy kilometry dalej,
-chamskie, wulgarne zachowanie kierowców.
2. Jak wygląda proces weryfikacji poprawnego wykonywania usługi przewozowej?
-czy urząd miasta otrzymuje od wykonawcy usługi jakiekolwiek raporty z informacją o ilości, przyczynach i łącznym czasie wygenerowanych opóźnień?
-czy pracownicy urzędu po otrzymaniu skarg kontaktują się z wykonawcą w formie pisemnej w celu weryfikacji przyczyn złego funkcjonowania komunikacji?
-czy kiedykolwiek przedstawiciel urzędu miasta dokonał kontroli właściwego wykonywania umowy przez wykonawcę, dokonując przejazdu kontrolnego? Jeżeli tak, to jakie były wnioski pokontrolne?
-czy wobec wykonawcy stosowane są kary umowne za niewłaściwe wykonywanie powierzonych zgodnie z umową zadań?
3. Czy urząd miasta śledzi na bieżąco informacje przekazywane przez mieszkańców w mediach społecznościowych dot. funkcjonowania komunikacji, w szczególności te opisywane za pośrednictwem forum Facebook – Nowy Dwór Mazowiecki – Forum Mieszkańców? Jeżeli tak, to jakie środki podejmuje w celu ich weryfikacji i rozwiązania?
4. Z jaką częstotliwością obsługiwane są skrzynki e-mailowe: sekretariat@nowydwormaz.pl oraz burmistrz@nowydwormaz.pl? Jaki jest klucz służący do kwalifikacji otrzymanych zgłoszeń na: „do rozpatrzenia i udzielenia odpowiedzi” i „brak rozpatrzenia” i czy pracownicy merytorycznie odpowiedzialni za segregację zgłoszeń i udzielenie odpowiedzi są rozliczani ze swoich obowiązków służbowych przez przełożonych oraz jaki jest średni czas odpowiedzi na przesłaną wiadomość?

Zgodnie z obowiązującym prawem Michał Świokło złożył zapytanie do burmistrza na piśmie. Pod dokumentem podpisali się również: Angelika Sosińska i Marcin Ozdarski. Świokło odczytał również treść pisma w czasie sesji Rady Miejskiej, 26 listopada. Dodał, że wyrażone w dokumencie uwagi nie są jego autorskimi zastrzeżeniami, ale zostały zebrane spośród wypowiedzi mieszkańców, zamieszczonych na przeznaczonym dla nich forum na Facebooku.
– Są one dosyć pewne. Można uznać je za fakt i chcielibyśmy wiedzieć, jak ten temat zostanie rozwiązany, ponieważ w ostatnim czasie pojawia się tych niepokojących informacji naprawdę bardzo dużo. – stwierdził Świokło.
Następnie głos zabrał burmistrz Jacek Kowalski.
– Pytań jest tak dużo, że oczywiście udzielimy odpowiedzi na piśmie, natomiast co do ostatnich bardziej, niż do pierwszych, jeśli chodzi o procedurę, rzeczywiście to nie jest prywatny Facebook, gdzie może być pytanie-odpowiedź. W naszym przypadku pytanie musi być skierowane do odpowiedniego wydziału, który przygotuje odpowiedź i ją potem zawiesi w internecie. To troszeczkę trwa i czasem tłumaczymy to też pytającym, że niestety to nie jest Facebook prywatny, gdzie możemy szybko wrzucić odpowiedź. Staramy się to przyspieszyć, ale to też musi przejść między wydziałami. – odpowiedział włodarz.
Dodał przy tym, że Wydział Gospodarki Komunalnej, odpowiedzialny za funkcjonowanie komunikacji miejskiej nadzoruje należyte wykonanie usługi, wysyła uwagi do przewoźnika, jak również korzysta z zapisów umowy, umożliwiających naliczanie kar pieniężnych za niewłaściwie wywiązywanie się z niej.
– Natomiast w ostatnim w okresie w związku ze zmianą wynikającą z wahadła na moście został zmieniony rozkład jazdy. To my wnioskowaliśmy o to. Musieliśmy dostosować rozkład w związku z tym, że autobus ponad 20 minut stał na przejeździe, wydłużał się czas jazdy. Stąd teraz obowiązuje rozkład tymczasowy (do 29 listopada – przyp. red.). Część o nim nie wiedziała. Mieliśmy też dyskusję na temat 14-tki, przystanków na żądanie. Ten problem został rozwiązany. Reagujemy na wnioski mieszkańców. Staramy się to robić na bieżąco. Przekazujemy uwagi do podmiotu, z którym mamy podpisaną umowę. Nie dalej, jak dzisiaj mam odpowiedź dotyczącą pracy jednego z kierowców, wymienionego konkretnie z imienia i nazwiska. Natomiast to jest proces. – tłumaczył Jacek Kowalski.
Burmistrz przyznał, że występuje „problem z pracownikami”. Dodał jednak, że to nie tylko bolączka Nowego Dworu, ale innych miast. W całej Polsce brakuje kierowców.
– Natomiast my staramy się, żeby ta jakość była jak najlepsza. Reagujemy na bieżąco na wszystkie tego typu zgłoszenia. Teraz będzie przetarg na kolejny rok. Zobaczymy, czy ten sam podmiot, czy inny, bo nie wiemy, ostatnio się nam podmioty zmieniają, ale też nie bez kozery jest to, jak oceniamy wykonywanie usługi i czy mamy wybór. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało. – dodał Jacek Kowalski.
Michał Świokło zamieścił również treść pisma skierowanego do burmistrza na swoim profilu na Facebooku.
– Zgodnie z obietnicą złożoną na Nowy Dwór Mazowiecki – forum mieszkańców na wczorajszej sesji szczegółowo zapytaliśmy z Marcinem Ozdarskim i Angeliką Sosińską o problemy związane z komunikacją autobusową w naszym mieście. Dostaliśmy zapewnienie Burmistrza Jacka Kowalskiego, że problemy są miastu znane, a interwencje podejmowane są na bieżąco. Jeżeli sytuacja nie poprawi się w ciągu kilku tygodni, będziemy pytać ponownie. Ze względu na obszerność dokumentu odpowiedź na resztę pytań dostaniemy na piśmie, na co czekamy z niecierpliwością. – napisał radny.

4 grudnia z upoważnienia burmistrza Jacka Kowalskiego wiceburmistrz Janusz Mikuszewski przesłał do firmy PKS Tarnobrzeg, realizującej przewóz osób na liniach miejskich, pismo z prośbą o ustosunkowanie się do uwag zamieszczonych w interpelacji oraz pilne udzielenie odpowiedzi. O komentarz w sprawie poprosiliśmy Michała Świokło.

– Myślę, że tak duża ilość negatywnych opinii dotyczących komunikacji miejskiej wymaga znacznie bardziej zdecydowanych kroków wobec nierzetelnego wykonawcy. Myśle, że spotkanie w trybie pilnym i wyraźne wskazanie krótkiego terminu na poprawę jakości usług odniosłoby dużo lepszy skutek niż pisma z prośbą do Wykonawcy. Jestem przekonany, że takie rozwiązanie to pójście po najmniejszej linii oporu. Pamietajmy, że miasto jest klientem, który płaci i którego świętym prawem jest wymagać najlepszej jakości usług. – stwierdził radny z Modlina Starego.

Do tematu powrócimy.

Tomasz Parciński

13 grudnia 2019
Autor: GazetaNDM

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Jak teraz zamknę HIT, to będzie wart tyle, co stodoła na polu

Nowy Dwór Mazowiecki

Jak teraz zamknę HIT, ...

Kiedy w październiku 2016 roku Marek Mikuśkiewicz, swego czasu jeden z najbogatszych Polaków, otwierał największe w Nowym Dworze Maz. centrum handlowe HIT, mieszkańcy byli zachwyc...
Znamy gwiazdy Dni Nowego Dworu

Nowy Dwór Mazowiecki

Znamy gwiazdy Dni Nowe...

Dni Nowego Dworu Maz. przyciągają co roku tłumy mieszkańców miasta. Kto tym razem dla nich zaśpiewa? DeMono, Marek Piekarczyk i Margaret będą gwiazdami tegorocznej edycji Dni No...
W mieszkaniu znaleźli zwłoki

Na sygnale

W mieszkaniu znaleźli ...

W czwartek ok. godz. 10, w jednym z mieszkań przy ul. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim znaleziono zwłoki 41 – letniego mężczyzny. Na miejsce udał się prokurator. ...
Siedmiolatek  walczy o życie

Nowy Dwór Mazowiecki

Siedmiolatek walczy o...

Na terenie naszego miasta mieszka 7-letni Kacper, jest taki sam jak każdy inny chłopiec w jego wieku. Lubi się bawić, grać w piłkę, chętnie się uczy. Był radosnym dzieckiem do...
Nie żyje 26-latek. Policja szuka świadków

Na sygnale

Nie żyje 26-latek. Pol...

  Policjanci poszukują świadków wypadku, do jakiego doszło wczoraj, przed godz. 21. na ul. Polskiej Organizacji Wojskowej w Nasielsku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 26-lat...
Pomiechówek: Potrącenie na przejeździe kolejowym

Na sygnale

Pomiechówek: Potrąceni...

O godz. 13.18 nowodworscy policjanci zostali poinformowani o zdarzeniu drogowym na przejeździe kolejowym w Pomiechówku (DK62). Jak informuje st. asp. Joanna Wielocha, oficer prasowy K...
Warszawska Sky nowym budynkiem widmo na mapie Nowego Dworu?

Nowy Dwór Mazowiecki

Warszawska Sky nowym b...

Od kilku miesięcy nie ustają plotki dotyczące budowy apartamentowca Warszawska Sky na początku miasta. Dotyczą one głównie tego, że budowa stanęła a cała inwestycja miała rz...
Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, nastolatek zmarł

Na sygnale

Sprawca uciekł z miejs...

Minął rok od tragicznego wypadku w Cegielni Kosewo, gm. Pomiechówek, w którym zginął 15- letni Sebastian. Podejrzanego Łukasza K. postawiono w stan oskarżenia. Sprawca wypadku z...
Policjanci poszukują zaginionego Mariusza Krawczyka

Czosnów

Policjanci poszukują z...

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim poszukują zaginionego 46-letniego Mariusza Krawczyk z miejscowości Łomna Las w gminie Czosnów, który ostatni raz ...
Pomózmy Agnieszce wygrać z chorobą!

Nowy Dwór Mazowiecki

Pomózmy Agnieszce wygr...

Agnieszka Wójcik od lat całe serce oddaje dzieciom i młodzieży. Dzisiaj sama potrzebuje wsparcia. Pomóżmy jej wygrać z chorobą! Od ponad 20 lat Agnieszka Wójcik jest nauczyciel...