„Rok 2020 to kolejne 12 miesięcy wyzwań” – Wywiad Gazety

Z Dariuszem Bieleckim, wójtem gminy Pomiechówek, rozmawiamy o największej inwestycji ostatnich lat, strefie ekonomicznej, szansach jakie niesie dla mieszkańców oraz o kolejnych zadaniach, które w najbliższym, 2020 roku będą realizowane.

Jakie obecnie działania prowadzone są w tzw. strefie ekonomicznej?
W chwili obecnej większość prac w strefie została ukończona. Dzięki skutecznie pozyskanym środkom unijnym, teren ten wyposażyliśmy już w niezbędną infrastrukturę techniczną tj. wodociągową, kanalizacyjną: deszczową i sanitarną, gazową i światłowodową. Została wybudowana również wewnętrzna infrastruktura komunikacyjna tj. drogi, chodniki oraz oświetlenie. Kompleksowe przygotowanie terenów do lokowania działalności gospodarczej w strefie ekonomicznej jest bez wątpienia jedną z kluczowych i największych inwestycji realizowanych przez Gminę Pomiechówek

Z iloma obecnie inwestorami gmina prowadzi rozmowy i proszę powiedzieć jak wygląda kwestia własności gruntów w strefie?
Właścicielem gruntów w strefie jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Każdy inwestor zainteresowany zakupem gruntu może tego dokonać w drodze przetargu. W tej chwili kilka podmiotów jest na etapie tej procedury.

Czy może Pan zdradzić jakie to firmy?
Obecnie w strefie działają dwa podmioty. Cieszymy się, że uruchomiły swoje zakłady produkcyjne, w których również mieszkańcy z naszej gminy znajdują zatrudnienie i możliwość rozwoju zawodowego. Mogę zdradzić, że kolejne cztery starają się o pozwolenia na rozpoczęcie działalności.
Jeśli chodzi o koszty, jakie gmina poniosła w tej inwestycji, jak Pan sądzi, kiedy się to może zwrócić?
Już teraz, po oddaniu do użytku inwestycji pierwszym przedsiębiorstwom, zauważalny jest zwrot poniesionych nakładów przez gminę. Jednak jest to inwestycja w przyszłość i całość kosztów powinna zwróci się, już w perspektywie kolejnych lat. Przedsięwzięcie tego typu to lokata kapitału długofalowego, na który znaczący wpływ mają różnorodne czynniki zewnętrzne. W chwili obecnej, aby właściwie stymulować rozwój strefy stawiamy przede wszystkim na szeroką promocję jej terenów. Kolejni inwestorzy to przecież większe wpływy do budżetu gminy z tytułu podatku dochodowego czy z podatku od nieruchomości. Dlatego wierzę, że są to dobre ulokowane środki finansowe.

Jaki wpływ na środowiska ma ta inwestycja?
Znaczącym wyróżnikiem naszej strefy jest zapis w umowie, że mogą na jej terenie powstać tylko inwestycje niewpływające znacząco na środowisko. Zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju oraz dokumentami strategicznymi gminy dbałość o środowisko naturalne jest jednym z priorytetowych obszarów naszej działalności. Dlatego też będziemy nawiązywać współpracę z przedsiębiorstwami, które będą ograniczać negatywny wpływ działalności firmy na środowisko naturalne. Mam nadzieje, że Nowy Modlin stanie się przykładem strefy, w której działające przedsiębiorstwa będą dążyły nie tylko do osiągniecia zysków, ale również zniwelowanie negatywnego wpływu na środowisko poprzez wprowadzanie nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań oraz podejmowanie działań zwiększających świadomość proekologiczną swoich pracowników.
Czy inwestycja będzie miała wpływ na osiedlanie się w gminie nowych mieszkańców, a może już jest to zauważalne?
Rozpoczęcie działalności przez jakikolwiek podmiot prowadzi do migracji mieszkańców. Jest to proces naturalny. Widać to, patrząc na liczbę wynajmowanych mieszkań czy obłożenia tzw. hoteli robotniczych. Już dziś osoby, które chcą tu pracować szukają miejsca zamieszkania bliżej zakładu pracy. Przybywa nam mieszkańców, co związane jest też z atrakcyjną ofertą turystyczną i wypoczynkową. Gmina jest coraz bardziej postrzegana jako właśnie takie miejsce, miejsce dobre do życia.

Kolejna kwestia to plany budowy tzw. autostradowej obwodnicy Warszawy, ma to zostać wykonane do 2030 roku. Czy wpływa to w jakiś sposób na planowaną obwodnicę Pomiechówka i na samą gminę?
Na pewno odciąży ona Pomiechówek od ruchu ciężkiego, co jest pozytywne, zwłaszcza, że ruch ciężki nie przynosi nam korzyści. Jest to perspektywa dość daleka, miejmy jednak nadzieję, że w najbliższych latach zostaną podjęte działania w kierunku jej budowy, nie mniej jednak bardzo realnie patrzymy na koncepcję budowy małej obwodnicy Pomiechówka, która pozytywnie wpłynęłaby na życie mieszkańców. Nie rezygnujemy z tego pomysłu.

Wracając do strefy, czy ul. Majowa w Kosewku zostanie połączona asfaltem z siecią drogową w Nowym Modlinie?
Pierwszy etap skomunikowania tego terenu to fragmenty jezdni od Drogi Krajowej nr 62 w Stanisławowie do Modlina i Kosewka. W przyszłym roku chcielibyśmy zakończyć te prace. Od strony Kosewka sytuacja jest o tyle interesująca, że będzie to dojazd dla mieszkańców, element miniobwodnicy. Ułatwi on dojazd do pracy, do strefy czy nawet do Nowego Dworu. Taką właśnie funkcję będzie pełnił ten łącznik. Inwestycja nie przewiduje oczywiście przekierowania tam ruchu ciężkiego.
Przejdźmy może do kwestii nowego dworca. Budynek pnie się do góry, czy to oznacza, że termin zostanie dotrzymany i już za kilka miesięcy, pasażerowie będą mogli z niego korzystać?
Z moich obserwacji i informacji wynika, że budowa dworca PKP jest realizowana w sposób odpowiedni a zakończenie tej inwestycji planowane jest na wiosnę. Przypomnę, że gmina jest partnerem przy budowie tego obiektu. Biorąc pod uwagę potrzeby i oczekiwania mieszkańców, udało nam się wypracować taki model finansowania, w którym PKP odpowiada za budynek i infrastrukturę wokół niego a gmina za układ drogowy wraz z miejscami postojowymi i zatoką autobusową. Dzięki temu cała inwestycja będzie nowoczesnym i funkcjonalnym obiektem, w pełni dostosowany do potrzeb wszystkich podróżnych, w tym również osób z dysfunkcjami ruchowymi.

Niedaleko dworca powstaje inna inwestycja, nowy posterunek policji. Jak tę inwestycję Pan ocenia?
Zakończenie tej inwestycji przewidziane jest również na rok 2020. Na pewno poprawi to bezpieczeństwo mieszkańców i jakość ich obsługi. Co ważne, nowy posterunek policji będzie otwarty przez 24 godziny na dobę. Niewątpliwie wpłynie to na zapewnienie bezpieczeństwa w gminie.

Co z budową kładki na moście w Pomiechówku?
Budowa kładki pieszo rowerowej jest chyba kluczową inwestycją roku 2020. Uzyskaliśmy na ten cel środki unijne. Inwestycja ta poprawi znacząco bezpieczeństwo podczas przeprawy nad Wkrą. To też kontynuacja działań poprawiających bezpieczeństwo na DK 62. Koszt jej budowy to 3 900 000 zł. Rozpoczęcie i zakończenie prac planowane jest na rok 2020.
Na koniec zapytam o kwestię gazyfikacji gminy, szczególnie jej zachodniej i północnej części. Kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się możliwości rozpoczęcia ogrzewania swoich domów tą metodą?
Jako gmina wystąpiliśmy z wnioskiem dotyczącym wymiany pieców i jesteśmy już po pozytywnej ocenie formalnej. Liczymy, że w 2020 roku będziemy mogli realizować wymianę tych urządzeń grzewczych. Co do gazyfikacji, z tego co wiem już pierwsze umowy z operatorem zostały podpisane na terenie Nowego Modlina. W planach jest budowa takiej sieci zarówno w Nowym Modlinie jak i Stanisławowie jeszcze w 2020 roku. W tej chwili trwają czasochłonne prace, związane z przygotowywaniem dokumentacji i uzyskiwaniem pozwoleń na zajęcia pasa drogowego. Jest to etap fizycznie niewidoczny, ale po przejściu tych procedur myślę, że już jesienią mieszkańcy będą mogli cieszyć się z korzystania z tej sieci.

Chciałby Pan coś dodać na zakończenie?
Kolejny rok to realizacja dwóch newralgicznych projektów, przyczyniających się do poprawy życia mieszkańców w naszej gminie. Budowa kładki pieszo – rowerowej przy moście drogowym w Pomiechówku, oraz zagospodarowanie terenu wzdłuż torów kolejowych, polegające na budowie nowych miejsc parkingowych wraz z drogami dojazdowymi, to priorytety na rok 2020. Zgodnie ze strategią rozwoju gmina w roku 2020 nadal będzie pozyskiwać środki zewnętrzne, na realizację fundamentalnych inwestycji poprawiających komfort życia mieszkańców. W nowym roku, oprócz kontynuacji polityki inwestycyjnej, chcielibyśmy w sposób szczególny pochylić się nad turystyczno-historycznym potencjałem naszej gminy. Priorytetem będzie zachowanie jej niepowtarzalnego dziedzictwa historycznego oraz przywrócenia odpowiedniej rangi miejscom pamięci narodowej.

Dziękuję za rozmowę.

Z Dariuszem Bieleckim,
wójtem gminy Pomiechówek
rozmawiał Wojciech Filipiak

23 stycznia 2020
Autor: GazetaNDM

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Jak teraz zamknę HIT, to będzie wart tyle, co stodoła na polu

Nowy Dwór Mazowiecki

Jak teraz zamknę HIT, ...

Kiedy w październiku 2016 roku Marek Mikuśkiewicz, swego czasu jeden z najbogatszych Polaków, otwierał największe w Nowym Dworze Maz. centrum handlowe HIT, mieszkańcy byli zachwyc...
Znamy gwiazdy Dni Nowego Dworu

Nowy Dwór Mazowiecki

Znamy gwiazdy Dni Nowe...

Dni Nowego Dworu Maz. przyciągają co roku tłumy mieszkańców miasta. Kto tym razem dla nich zaśpiewa? DeMono, Marek Piekarczyk i Margaret będą gwiazdami tegorocznej edycji Dni No...
W mieszkaniu znaleźli zwłoki

Na sygnale

W mieszkaniu znaleźli ...

W czwartek ok. godz. 10, w jednym z mieszkań przy ul. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim znaleziono zwłoki 41 – letniego mężczyzny. Na miejsce udał się prokurator. ...
Siedmiolatek  walczy o życie

Nowy Dwór Mazowiecki

Siedmiolatek walczy o...

Na terenie naszego miasta mieszka 7-letni Kacper, jest taki sam jak każdy inny chłopiec w jego wieku. Lubi się bawić, grać w piłkę, chętnie się uczy. Był radosnym dzieckiem do...
Nie żyje 26-latek. Policja szuka świadków

Na sygnale

Nie żyje 26-latek. Pol...

  Policjanci poszukują świadków wypadku, do jakiego doszło wczoraj, przed godz. 21. na ul. Polskiej Organizacji Wojskowej w Nasielsku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 26-lat...
Program Dni Nowego Dworu Mazowieckiego 2024

Nowy Dwór Mazowiecki

Program Dni Nowego Dwo...

Opublikowano program Dni Nowego Dworu Mazowieckiego 2024...
Pomiechówek: Potrącenie na przejeździe kolejowym

Na sygnale

Pomiechówek: Potrąceni...

O godz. 13.18 nowodworscy policjanci zostali poinformowani o zdarzeniu drogowym na przejeździe kolejowym w Pomiechówku (DK62). Jak informuje st. asp. Joanna Wielocha, oficer prasowy K...
Warszawska Sky nowym budynkiem widmo na mapie Nowego Dworu?

Nowy Dwór Mazowiecki

Warszawska Sky nowym b...

Od kilku miesięcy nie ustają plotki dotyczące budowy apartamentowca Warszawska Sky na początku miasta. Dotyczą one głównie tego, że budowa stanęła a cała inwestycja miała rz...
Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, nastolatek zmarł

Na sygnale

Sprawca uciekł z miejs...

Minął rok od tragicznego wypadku w Cegielni Kosewo, gm. Pomiechówek, w którym zginął 15- letni Sebastian. Podejrzanego Łukasza K. postawiono w stan oskarżenia. Sprawca wypadku z...
Pomózmy Agnieszce wygrać z chorobą!

Nowy Dwór Mazowiecki

Pomózmy Agnieszce wygr...

Agnieszka Wójcik od lat całe serce oddaje dzieciom i młodzieży. Dzisiaj sama potrzebuje wsparcia. Pomóżmy jej wygrać z chorobą! Od ponad 20 lat Agnieszka Wójcik jest nauczyciel...