Sala informatyczna w nowoczesnej szkole powinna posiadać funkcjonalne oraz niezawodne wyposażenie. Niestety tylko nieliczne placówki mogą pozwolić sobie na zakup sprzętu wysokiej klasy, który będzie spełniał aktualne normy i standardy.
Praca na przestarzałych urządzaniach zmniejsza efektywność nauki, a także zniechęca do rozwijania umiejętności. Właśnie dlatego warto jest dowiedzieć się, czym jest pracownia terminalowa. To prawdziwy strzał w dziesiątkę w przypadku obiektów posiadających ograniczony budżet.
Optymalny koszt wdrożenia
Tradycyjna pracownia informatyczna jest droga – na wysoki koszt wdrożenia wpływa przede wszystkim konieczność zakupu dużej liczby komputerów. Każde stanowisko robocze potrzebuje własnej jednostki. Zupełnie inaczej jest w przypadku pracowni terminalowej, ponieważ do jednego urządzenia można podłączyć kilkanaście stanowisk. Sprawia to, że koszty spadają nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dodatkowym atutem jest fakt, że proces wdrożenia przebiega w ekspresowym tempie. Nie trzeba więc obawiać się, że będzie on przeciągał się tygodniami, czy też miesiącami. Zadowoli to tych, którzy nie dysponują zbyt dużą ilością czasu. Oczywiście wszelkie czynności związane z przygotowaniem pracowni informatycznej do pracy są realizowane przez fachowców, co chroni przed nadprogramowymi kosztami.
Źródło: https://pracowniaterminalowa.pl/pracownia-komputerowa
Tania eksploatacja
Pracownia terminalowa jest tania w eksploatacji. Plusem jest bardzo niskie zużycie energii – nie można tego powiedzieć o tradycyjnych systemach informatycznych. Jest to rozwiązanie korzystne również z punktu widzenia środowiska naturalnego. Kolejną zaletą jest brak kosztownej konserwacji sprzętów. W sytuacji, gdy mamy pod opieką kilkanaście komputerów musimy liczyć się z usterkami oraz awariami. W pracowni terminalowej mamy do czynienia wyłącznie z jednym urządzeniem, którego serwis nie wymaga dużych nakładów finansowych.
Wysoki komfort eksploracji
Prawdą jest, że pracownia informatyczna terminalowa jest wygodna w eksploatacji zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Wszystkie profile użytkowników znajdują się w jednym miejscu – to administrator udostępnia pliki i materiały, a także nadaje uprawnienia. Należy pamiętać, że terminal nie posiada systemu operacyjnego, a więc nie trzeba obawiać się szkodliwego oprogramowania, czy też ataków hakerskich. Oczywiście można z niego korzystać zupełnie tak, jak z komputera. Zaletą jest konieczność instalacji oprogramowania wyłącznie raz. Bezpieczeństwo użytkowania systemu znajduje się na najwyższym poziomie, co zmniejsza ryzyko przejęcia prywatnych danych.