Trwa przetarg na wydłużenie peronów stacji PKP przy ul. Paderewskiego. Inwestycja ma zapewnić możliwość komfortowego korzystania ze stacji oraz zwiększyć liczbę składów dalekobieżnych, zatrzymujących się w Nowym Dworze.
Mimo iż perony na stacji przy ul. Paderewskiego były modernizowane zaledwie 10 lat temu, pasażerowie od dawna narzekają na ich niewystarczającą długość. W przypadku pociągów liczących więcej wagonów, głównie TLK, nieraz trzeba wsiadać lub wysiadać (czy raczej wyskakiwać) poza stacją. Nietrudno wtedy o wypadek. PKP obiecują, że już niedługo za krótkie perony przestaną być bolączką nowodworskich pasażerów.
W piątek, 12 października, na peronie drugim stacji przy ul. Paderewskiego odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: prezes Polskich Linii Kolejowych, spółki PKP odpowiedzialnej za infrastrukturę – Ireneusz Merchel i wiceminister infrastruktury – Andrzej Bittel. Obecni byli również: radny sejmiku województwa mazowieckiego – Piotr Wojciechowski, burmistrz Nowego Dworu Maz. – Jacek Kowalski oraz radny powiatu nowodworskiego – Jacek Adam Kowalski, od dawna zaangażowany w sprawę wydłużenia peronów na stacji w Nowym Dworze Maz.
Jak stwierdził Andrzej Bittel, choć obecnie realizowane są na kolei wielomiliardowe, ogólnopolskie programy, dotyczące m.in. budowy i modernizacji dworców czy zakupu nowego taboru, Ministerstwo Infrastruktury nie traci z oczu mniejszych inwestycji, służących bezpośrednio społecznościom lokalnym.
Do tego typu działań należy przebudowa, planowana na stacji w Nowym Dworze. Obydwa perony zostaną wydłużone o 100 metrów w kierunku Modlina, dzięki czemu będą mierzyć 300 metrów. Filary wiaduktu nad ul. Paderewskiego staną się częścią peronu (tak jak np. na stacji Warszawa Toruńska). Po obu stronach zostaną również wybudowane dodatkowe wejścia na perony. Wymieniona zostanie nawierzchnia i oświetlenie. Pojawią się również dodatkowe ławki. Montaż prowadnic i ścieżek dotykowych zapewni dostępność stacji dla osób słabowidzących i niedowidzących.
Warta ok. 3 700 000 zł inwestycja pozwoli na swobodne zatrzymywanie się pociągów dalekobieżnych i regionalnych w obrębie stacji. Środki na realizację pochodzić będą z budżetu PKP PLK. Projekt jest już gotowy. Do 23 października spółka czeka na oferty firm budowlanych. Wpłynęły dwie. Obecnie są analizowane. O wyborze wykonawcy zadecyduje cena (80%) oraz proponowany termin wykonania (20%). Spółka chce, aby prace rozpoczęły się w marcu, a zakończyły na przełomie III i IV kwartału przyszłego roku.
Inwestycja z pewnością poprawi komfort podróżnych, korzystających ze stacji w Nowym Dworze Maz. Czy dzięki niej będzie się tu zatrzymywać więcej pociągów – czas pokaże. O postępach prac będziemy informować na bieżąco.
Tomasz Parciński