11 milionów za dworzec

Spółka PKP wkrótce rozpocznie budowę dworca kolejowego w Pomiechówku. Pasażerowie nie będą musieli już czekać na pociąg na wietrze i deszczu.
Od dziesięciu lat pomiechowski przystanek kolejowy nie ma ani poczekalni, ani nawet stałej kasy biletowej, oprócz biletomatu, z którym bywają problemy. Wkrótce się to zmieni.

Na miejscu zburzonej podczas przebudowy linii kolejowej nr 9 poczekalni powstanie nowoczesny dworzec, podobny do tego, który w 2016 roku został uruchomiony w Nasielsku.
Jak poinformował nas Michał Stilger rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych S.A., 5 marca spółka wybrała najkorzystniejszą ofertę na budowę dworca.
– Opiewa ona na kwotę 11.182.305,46 zł brutto. Inwestycja przewidziana jest do realizacji ze współudziałem środków Unii Euroepejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Gmina Pomiechówek nie partycypuje w kosztach realizacji budowy dworca. Inwestorem jest PKP S.A., a sama inwestycja prowadzona jest w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, w ramach którego zmodernizowanych i wybudowanych będzie łącznie około 200 dworców w całym kraju – informuje rzecznik.
Dworzec w Pomiechówku zostanie wybudowany jako tzw. Innowacyjny Dworzec Systemowy. Nowy obiekt będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej mobilności (w tym z niepełnosprawnościami), m.in. poprzez likwidację barier architektonicznych i komunikacyjnych. Funkcje związaną z obsługą podróżnych przewiduje się zlokalizować od strony peronów, zaś od strony miasta wyeksponowane zostaną funkcje miejskie, komercyjne oraz przestrzeń na informację dla podróżnych i reklamę. Dodatkowo przy budynku powstanie wiata służącą jako poczekalnia. Wiata i budynek dworca stanowić będą całość. Taka forma pozwoli dojść „sucha stopą” od przystanku autobusowego do kas biletowych i poczekalni.
Zakres prac obejmuje całkowitą rozbiórkę istniejących konstrukcji, czyli obiektów przeznaczonych do sprzedaży biletów, pomieszczenia dla osoby przeprowadzającej dzieci przez przejście dla pieszych, wiaty przystankowej, obiektu handlowego, a następnie budowę nowego parterowego budynku dworca. W ramach inwestycji nastąpi także zagospodarowanie terenu w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu.
W nowym budynku znajdą się zarówno powierzchnie publiczne przeznaczone dla pasażerów, jak i przestrzenie na działalność komercyjną (handel, gastronomia). Dworzec zostanie wyposażony w urządzenia systemu informacji pasażerskiej, takie jak wyświetlacze z rozkładem jazdy pociągów czy urządzenia informacji głosowej.
W toaletach dla osób z niepełnosprawnościami oraz w pomieszczeniu dla opiekuna z dzieckiem zostaną umieszczone przyciski alarmowe.
W ramach zagospodarowania terenu przed dworcem dokonane zostaną: montaż elementów małej architektury, wymiana nawierzchni pieszej, montaż zadaszenia na stojaki rowerowe,. Ponadto powstanie nowe miejsce parkingowego dla niepełnosprawnych.
Kubatura obiektu to: 1823 m3
Powierzchnia użytkowa: 330 m2

Na razie nie jest znany dokładny termin rozpoczęcia budowy.

– Termin rozpoczęcia robót budowlanych uzależniony jest od zakończenia trwającej kontroli postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy robót prowadzanej przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych i podpisania umowy z wykonawcą. Przekazanie wykonawcy placu budowy nastąpi w ciągu 10 dni roboczych od dnia zawarcia umowy. Zgodnie z umową roboty budowlane powinny zostać ukończone w ciągu 50 tygodni, licząc od dnia zawarcia umowy. Zakończenie budowy dworca planowane jest na połowę 2020 roku. Innowacyjne Dworce Systemowe to autorski projekt PKP S.A. obejmujący budowę nowych, parterowych budynków z zastosowaniem proekologicznych rozwiązań, takich jak panele fotowoltaiczne, odzysk wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED, pompy ciepła. IDS-y najczęściej zastępują duże, niefunkcjonalne budynki, które nie odpowiadają współczesnym wymogom podróżnych, ale powstają także na stacjach i przystankach, na których nie było wcześniej dworców – dodaje Michał Stilger.

Trochę historii.

Pierwszy przystanek kolejowy powstał w Pomiechówku już w XIX w. Uruchomiono go d 17 sierpnia 1877 podczas budowy kolei nadwiślańskiej na odcinku Warszawa – Mława. Jej budowa trwała trzy lata a pracowali przy niej okoliczni mieszkańcy.
W 1972 r. linia biegnąca przez Pomiechówek została zelektryfikowana. Przy przystanku znajdowała się także bocznica kolejowa.
W tym okresie powstał również dworzec, który stał w Pomiechówku jeszcze w 2009 r., kiedy to został rozebrany. Był on też tłem dla wielu polskich filmów i seriali, jak np. „Zmiennicy” w reżyserii Stanisława Barei, gdzie jeden z głównych bohaterów rozpoczynał podróż do Warszawy czy spotkał się z serialową Kasią.
Pomiechowska stacja była także świadkiem dramatycznych wydarzeń historycznych. To właśnie tutaj Mieczysław Dziemieszkiewicz,ps. „Rój, planował napad na jednego z wysoko postawionych funkcjonariuszy komunistycznych, do czego ostatecznie nie doszło. Natomiast w wyniku akcji zginęli trzej polscy milicjanci. Wydarzenie to upamiętnia tablica znajdująca się tuż obok stacji PKP w Pomiechówku.

Wojciech Filipiak

08 kwietnia 2019
Autor: GazetaNDM

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Jak teraz zamknę HIT, to będzie wart tyle, co stodoła na polu

Nowy Dwór Mazowiecki

Jak teraz zamknę HIT, ...

Kiedy w październiku 2016 roku Marek Mikuśkiewicz, swego czasu jeden z najbogatszych Polaków, otwierał największe w Nowym Dworze Maz. centrum handlowe HIT, mieszkańcy byli zachwyc...
Znamy gwiazdy Dni Nowego Dworu

Nowy Dwór Mazowiecki

Znamy gwiazdy Dni Nowe...

Dni Nowego Dworu Maz. przyciągają co roku tłumy mieszkańców miasta. Kto tym razem dla nich zaśpiewa? DeMono, Marek Piekarczyk i Margaret będą gwiazdami tegorocznej edycji Dni No...
W mieszkaniu znaleźli zwłoki

Na sygnale

W mieszkaniu znaleźli ...

W czwartek ok. godz. 10, w jednym z mieszkań przy ul. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim znaleziono zwłoki 41 – letniego mężczyzny. Na miejsce udał się prokurator. ...
Siedmiolatek  walczy o życie

Nowy Dwór Mazowiecki

Siedmiolatek walczy o...

Na terenie naszego miasta mieszka 7-letni Kacper, jest taki sam jak każdy inny chłopiec w jego wieku. Lubi się bawić, grać w piłkę, chętnie się uczy. Był radosnym dzieckiem do...
Nie żyje 26-latek. Policja szuka świadków

Na sygnale

Nie żyje 26-latek. Pol...

  Policjanci poszukują świadków wypadku, do jakiego doszło wczoraj, przed godz. 21. na ul. Polskiej Organizacji Wojskowej w Nasielsku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 26-lat...
Pomiechówek: Potrącenie na przejeździe kolejowym

Na sygnale

Pomiechówek: Potrąceni...

O godz. 13.18 nowodworscy policjanci zostali poinformowani o zdarzeniu drogowym na przejeździe kolejowym w Pomiechówku (DK62). Jak informuje st. asp. Joanna Wielocha, oficer prasowy K...
Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, nastolatek zmarł

Na sygnale

Sprawca uciekł z miejs...

Minął rok od tragicznego wypadku w Cegielni Kosewo, gm. Pomiechówek, w którym zginął 15- letni Sebastian. Podejrzanego Łukasza K. postawiono w stan oskarżenia. Sprawca wypadku z...
Policjanci poszukują zaginionego Mariusza Krawczyka

Czosnów

Policjanci poszukują z...

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim poszukują zaginionego 46-letniego Mariusza Krawczyk z miejscowości Łomna Las w gminie Czosnów, który ostatni raz ...
Pomózmy Agnieszce wygrać z chorobą!

Nowy Dwór Mazowiecki

Pomózmy Agnieszce wygr...

Agnieszka Wójcik od lat całe serce oddaje dzieciom i młodzieży. Dzisiaj sama potrzebuje wsparcia. Pomóżmy jej wygrać z chorobą! Od ponad 20 lat Agnieszka Wójcik jest nauczyciel...
Warszawska Sky nowym budynkiem widmo na mapie Nowego Dworu?

Nowy Dwór Mazowiecki

Warszawska Sky nowym b...

Od kilku miesięcy nie ustają plotki dotyczące budowy apartamentowca Warszawska Sky na początku miasta. Dotyczą one głównie tego, że budowa stanęła a cała inwestycja miała rz...