Radni „od kasy” pożarli się nie o kasę

Pieniądze, zwłaszcza publiczne, budzą emocje. Nic zatem dziwnego, że na ostatnim przed sesją budżetową posiedzeniu Komisji Finansów Rady Miejskiej, 14 grudnia, atmosfera była bardzo gorąca. Poszło o wniosek Agnieszki Kubiak-Falęckiej, by radni mieli dostęp do sprawozdań finansowych miejskich spółek. Potem jednak, zamiast dyskusji o pieniądzach, były wzajemne docinki i oskarżenia.

Kubiak-Falęcka zaproponowała, by radni, oprócz sprawozdania, składnego przez burmistrza z wykonania budżetu oraz przygotowywanych przez niego informacji o miejskich spółkach, otrzymywali również ich sprawozdania finansowe. Chodzi o pięć podmiotów: Zakład Energetyki Cieplnej, Zarząd Budynków Komunalnych, Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Energetyka Nowy Dwór Mazowiecki oraz Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Radna chciała też, aby raz w roku, po przygotowaniu sprawozdania, prezesi spółek gościli na posiedzeniu Komisji Finansów Rady Miejskiej.

Od samego początku atmosfera była napięta. Przewodniczący obradom Marek Ciesielski stwierdził, że trudno będzie zebrać prezesów wszystkich miejskich spółek w jednym terminie. Kubiak-Falęcka zapytała na to, jak często spółka miejska robi sprawozdanie finansowe.

– Jeden raz do roku – odpowiedział Ciesielski.
– Nie mam więcej pytań – stwierdziła zdenerwowana Kubiak-Falęcka.
– Pani mnie będzie przepytywać teraz? – odparł Ciesielski.
– Nie mam więcej pytań – powtórzyła wzburzona Kubiak-Falęcka i opuściła salę posiedzeń.

Atmosferę próbowała łagodzić Agnieszka Kowalska.

– Skoro robimy plan w grudniu i to jest planowane na czerwiec, to przecież my zachowamy się kulturalnie i wcześniej wyślemy takie zaproszenie, nawet z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Uważam, że chyba dla każdego szanującego się prezesa nie będzie problemem, żeby przeznaczyć te pół godziny czy godzinkę i tu przyjechać – powiedziała ze spokojem radna z Modlina Twierdzy.

Marek Ciesielski odpowiedział, że członkowie Komisji Finansów gościli kiedyś prezes Zarządu Budynków Komunalnych, Annę Rutkowską i, jak stwierdził, mówiła ona o tym samym, co zostało zawarte w sprawozdaniu z wykonania budżetu. Jego zdaniem, nie ma więc sensu, by przyjeżdżała i mówiła dwa razy o tym samym.

Jednak Agnieszka Kowalska obstawała przy tym, aby komisja zaprosiła prezes ZBK, ponieważ chciałaby zadać jej pytania, a „dostać się do niej nie może”.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Jerzy Plackowski odpowiedział na to, że dzisiaj (14. 12. – przyp. red.) prezes ZBK przyjęła go „z marszu”.

– Ale pan jest pan Plackowski, a ja jestem tylko zwykła Kowalska – odpowiedziała radna.
– Bez przesady. Jeżeli jest pani prezes pracy, wchodzi się tam do sekretariatu, ona ma drzwi otwarte i nie ma problemu – odparł wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Kowalska stwierdziła, że w takim razie odwiedzi prezes ZBK razem z Plackowskim, na co ten się zgodził.

Następnie głos zabrała Beata Rusek. W jej opinii obecność prezesów na posiedzeniu komisji nie jest konieczna, natomiast chciałaby poznać sprawozdanie z działalności spółki, aby móc zadać ewentualne pytania (na które odpowiedzieć może np. burmistrz).

Marek Ciesielski wyjaśnił, że informację o pracy miejskich spółek w pierwszym półroczu danego roku radni otrzymują w czerwcu, natomiast nad sprawozdaniem z wykonania budżetu głosują we wrześniu. Mają zatem trzy miesiące, aby spotkać się z prezesem spółki i zadać ewentualne pytania.

– A dlaczego nie możemy zrobić tego tutaj, na komisji? Spotkać się ze wszystkimi hurtem i po prostu porozmawiać? W czym jest problem? – pytała Agnieszka Kubiak-Falęcka, która już wróciła na salę obrad.

– A pani czego by się chciała dowiedzieć? – zapytał z kolei Jerzy Plackowski – Żeby drążyć, żeby kopać, tak jak to pani cały czas robi. Z całym szacunkiem, jak to pani mówi, z całym szacunkiem do pani osoby. Ten niekompetentny. Tamten taki, tamten owaki i tak ciągle. Tego jadu pani w sobie tyle ma. Ciągle pani szuka czegoś, drąży, jakby tu naprawdę się działo nie wiadomo jakie złodziejstwo w tym mieście. To miasto to zaraz jest na skraju bankructwa, z tego, co ja widzę, jak pani opowiada – dodał wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Zdaniem Plackowskiego, do szukania rzekomego złodziejstwa w mieście inspiruje radną „taki ptaszek z czubkiem na głowie”.

Chodzi mu zapewne o Mariusza Dudka, byłego prezesa stowarzyszenia WND, który kilka lat temu poróżnił się z dawnymi kolegami, później współorganizował referendum w sprawie odwołania z funkcji burmistrza Jacka Kowalskiego, a następnie podjął z Kubiak-Falęcką współpracę w ramach opozycyjnego wobec władz miasta stowarzyszenia Nowodworscy.pl.

Dalej było wypominanie tego, czyja żona źle mówi o kimś w swoim sklepie,a kto rzekomo na przeciwnika pisze paszkwile Wszystko w ramach posiedzenia Komisji Finansów. Przypominamy, gdyby Czytelnik miał wątpliwości.

W końcu Marek Ciesielski zamknął dyskusję i radni przystąpili do głosowania nad wnioskiem Agnieszki Kubiak-Falęckiej. Ponieważ głosów „za” i głosów „przeciw” było tyle samo (po trzy), sprawa pozostała nierozstrzygnięta.

Od 15 marca wszystkie nowo składane sprawozdania finansowe spółek są dostępne na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem: ekrs.ms.gov.pl Każdy może bezpłatnie wyszukać i pobrać dokumenty podmiotu wpisanego do Krajowego Rejestru Sądowego. Wcześniej sprawozdania również były jawne, ale aby uzyskać do nich dostęp, należało mieć konto w specjalnym serwisie internetowym (np. InfoVeriti).

Tomasz Parciński

05 stycznia 2019
Autor: GazetaNDM

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Mały Wojownik robi zdumiewające postępy

Nowy Dwór Mazowiecki

Mały Wojownik robi zdu...

Jego uśmiech skradł serca nowodworzan. Filipek Ulański ma zaledwie 6 lat, a już stawia czoła największemu wrogowi – chorobie. O Filipku usłyszeliśmy kilka lat temu, odkąd Kom...
Siedmiolatek  walczy o życie

Nowy Dwór Mazowiecki

Siedmiolatek walczy o...

Na terenie naszego miasta mieszka 7-letni Kacper, jest taki sam jak każdy inny chłopiec w jego wieku. Lubi się bawić, grać w piłkę, chętnie się uczy. Był radosnym dzieckiem do...
Nie żyje 78- latek

Na sygnale

Nie żyje 78- latek

Do tragicznego wypadku doszło wczoraj po południu w Smoszewie, gm. Zakroczym.  78-letni mężczyzna kierując peugeotem prawdopodobnie stracił panowanie nad pojazdem w wyniku czego ...
Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, nastolatek zmarł

Na sygnale

Sprawca uciekł z miejs...

Minął rok od tragicznego wypadku w Cegielni Kosewo, gm. Pomiechówek, w którym zginął 15- letni Sebastian. Podejrzanego Łukasza K. postawiono w stan oskarżenia. Sprawca wypadku z...
Kto do powiatu?

Czosnów

Kto do powiatu?

Do 16 września do północy komitety wyborcze miały czas na zgłaszanie kandydatów do rad gmin, miast i powiatów. Kto chciałby reprezentować mieszkańców? Poniżej przedstawiamy ...
Obiecywał pieniądze za przekształcenie działek

Na sygnale

Obiecywał pieniądze za...

Jeden z podwarszawskich biznesmenów został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku z obietnicą przekazania korzyści majątkowej w zamian za zmiany w planie zagosp...
Kto kandyduje na wójta i burmistrza

Czosnów

Kto kandyduje na wójta...

Nowy Dwór Mazowiecki Komitet Wyborczy „Wiarygodność Niezależność, Dialog” KOWALSKI Jacek – lat 46 – zam. Nowy Dwór Mazowiecki Komitet Wyborczy Stowarzyszenie Nowodworscy....
Blisko 90 mln zł na inwestycje marzeń

Pomiechówek

Blisko 90 mln zł na in...

Z Dariuszem Bieleckim, wójtem gminy Pomiechówek rozmawiamy o upływającej kadencji, sukcesach gminy oraz inwestycjach, które już udało się wykonać i tych, które czekają na rea...
Remont GKO wstrzymany. Wina budowlańców?

Nowy Dwór Mazowiecki

Remont GKO wstrzymany....

Garnizonowy Klub Oficerski – perła Twierdzy Modlin i jeden z najpiękniejszych zabytków w Nowym Dworze Maz. Postawiony przez cara na początku XX w. przetrwał zabór rosyjski, aust...
Ruszają z budową wysypiska w Jaskółowie?

Nasielsk

Ruszają z budową wysyp...

Od marca mieszkańców gminy Nasielsk niepokoi inwestycja, która powstać ma w pobliskim Jaskółowie. Chodzi o największe w Polsce składowisko odpadów. Gdy wydawało się, że uda...