O decyzji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dotyczącej budynku dawnego spichlerza Banku Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim informuje również stacja telewizyjna TVN24 na łamach internetowego serwisu lokalnego TVN Warszawa. Dziennikarze przypominają, iż we wrześniu 2022 r. sprawa zrujnowanego i wciąż niszczejącego obiektu trafiła na wokandę. Przed sądem stanęło dwoje nowodworskich deweloperów.
W listopadzie 2010 roku budynek dawnego spichlerza (a raczej to, co z niego zostało) Miasto Nowy Dwór Mazowiecki sprzedało prywatnemu inwestorowi. Nowy właściciel zapowiadał że powstanie tam między innymi luksusowy pięciogwiazdkowy hotel. Planowano dobudowanie do istniejącego obiektu nowej części. Tam z kolei miały znajdować się między innymi luksusowe apartamenty, lądowisko dla śmigłowców, przystań dla żeglarzy. Deweloper obiecywał zachowanie zabytkowej części budynku.
Jak podała TVN24, dwojgu nowodworskich deweloperów prokuratura zarzuca, że „w okresie od dnia 22 grudnia 2010 roku do dnia 22 marca 2021 roku w Nowym Dworze Mazowieckim, działając wspólnie i w porozumieniu, jako współużytkownicy wieczyści nieruchomości, na której znajduje się zabytek w postaci budynku Spichrza Banku Polskiego zbudowanego w 1844 roku według projektu architekta Jana Jakuba Gaya, uszkodzili wyżej wymieniony zabytek”.
Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga Katrzyna Skrzeczkowska poinformowała, że nowi właściciele byli zobowiązani do pełnej odbudowy budynku z wierną rekonstrukcją nieistniejącego skrzydła, opracowania szczegółowej koncepcji zagospodarowania nieruchomości wraz z harmonogramem prac konserwatorsko-adaptacyjnych z podziałem na lata, zabezpieczenie zachowanej części budynku oraz utrzymanie go w należytym stanie. W ocenie prokuratury, nie wywiązali się z tego, nie zapewnili stateczności bryle i ścianom, dopuścili do zaniedbań materiałów.
– Na skutek powyżej opisanych zaniechań doprowadzili do pogorszenia stanu elewacji budynku, wykruszenia kamieniarki przypór w dolnych partiach spichrza i kamieniarki cokołów i gzymsu wieńczącego, wyrośnięcia samosiewów na koronie murów, utraty stateczności ścian spichrza, powodując nadmierne pogorszenie jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej – podała Skrzeczkowska.
Dodała przy tym, że wybudowany w 1844 roku budynek Spichrza Banku Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim, z uwagi na swoje położenie oraz walory architektoniczne i historyczne, stanowi unikatowy zabytek w skali kraju.
– Z uwagi właśnie na te walory we wnętrzach Budynku Spichlerza Banku Polskiego kręcone były sceny do filmu Andrzeja Wajdy „Pan Tadeusz”. Tymczasem wieloletnie zaniechania użytkowników wieczystych nieruchomości, na której położony jest budynek, doprowadziły do pogorszenia jego stanu oraz niosły za sobą ryzyko utraty unikatowego zabytku, który w przypadku zapewnienia jego renowacji mógłby stanowić jedną z największych atrakcji turystycznych kraju – stwierdziła cytowana przez TVN24 rzeczniczka praskiej prokuratury
Do tematu powrócimy.
na podst. TVN24
fot. archwium GN