Za butelki pojeżdżą na deskorolkach

Od kilku lat na modernizację czeka park do jazdy na łyżwo- i deskorolkach przy Nowodworskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Infrastruktura, która jest, choć cieszyła młodzież, kiedy powstawała, dziś raczej odstrasza, niż zachęca, aby z niej skorzystać. Czy nowodworska młodzież doczeka się obiektu na miarę XXI wieku?

W czasie grudniowej sesji Rady Miejskiej temat wywołała radna Agnieszka Kubiak-Falęcka.

– Niejasna jest dla mnie sprawa niewpisania w budżet budowy skateparku (czyt. skejtparku) O ten skatepark różne organizacje młodzieżowe od dziesięciu lat składają wnioski do budżetu i nie jest on realizowany. – powiedziała prezes stowarzyszenia Nowodworscy.pl.

Następnie przedstawiła listę miejscowości w bliższych lub dalszych okolicach Nowego Dworu gdzie, jak stwierdziła, nowodworzanie udają się, aby skorzystać ze skateparków.

– Nasi mieszkańcy jeżdżą do Legionowa, Łomianek, jeżdżą sobie do Komorowa, Płocka, Sochaczewa, Żyrardowa, Grodziska Mazowieckiego, Piaseczna – wyliczała Kubiak-Falęcka.

Dodała, że w czasie czerwcowych Dni Nowego Dworu Maz. pod wnioskiem o budowę nowoczesnego skateparku podpisało się kilkaset osób.

– Oznacza to, że takiej inwestycji po prostu chcą, zarówno młodzież, jak i rodzice dorastającej młodzieży. Wszędzie mamy wybudowane place zabaw, natomiast starsza młodzież nie ma miejsca aktywnego wypoczynku. – stwierdziła radna.

Zauważyła przy tym, że zwiększenie liczby tego typu obiektów zostało zapisane w Strategii Rozwoju Nowego Dworu Mazowieckiego na lata 2018-2030. Tymczasem w budżecie brakuje wyraźnych zapisów, dotyczących takich inwestycji. Zdaniem radnej oznacza to, że budżet nie jest spójny z przyjętą strategią.

– Dlaczego pan pominął ten wniosek? – zapytała obecnego na sali burmistrza Jacka Kowalskiego.

Włodarz odpowiedział, że „niczego nie pominął”. Zapewnił, że zadanie jest przewidziane do realizacji w 2019 r. i będzie zrealizowane z tzw. środków alkoholowych. Chodzi o pieniądze, które Urząd Miejski pobiera za wydawanie zezwoleń na sprzedaż napojów wyskokowych.

Na skatepark mają iść te środki z „butelkowego”, które nie zostały wykorzystane w 2018 r. i przechodzą na następny rok.

– Ta kwota będzie dość znaczna i ona powinna nam wystarczyć na realizację tego zadania. – powiedział Jacek Kowalski.

Burmistrz zapewnił, że władze miasta nie zapominają o tych mieszkańcach Nowego Dworu, którzy chcą korzystać z tej formy aktywności.

– Po to właśnie nasi pracownicy jeździli, oglądali różne tego typu urządzenia w innym miastach, żeby się dobrze do tego działania przygotować – dodał.

Kubiak-Falęcka przypomniała rozmowę, jaka odbyła się między nią a Kowalskim dwa dni wcześniej, w czasie posiedzenia Komisji Finansów Rady Miejskiej. Uzyskała wówczas informację, że skatepark nie jest modernizowany ze względu na brak pieniędzy.

Ale mówiłem jednocześnie, że ten temat nie jest zapomniany i mamy na niego pomysł – zauważył burmistrz.

– Aha, rozumiem, czyli dzisiaj ten pomysł jest, bardzo dziękuję – odpowiedziała Kubiak-Falęcka.
– Dzisiaj mówię już o konkretnym rozwiązaniu, które było przewidywane przez mojego sekretarza, który jest odpowiedzialny za ten projekt od kilku miesięcy – wyjaśnił Kowalski.
– Rozumiem. Dlatego też nie pytałam z jakich środków, tylko zapytałam po prostu, dlaczego go nie ma, ale rozumiem, że jest, ze środków alkoholowych, będę mocno monitorowała ten temat. – zapewniła radna.

Następnie głos zabrał Krzysztof Bisialski.

– Ja tu się nie zgodzę z tym, że nasza młodzież nie ma gdzie przebywać. Mamy basen, mamy bibliotekę. W każdej dziedzinie życia młodzież może się zajmować. Jest też nieduże miejsce, które dotyczy tej młodzieży, o której pani teraz mówi i jak chce, to sobie korzysta z tego, co jest. Ale to sobie pan burmistrz zaplanował, bardzo proszę, niech to się tam dalej toczy. – stwierdził przewodniczący Rady Miejskiej.

– Dziękuję, że pan to podkreślił, że korzystają tak, jak chcą, no chcą korzystać ze skateparku i do nas takie informacje docierają, więc też mamy ogląd sytuacji. – ripostowała Agnieszka Kubiak-Falęcka.

Stowarzyszenie WND zapowiadało budowę skateparku w swojej broszurze wyborczej „Razem zmieniajmy Nowy Dwór Mazowiecki”. Teraz czekamy na to, aż inwestycja nabierze realnych kształtów. Do tematu powrócimy.

Tomasz Parciński

18 stycznia 2019
Autor: GazetaNDM

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Jak teraz zamknę HIT, to będzie wart tyle, co stodoła na polu

Nowy Dwór Mazowiecki

Jak teraz zamknę HIT, ...

Kiedy w październiku 2016 roku Marek Mikuśkiewicz, swego czasu jeden z najbogatszych Polaków, otwierał największe w Nowym Dworze Maz. centrum handlowe HIT, mieszkańcy byli zachwyc...
Znamy gwiazdy Dni Nowego Dworu

Nowy Dwór Mazowiecki

Znamy gwiazdy Dni Nowe...

Dni Nowego Dworu Maz. przyciągają co roku tłumy mieszkańców miasta. Kto tym razem dla nich zaśpiewa? DeMono, Marek Piekarczyk i Margaret będą gwiazdami tegorocznej edycji Dni No...
W mieszkaniu znaleźli zwłoki

Na sygnale

W mieszkaniu znaleźli ...

W czwartek ok. godz. 10, w jednym z mieszkań przy ul. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim znaleziono zwłoki 41 – letniego mężczyzny. Na miejsce udał się prokurator. ...
Siedmiolatek  walczy o życie

Nowy Dwór Mazowiecki

Siedmiolatek walczy o...

Na terenie naszego miasta mieszka 7-letni Kacper, jest taki sam jak każdy inny chłopiec w jego wieku. Lubi się bawić, grać w piłkę, chętnie się uczy. Był radosnym dzieckiem do...
Program Dni Nowego Dworu Mazowieckiego 2024

Nowy Dwór Mazowiecki

Program Dni Nowego Dwo...

Opublikowano program Dni Nowego Dworu Mazowieckiego 2024...
Nie żyje 26-latek. Policja szuka świadków

Na sygnale

Nie żyje 26-latek. Pol...

  Policjanci poszukują świadków wypadku, do jakiego doszło wczoraj, przed godz. 21. na ul. Polskiej Organizacji Wojskowej w Nasielsku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 26-lat...
Pomiechówek: Potrącenie na przejeździe kolejowym

Na sygnale

Pomiechówek: Potrąceni...

O godz. 13.18 nowodworscy policjanci zostali poinformowani o zdarzeniu drogowym na przejeździe kolejowym w Pomiechówku (DK62). Jak informuje st. asp. Joanna Wielocha, oficer prasowy K...
Warszawska Sky nowym budynkiem widmo na mapie Nowego Dworu?

Nowy Dwór Mazowiecki

Warszawska Sky nowym b...

Od kilku miesięcy nie ustają plotki dotyczące budowy apartamentowca Warszawska Sky na początku miasta. Dotyczą one głównie tego, że budowa stanęła a cała inwestycja miała rz...
Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, nastolatek zmarł

Na sygnale

Sprawca uciekł z miejs...

Minął rok od tragicznego wypadku w Cegielni Kosewo, gm. Pomiechówek, w którym zginął 15- letni Sebastian. Podejrzanego Łukasza K. postawiono w stan oskarżenia. Sprawca wypadku z...
Pomózmy Agnieszce wygrać z chorobą!

Nowy Dwór Mazowiecki

Pomózmy Agnieszce wygr...

Agnieszka Wójcik od lat całe serce oddaje dzieciom i młodzieży. Dzisiaj sama potrzebuje wsparcia. Pomóżmy jej wygrać z chorobą! Od ponad 20 lat Agnieszka Wójcik jest nauczyciel...