Radni „od kasy” pożarli się nie o kasę

Pieniądze, zwłaszcza publiczne, budzą emocje. Nic zatem dziwnego, że na ostatnim przed sesją budżetową posiedzeniu Komisji Finansów Rady Miejskiej, 14 grudnia, atmosfera była bardzo gorąca. Poszło o wniosek Agnieszki Kubiak-Falęckiej, by radni mieli dostęp do sprawozdań finansowych miejskich spółek. Potem jednak, zamiast dyskusji o pieniądzach, były wzajemne docinki i oskarżenia.

Kubiak-Falęcka zaproponowała, by radni, oprócz sprawozdania, składnego przez burmistrza z wykonania budżetu oraz przygotowywanych przez niego informacji o miejskich spółkach, otrzymywali również ich sprawozdania finansowe. Chodzi o pięć podmiotów: Zakład Energetyki Cieplnej, Zarząd Budynków Komunalnych, Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Energetyka Nowy Dwór Mazowiecki oraz Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Radna chciała też, aby raz w roku, po przygotowaniu sprawozdania, prezesi spółek gościli na posiedzeniu Komisji Finansów Rady Miejskiej.

Od samego początku atmosfera była napięta. Przewodniczący obradom Marek Ciesielski stwierdził, że trudno będzie zebrać prezesów wszystkich miejskich spółek w jednym terminie. Kubiak-Falęcka zapytała na to, jak często spółka miejska robi sprawozdanie finansowe.

– Jeden raz do roku – odpowiedział Ciesielski.
– Nie mam więcej pytań – stwierdziła zdenerwowana Kubiak-Falęcka.
– Pani mnie będzie przepytywać teraz? – odparł Ciesielski.
– Nie mam więcej pytań – powtórzyła wzburzona Kubiak-Falęcka i opuściła salę posiedzeń.

Atmosferę próbowała łagodzić Agnieszka Kowalska.

– Skoro robimy plan w grudniu i to jest planowane na czerwiec, to przecież my zachowamy się kulturalnie i wcześniej wyślemy takie zaproszenie, nawet z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Uważam, że chyba dla każdego szanującego się prezesa nie będzie problemem, żeby przeznaczyć te pół godziny czy godzinkę i tu przyjechać – powiedziała ze spokojem radna z Modlina Twierdzy.

Marek Ciesielski odpowiedział, że członkowie Komisji Finansów gościli kiedyś prezes Zarządu Budynków Komunalnych, Annę Rutkowską i, jak stwierdził, mówiła ona o tym samym, co zostało zawarte w sprawozdaniu z wykonania budżetu. Jego zdaniem, nie ma więc sensu, by przyjeżdżała i mówiła dwa razy o tym samym.

Jednak Agnieszka Kowalska obstawała przy tym, aby komisja zaprosiła prezes ZBK, ponieważ chciałaby zadać jej pytania, a „dostać się do niej nie może”.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Jerzy Plackowski odpowiedział na to, że dzisiaj (14. 12. – przyp. red.) prezes ZBK przyjęła go „z marszu”.

– Ale pan jest pan Plackowski, a ja jestem tylko zwykła Kowalska – odpowiedziała radna.
– Bez przesady. Jeżeli jest pani prezes pracy, wchodzi się tam do sekretariatu, ona ma drzwi otwarte i nie ma problemu – odparł wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Kowalska stwierdziła, że w takim razie odwiedzi prezes ZBK razem z Plackowskim, na co ten się zgodził.

Następnie głos zabrała Beata Rusek. W jej opinii obecność prezesów na posiedzeniu komisji nie jest konieczna, natomiast chciałaby poznać sprawozdanie z działalności spółki, aby móc zadać ewentualne pytania (na które odpowiedzieć może np. burmistrz).

Marek Ciesielski wyjaśnił, że informację o pracy miejskich spółek w pierwszym półroczu danego roku radni otrzymują w czerwcu, natomiast nad sprawozdaniem z wykonania budżetu głosują we wrześniu. Mają zatem trzy miesiące, aby spotkać się z prezesem spółki i zadać ewentualne pytania.

– A dlaczego nie możemy zrobić tego tutaj, na komisji? Spotkać się ze wszystkimi hurtem i po prostu porozmawiać? W czym jest problem? – pytała Agnieszka Kubiak-Falęcka, która już wróciła na salę obrad.

– A pani czego by się chciała dowiedzieć? – zapytał z kolei Jerzy Plackowski – Żeby drążyć, żeby kopać, tak jak to pani cały czas robi. Z całym szacunkiem, jak to pani mówi, z całym szacunkiem do pani osoby. Ten niekompetentny. Tamten taki, tamten owaki i tak ciągle. Tego jadu pani w sobie tyle ma. Ciągle pani szuka czegoś, drąży, jakby tu naprawdę się działo nie wiadomo jakie złodziejstwo w tym mieście. To miasto to zaraz jest na skraju bankructwa, z tego, co ja widzę, jak pani opowiada – dodał wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Zdaniem Plackowskiego, do szukania rzekomego złodziejstwa w mieście inspiruje radną „taki ptaszek z czubkiem na głowie”.

Chodzi mu zapewne o Mariusza Dudka, byłego prezesa stowarzyszenia WND, który kilka lat temu poróżnił się z dawnymi kolegami, później współorganizował referendum w sprawie odwołania z funkcji burmistrza Jacka Kowalskiego, a następnie podjął z Kubiak-Falęcką współpracę w ramach opozycyjnego wobec władz miasta stowarzyszenia Nowodworscy.pl.

Dalej było wypominanie tego, czyja żona źle mówi o kimś w swoim sklepie,a kto rzekomo na przeciwnika pisze paszkwile Wszystko w ramach posiedzenia Komisji Finansów. Przypominamy, gdyby Czytelnik miał wątpliwości.

W końcu Marek Ciesielski zamknął dyskusję i radni przystąpili do głosowania nad wnioskiem Agnieszki Kubiak-Falęckiej. Ponieważ głosów „za” i głosów „przeciw” było tyle samo (po trzy), sprawa pozostała nierozstrzygnięta.

Od 15 marca wszystkie nowo składane sprawozdania finansowe spółek są dostępne na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem: ekrs.ms.gov.pl Każdy może bezpłatnie wyszukać i pobrać dokumenty podmiotu wpisanego do Krajowego Rejestru Sądowego. Wcześniej sprawozdania również były jawne, ale aby uzyskać do nich dostęp, należało mieć konto w specjalnym serwisie internetowym (np. InfoVeriti).

Tomasz Parciński

05 stycznia 2019
Autor: GazetaNDM

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Mały Wojownik robi zdumiewające postępy

Nowy Dwór Mazowiecki

Mały Wojownik robi zdu...

Jego uśmiech skradł serca nowodworzan. Filipek Ulański ma zaledwie 6 lat, a już stawia czoła największemu wrogowi – chorobie. O Filipku usłyszeliśmy kilka lat temu, odkąd Kom...
Siedmiolatek  walczy o życie

Nowy Dwór Mazowiecki

Siedmiolatek walczy o...

Na terenie naszego miasta mieszka 7-letni Kacper, jest taki sam jak każdy inny chłopiec w jego wieku. Lubi się bawić, grać w piłkę, chętnie się uczy. Był radosnym dzieckiem do...
W mieszkaniu znaleźli zwłoki

Na sygnale

W mieszkaniu znaleźli ...

W czwartek ok. godz. 10, w jednym z mieszkań przy ul. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim znaleziono zwłoki 41 – letniego mężczyzny. Na miejsce udał się prokurator. ...
Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, nastolatek zmarł

Na sygnale

Sprawca uciekł z miejs...

Minął rok od tragicznego wypadku w Cegielni Kosewo, gm. Pomiechówek, w którym zginął 15- letni Sebastian. Podejrzanego Łukasza K. postawiono w stan oskarżenia. Sprawca wypadku z...
Nie żyje 78- latek

Na sygnale

Nie żyje 78- latek

Do tragicznego wypadku doszło wczoraj po południu w Smoszewie, gm. Zakroczym.  78-letni mężczyzna kierując peugeotem prawdopodobnie stracił panowanie nad pojazdem w wyniku czego ...
Kto do powiatu?

Czosnów

Kto do powiatu?

Do 16 września do północy komitety wyborcze miały czas na zgłaszanie kandydatów do rad gmin, miast i powiatów. Kto chciałby reprezentować mieszkańców? Poniżej przedstawiamy ...
Obiecywał pieniądze za przekształcenie działek

Na sygnale

Obiecywał pieniądze za...

Jeden z podwarszawskich biznesmenów został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku z obietnicą przekazania korzyści majątkowej w zamian za zmiany w planie zagosp...
Znamy gwiazdy Dni Nowego Dworu

Nowy Dwór Mazowiecki

Znamy gwiazdy Dni Nowe...

Dni Nowego Dworu Maz. przyciągają co roku tłumy mieszkańców miasta. Kto tym razem dla nich zaśpiewa? DeMono, Marek Piekarczyk i Margaret będą gwiazdami tegorocznej edycji Dni No...
Remont GKO wstrzymany. Wina budowlańców?

Nowy Dwór Mazowiecki

Remont GKO wstrzymany....

Garnizonowy Klub Oficerski – perła Twierdzy Modlin i jeden z najpiękniejszych zabytków w Nowym Dworze Maz. Postawiony przez cara na początku XX w. przetrwał zabór rosyjski, aust...
Kto kandyduje na wójta i burmistrza

Czosnów

Kto kandyduje na wójta...

Nowy Dwór Mazowiecki Komitet Wyborczy „Wiarygodność Niezależność, Dialog” KOWALSKI Jacek – lat 46 – zam. Nowy Dwór Mazowiecki Komitet Wyborczy Stowarzyszenie Nowodworscy....