Od stycznia 2020 roku Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowym Dworze Mazowieckim prowadzi działania na rzecz wsparcia i rozwoju osób dorosłych przewlekle psychicznie chorych, niepełnosprawnych intelektualnie: w stopniu głębokim, znacznym i umiarkowanym, a także lekkim jeżeli jednocześnie występują inne zaburzenia, głównie neurologiczne – w tym osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi, niewymagających leczenia szpitalnego.
Placówka ukierunkowana jest na pomoc osobom, które w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych, wymagają opieki i wsparcia. Wykwalifikowani terapeuci i opiekunowie uczą podopiecznych samodzielności w codziennym funkcjonowaniu i pomagają w rozwijaniu ich zainteresowań. Organizują m.in. zajęcia techniczne, plastyczne, ćwiczenia rehabilitacyjne oraz wycieczki wspierając przy tym budowanie wspólnoty i przyjacielskich relacji.
Jakie zdolności można rozwijać dzięki pobytowi w Środowiskowym Domu Samopomocy? Dla uczestników przygotowano różnorodne pracownie, dzięki którym uczą się i rozwijają swoje zdolności:
– pracownia gastronomiczna
W tym miejscu uczestnicy wspólnie przygotowują posiłki. Duży nacisk kładziony jest na naukę takich czynności jak: częste mycie rąk, wyrobienie nawyku zakładania odzieży ochronnej (fartucha), zwrócenie uwagi na estetykę i czystość odzieży własnej czy dbanie o czystość i porządek w pracowni. Planowane są posiłki i zakupy, układane są też jadłospisy. Uczestnicy uczą się obróbki wstępnej produktów oraz używania sprzętów AGD.
– pracownia arteterapii
Podopieczni wykonują wspólne prace manualne, które kształtują wyobraźnię. Podczas zajęć kolorują, rysują, malują farbami i pastelami. Wykonują też kartki okolicznościowe, ozdoby świąteczne i dekoracje ścienne. Atutem pracowni jest technika decoupage, która umożliwia eksponowanie przedmiotów codziennego użytku jak słoiki, pudełka, butelki, serwetniki czy świeczniki, w interesujący sposób.
– pracownia majsterkowicza
Wspólne majsterkowanie przy drewnie, metalu, plastiku, nauka obsługi podstawowych narzędzi technicznych jak młotek, wkrętarka, dłuto czy wypalarka oraz rozwijanie umiejętności potrzebnych do wykonywania prostych prac gospodarczych – to cel prowadzonych zajęć w pracowni majsterkowicza.
– pracownia teatralno-artystyczna
Przygotowywanie przedstawień, ćwiczenie wyrażania emocji, odgrywanie ról oraz śpiew i taniec- wszystko, co uwrażliwia na bieżące problemy i rozwija poziom samooceny, skupia się w pracowni teatralno-artystycznej. Prowadzone zajęcia mają też na celu kultywowanie tradycji, regionalnych zwyczajów oraz pracę nad zwiększeniem dbałości o prawidłową wymowę.
– pracownia multimedialna
Uczestnicy uczą się w niej obsługi urządzeń multimedialnych tj: komputer, drukarka, telewizor, głośniki czy projektor. Doskonalą koordynację wzrokowo – ruchową, współdziałają w grupie oraz pracują nad prawidłową postawą podczas pracy przy komputerze. Ćwiczą także pamięć i zdolność koncentracji.
– pracownia rehabilitacyjna
Dbałość o poprawę kondycji i sprawności fizycznej to założenie pracowni rehabilitacyjnej. Realizowane są w niej indywidualne ćwiczenia ogólno-usprawniające, kształtujące orientację przestrzenną, rozciągające, rozluźniające, wzmacniające mięśnie i stawy. Zajęcia sportowe traktowane są jako zabawa i rozrywka, co sprzyja dużemu zainteresowaniu wśród uczestników ŚDS.
W Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzone są również treningi:
– funkcjonowania w życiu codziennym,
– trening budżetowy (poznawanie wartości pieniądza, planowanie wydatków),
– higieny i przestrzegania zasad sanitarnych,
– trening porządkowy (doskonalenie codziennych czynności takich jak pranie, sprzątanie, nauka prawidłowych zachowań przy stole i w miejscach publicznych),
– dbałości o wygląd zewnętrzny,
– umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów,
– umiejętności komunikacyjnych,
– spędzania wolnego czasu.
Jeśli szukasz oparcia społecznego, chcesz rozwinąć umiejętności niezbędne do samodzielnego funkcjonowania w środowisku lokalnym, przyjdź.
ul. Chemików 6, piętro III, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
tel. 506 804 391
e-mail: sds.ndm@caritas.pl
Środowiskowy Dom Samopomocy czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. Bieżące informacje i efekty pracy opiekunów z uczestnikami ŚDS możecie Państwo śledzić na profilu Facebook placówki.