Radni „od kasy” pożarli się nie o kasę

Pieniądze, zwłaszcza publiczne, budzą emocje. Nic zatem dziwnego, że na ostatnim przed sesją budżetową posiedzeniu Komisji Finansów Rady Miejskiej, 14 grudnia, atmosfera była bardzo gorąca. Poszło o wniosek Agnieszki Kubiak-Falęckiej, by radni mieli dostęp do sprawozdań finansowych miejskich spółek. Potem jednak, zamiast dyskusji o pieniądzach, były wzajemne docinki i oskarżenia.

Kubiak-Falęcka zaproponowała, by radni, oprócz sprawozdania, składnego przez burmistrza z wykonania budżetu oraz przygotowywanych przez niego informacji o miejskich spółkach, otrzymywali również ich sprawozdania finansowe. Chodzi o pięć podmiotów: Zakład Energetyki Cieplnej, Zarząd Budynków Komunalnych, Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Energetyka Nowy Dwór Mazowiecki oraz Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Radna chciała też, aby raz w roku, po przygotowaniu sprawozdania, prezesi spółek gościli na posiedzeniu Komisji Finansów Rady Miejskiej.

Od samego początku atmosfera była napięta. Przewodniczący obradom Marek Ciesielski stwierdził, że trudno będzie zebrać prezesów wszystkich miejskich spółek w jednym terminie. Kubiak-Falęcka zapytała na to, jak często spółka miejska robi sprawozdanie finansowe.

– Jeden raz do roku – odpowiedział Ciesielski.
– Nie mam więcej pytań – stwierdziła zdenerwowana Kubiak-Falęcka.
– Pani mnie będzie przepytywać teraz? – odparł Ciesielski.
– Nie mam więcej pytań – powtórzyła wzburzona Kubiak-Falęcka i opuściła salę posiedzeń.

Atmosferę próbowała łagodzić Agnieszka Kowalska.

– Skoro robimy plan w grudniu i to jest planowane na czerwiec, to przecież my zachowamy się kulturalnie i wcześniej wyślemy takie zaproszenie, nawet z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Uważam, że chyba dla każdego szanującego się prezesa nie będzie problemem, żeby przeznaczyć te pół godziny czy godzinkę i tu przyjechać – powiedziała ze spokojem radna z Modlina Twierdzy.

Marek Ciesielski odpowiedział, że członkowie Komisji Finansów gościli kiedyś prezes Zarządu Budynków Komunalnych, Annę Rutkowską i, jak stwierdził, mówiła ona o tym samym, co zostało zawarte w sprawozdaniu z wykonania budżetu. Jego zdaniem, nie ma więc sensu, by przyjeżdżała i mówiła dwa razy o tym samym.

Jednak Agnieszka Kowalska obstawała przy tym, aby komisja zaprosiła prezes ZBK, ponieważ chciałaby zadać jej pytania, a „dostać się do niej nie może”.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Jerzy Plackowski odpowiedział na to, że dzisiaj (14. 12. – przyp. red.) prezes ZBK przyjęła go „z marszu”.

– Ale pan jest pan Plackowski, a ja jestem tylko zwykła Kowalska – odpowiedziała radna.
– Bez przesady. Jeżeli jest pani prezes pracy, wchodzi się tam do sekretariatu, ona ma drzwi otwarte i nie ma problemu – odparł wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Kowalska stwierdziła, że w takim razie odwiedzi prezes ZBK razem z Plackowskim, na co ten się zgodził.

Następnie głos zabrała Beata Rusek. W jej opinii obecność prezesów na posiedzeniu komisji nie jest konieczna, natomiast chciałaby poznać sprawozdanie z działalności spółki, aby móc zadać ewentualne pytania (na które odpowiedzieć może np. burmistrz).

Marek Ciesielski wyjaśnił, że informację o pracy miejskich spółek w pierwszym półroczu danego roku radni otrzymują w czerwcu, natomiast nad sprawozdaniem z wykonania budżetu głosują we wrześniu. Mają zatem trzy miesiące, aby spotkać się z prezesem spółki i zadać ewentualne pytania.

– A dlaczego nie możemy zrobić tego tutaj, na komisji? Spotkać się ze wszystkimi hurtem i po prostu porozmawiać? W czym jest problem? – pytała Agnieszka Kubiak-Falęcka, która już wróciła na salę obrad.

– A pani czego by się chciała dowiedzieć? – zapytał z kolei Jerzy Plackowski – Żeby drążyć, żeby kopać, tak jak to pani cały czas robi. Z całym szacunkiem, jak to pani mówi, z całym szacunkiem do pani osoby. Ten niekompetentny. Tamten taki, tamten owaki i tak ciągle. Tego jadu pani w sobie tyle ma. Ciągle pani szuka czegoś, drąży, jakby tu naprawdę się działo nie wiadomo jakie złodziejstwo w tym mieście. To miasto to zaraz jest na skraju bankructwa, z tego, co ja widzę, jak pani opowiada – dodał wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Zdaniem Plackowskiego, do szukania rzekomego złodziejstwa w mieście inspiruje radną „taki ptaszek z czubkiem na głowie”.

Chodzi mu zapewne o Mariusza Dudka, byłego prezesa stowarzyszenia WND, który kilka lat temu poróżnił się z dawnymi kolegami, później współorganizował referendum w sprawie odwołania z funkcji burmistrza Jacka Kowalskiego, a następnie podjął z Kubiak-Falęcką współpracę w ramach opozycyjnego wobec władz miasta stowarzyszenia Nowodworscy.pl.

Dalej było wypominanie tego, czyja żona źle mówi o kimś w swoim sklepie,a kto rzekomo na przeciwnika pisze paszkwile Wszystko w ramach posiedzenia Komisji Finansów. Przypominamy, gdyby Czytelnik miał wątpliwości.

W końcu Marek Ciesielski zamknął dyskusję i radni przystąpili do głosowania nad wnioskiem Agnieszki Kubiak-Falęckiej. Ponieważ głosów „za” i głosów „przeciw” było tyle samo (po trzy), sprawa pozostała nierozstrzygnięta.

Od 15 marca wszystkie nowo składane sprawozdania finansowe spółek są dostępne na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem: ekrs.ms.gov.pl Każdy może bezpłatnie wyszukać i pobrać dokumenty podmiotu wpisanego do Krajowego Rejestru Sądowego. Wcześniej sprawozdania również były jawne, ale aby uzyskać do nich dostęp, należało mieć konto w specjalnym serwisie internetowym (np. InfoVeriti).

Tomasz Parciński

05 stycznia 2019
Autor: GazetaNDM

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Jak teraz zamknę HIT, to będzie wart tyle, co stodoła na polu

Nowy Dwór Mazowiecki

Jak teraz zamknę HIT, ...

Kiedy w październiku 2016 roku Marek Mikuśkiewicz, swego czasu jeden z najbogatszych Polaków, otwierał największe w Nowym Dworze Maz. centrum handlowe HIT, mieszkańcy byli zachwyc...
Znamy gwiazdy Dni Nowego Dworu

Nowy Dwór Mazowiecki

Znamy gwiazdy Dni Nowe...

Dni Nowego Dworu Maz. przyciągają co roku tłumy mieszkańców miasta. Kto tym razem dla nich zaśpiewa? DeMono, Marek Piekarczyk i Margaret będą gwiazdami tegorocznej edycji Dni No...
W mieszkaniu znaleźli zwłoki

Na sygnale

W mieszkaniu znaleźli ...

W czwartek ok. godz. 10, w jednym z mieszkań przy ul. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim znaleziono zwłoki 41 – letniego mężczyzny. Na miejsce udał się prokurator. ...
Siedmiolatek  walczy o życie

Nowy Dwór Mazowiecki

Siedmiolatek walczy o...

Na terenie naszego miasta mieszka 7-letni Kacper, jest taki sam jak każdy inny chłopiec w jego wieku. Lubi się bawić, grać w piłkę, chętnie się uczy. Był radosnym dzieckiem do...
Nie żyje 26-latek. Policja szuka świadków

Na sygnale

Nie żyje 26-latek. Pol...

  Policjanci poszukują świadków wypadku, do jakiego doszło wczoraj, przed godz. 21. na ul. Polskiej Organizacji Wojskowej w Nasielsku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 26-lat...
Pomiechówek: Potrącenie na przejeździe kolejowym

Na sygnale

Pomiechówek: Potrąceni...

O godz. 13.18 nowodworscy policjanci zostali poinformowani o zdarzeniu drogowym na przejeździe kolejowym w Pomiechówku (DK62). Jak informuje st. asp. Joanna Wielocha, oficer prasowy K...
Warszawska Sky nowym budynkiem widmo na mapie Nowego Dworu?

Nowy Dwór Mazowiecki

Warszawska Sky nowym b...

Od kilku miesięcy nie ustają plotki dotyczące budowy apartamentowca Warszawska Sky na początku miasta. Dotyczą one głównie tego, że budowa stanęła a cała inwestycja miała rz...
Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, nastolatek zmarł

Na sygnale

Sprawca uciekł z miejs...

Minął rok od tragicznego wypadku w Cegielni Kosewo, gm. Pomiechówek, w którym zginął 15- letni Sebastian. Podejrzanego Łukasza K. postawiono w stan oskarżenia. Sprawca wypadku z...
Policjanci poszukują zaginionego Mariusza Krawczyka

Czosnów

Policjanci poszukują z...

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim poszukują zaginionego 46-letniego Mariusza Krawczyk z miejscowości Łomna Las w gminie Czosnów, który ostatni raz ...
Pomózmy Agnieszce wygrać z chorobą!

Nowy Dwór Mazowiecki

Pomózmy Agnieszce wygr...

Agnieszka Wójcik od lat całe serce oddaje dzieciom i młodzieży. Dzisiaj sama potrzebuje wsparcia. Pomóżmy jej wygrać z chorobą! Od ponad 20 lat Agnieszka Wójcik jest nauczyciel...