Spółka PKP wkrótce rozpocznie budowę dworca kolejowego w Pomiechówku. Pasażerowie nie będą musieli już czekać na pociąg na wietrze i deszczu.
Od dziesięciu lat pomiechowski przystanek kolejowy nie ma ani poczekalni, ani nawet stałej kasy biletowej, oprócz biletomatu, z którym bywają problemy. Wkrótce się to zmieni.
Na miejscu zburzonej podczas przebudowy linii kolejowej nr 9 poczekalni powstanie nowoczesny dworzec, podobny do tego, który w 2016 roku został uruchomiony w Nasielsku.
Jak poinformował nas Michał Stilger rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych S.A., 5 marca spółka wybrała najkorzystniejszą ofertę na budowę dworca.
– Opiewa ona na kwotę 11.182.305,46 zł brutto. Inwestycja przewidziana jest do realizacji ze współudziałem środków Unii Euroepejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Gmina Pomiechówek nie partycypuje w kosztach realizacji budowy dworca. Inwestorem jest PKP S.A., a sama inwestycja prowadzona jest w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, w ramach którego zmodernizowanych i wybudowanych będzie łącznie około 200 dworców w całym kraju – informuje rzecznik.
Dworzec w Pomiechówku zostanie wybudowany jako tzw. Innowacyjny Dworzec Systemowy. Nowy obiekt będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej mobilności (w tym z niepełnosprawnościami), m.in. poprzez likwidację barier architektonicznych i komunikacyjnych. Funkcje związaną z obsługą podróżnych przewiduje się zlokalizować od strony peronów, zaś od strony miasta wyeksponowane zostaną funkcje miejskie, komercyjne oraz przestrzeń na informację dla podróżnych i reklamę. Dodatkowo przy budynku powstanie wiata służącą jako poczekalnia. Wiata i budynek dworca stanowić będą całość. Taka forma pozwoli dojść „sucha stopą” od przystanku autobusowego do kas biletowych i poczekalni.
Zakres prac obejmuje całkowitą rozbiórkę istniejących konstrukcji, czyli obiektów przeznaczonych do sprzedaży biletów, pomieszczenia dla osoby przeprowadzającej dzieci przez przejście dla pieszych, wiaty przystankowej, obiektu handlowego, a następnie budowę nowego parterowego budynku dworca. W ramach inwestycji nastąpi także zagospodarowanie terenu w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu.
W nowym budynku znajdą się zarówno powierzchnie publiczne przeznaczone dla pasażerów, jak i przestrzenie na działalność komercyjną (handel, gastronomia). Dworzec zostanie wyposażony w urządzenia systemu informacji pasażerskiej, takie jak wyświetlacze z rozkładem jazdy pociągów czy urządzenia informacji głosowej.
W toaletach dla osób z niepełnosprawnościami oraz w pomieszczeniu dla opiekuna z dzieckiem zostaną umieszczone przyciski alarmowe.
W ramach zagospodarowania terenu przed dworcem dokonane zostaną: montaż elementów małej architektury, wymiana nawierzchni pieszej, montaż zadaszenia na stojaki rowerowe,. Ponadto powstanie nowe miejsce parkingowego dla niepełnosprawnych.
Kubatura obiektu to: 1823 m3
Powierzchnia użytkowa: 330 m2
Na razie nie jest znany dokładny termin rozpoczęcia budowy.
– Termin rozpoczęcia robót budowlanych uzależniony jest od zakończenia trwającej kontroli postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy robót prowadzanej przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych i podpisania umowy z wykonawcą. Przekazanie wykonawcy placu budowy nastąpi w ciągu 10 dni roboczych od dnia zawarcia umowy. Zgodnie z umową roboty budowlane powinny zostać ukończone w ciągu 50 tygodni, licząc od dnia zawarcia umowy. Zakończenie budowy dworca planowane jest na połowę 2020 roku. Innowacyjne Dworce Systemowe to autorski projekt PKP S.A. obejmujący budowę nowych, parterowych budynków z zastosowaniem proekologicznych rozwiązań, takich jak panele fotowoltaiczne, odzysk wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED, pompy ciepła. IDS-y najczęściej zastępują duże, niefunkcjonalne budynki, które nie odpowiadają współczesnym wymogom podróżnych, ale powstają także na stacjach i przystankach, na których nie było wcześniej dworców – dodaje Michał Stilger.
Trochę historii.
Pierwszy przystanek kolejowy powstał w Pomiechówku już w XIX w. Uruchomiono go d 17 sierpnia 1877 podczas budowy kolei nadwiślańskiej na odcinku Warszawa – Mława. Jej budowa trwała trzy lata a pracowali przy niej okoliczni mieszkańcy.
W 1972 r. linia biegnąca przez Pomiechówek została zelektryfikowana. Przy przystanku znajdowała się także bocznica kolejowa.
W tym okresie powstał również dworzec, który stał w Pomiechówku jeszcze w 2009 r., kiedy to został rozebrany. Był on też tłem dla wielu polskich filmów i seriali, jak np. „Zmiennicy” w reżyserii Stanisława Barei, gdzie jeden z głównych bohaterów rozpoczynał podróż do Warszawy czy spotkał się z serialową Kasią.
Pomiechowska stacja była także świadkiem dramatycznych wydarzeń historycznych. To właśnie tutaj Mieczysław Dziemieszkiewicz,ps. „Rój, planował napad na jednego z wysoko postawionych funkcjonariuszy komunistycznych, do czego ostatecznie nie doszło. Natomiast w wyniku akcji zginęli trzej polscy milicjanci. Wydarzenie to upamiętnia tablica znajdująca się tuż obok stacji PKP w Pomiechówku.
Wojciech Filipiak