Przełomowe metody w leczeniu migren: Co nowego na rynku farmaceutycznym?

Migrena to przewlekła choroba neurologiczna, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Objawia się silnym bólem głowy, często towarzyszącymi nudnościami, wymiotami, a także nadwrażliwością na światło i dźwięk. Tradycyjne metody leczenia migren często skupiają się na łagodzeniu objawów, jednak ostatnie lata przyniosły znaczące przełomy w terapii tej uciążliwej dolegliwości. W niniejszym artykule przyjrzymy się nowym metodom leczenia migren, które są dostępne na rynku farmaceutycznym, i ocenimy ich skuteczność.

Terapie niefarmakologiczne wspomagające leczenie migreny

Neuromodulacja

Neuromodulacja to technika polegająca na stymulowaniu nerwów w celu zmniejszenia bólu migrenowego. Urządzenia do neuromodulacji mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z lekami.

Cefaly

Cefaly to urządzenie do stymulacji nerwu trójdzielnego, które może być stosowane zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu ostrych ataków migreny. Badania wykazały, że może ono zmniejszyć częstotliwość i nasilenie ataków.

Terapie behawioralne

Terapie behawioralne, takie jak biofeedback, terapia poznawczo-behawioralna (CBT) i techniki relaksacyjne, mogą wspomagać farmakologiczne leczenie migreny, pomagając pacjentom radzić sobie ze stresem i zmniejszać częstość ataków.

Ostatnie lata przyniosły znaczące przełomy w leczeniu migren, oferując pacjentom nowe nadzieje na skuteczne zarządzanie tą uciążliwą chorobą. Nowe klasy leków, takie jak przeciwciała monoklonalne, gepanty i ditany, wprowadziły innowacyjne podejścia do leczenia migreny, zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu ostrych ataków. Dodatkowo nowe formy podania leków, takie jak inhalatory i plastry, oraz terapie niefarmakologiczne, takie jak neuromodulacja i terapie behawioralne, zapewniają pacjentom szeroką gamę możliwości leczenia.

Chociaż nie ma jeszcze jednego uniwersalnego rozwiązania na migrenę, kombinacja tych przełomowych metod leczenia może znacznie poprawić jakość życia pacjentów cierpiących na migrenę, oferując skuteczne i długotrwałe ulgi.

Nowe klasy leków

Leki przeciwciał monoklonalnych (CGRP inhibitors)

Jednym z największych przełomów w leczeniu migren jest wprowadzenie leków z grupy przeciwciał monoklonalnych, które celują w receptor peptydu związanego z genem kalcytoniny (CGRP). CGRP odgrywa kluczową rolę w patofizjologii migreny, a blokowanie jego działania może znacząco zmniejszyć częstotliwość i nasilenie ataków migrenowych.

Erenumab (Aimovig)

Erenumab jest pierwszym zarejestrowanym przeciwciałem monoklonalnym, które blokuje receptor CGRP. Badania kliniczne wykazały, że lek ten może zmniejszyć liczbę dni z migreną nawet o 50% u wielu pacjentów.

Fremanezumab (Ajovy) i Galcanezumab (Emgality)

Fremanezumab i galcanezumab są kolejnymi lekami z tej klasy, które blokują działanie CGRP. Oba leki wykazały znaczącą skuteczność w redukcji liczby dni z migreną i poprawie jakości życia pacjentów.

Gepanty (CGRP receptor antagonists)

Gepanty to kolejna nowa klasa leków, które blokują receptor CGRP, ale w przeciwieństwie do przeciwciał monoklonalnych, są podawane doustnie.

Ubrogepant (Ubrelvy)

Ubrogepant jest jednym z pierwszych doustnych antagonistów receptora CGRP, który został zatwierdzony do stosowania w leczeniu ostrych ataków migreny. Badania wykazały, że jest skuteczny w łagodzeniu bólu migrenowego i towarzyszących objawów.

Rimegepant (Nurtec ODT)

Rimegepant to kolejny doustny antagonista receptora CGRP, który może być stosowany zarówno w leczeniu ostrych ataków migreny, jak i w profilaktyce. Jego działanie polega na blokowaniu receptorów CGRP, co pomaga zmniejszyć nasilenie i częstotliwość ataków.

Ditany (serotonin 5-HT1F receptor agonists)

Ditany to nowa klasa leków, które aktywują receptor serotoninowy 5-HT1F, co prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego i bólu migrenowego.

Lasmiditan (Reyvow)

Lasmiditan jest pierwszym przedstawicielem tej klasy leków, zatwierdzonym do stosowania w leczeniu ostrych ataków migreny. Badania kliniczne wykazały, że jest skuteczny w szybkim łagodzeniu bólu migrenowego i towarzyszących objawów, takich jak nudności i nadwrażliwość na światło.

Nowe formy podania leków

Inhalatory

Jednym z innowacyjnych podejść do leczenia migren jest wprowadzenie leków w formie inhalatorów. Inhalatory pozwalają na szybkie wchłanianie leku przez błony śluzowe dróg oddechowych, co może prowadzić do szybszego złagodzenia objawów.

Inhalowany sumatryptan (Tosymra)

Inhalowany sumatryptan jest przykładem leku, który może być stosowany w tej formie. Działa szybciej niż tradycyjne tabletki, co jest szczególnie ważne w leczeniu ostrych ataków migreny.

Plastry i systemy transdermalne

Systemy transdermalne i plastry mogą zapewnić stałe dostarczanie leku przez skórę, co jest szczególnie przydatne w profilaktyce migren.

Zolmitryptan w plastrach

Zolmitryptan w plastrach to nowa forma leku, która pozwala na stałe dostarczanie triptanów przez skórę, zapewniając długotrwałe działanie i zmniejszając częstotliwość ataków migrenowych.

03 lipca 2024
Autor: GazetaNDM

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Jak teraz zamknę HIT, to będzie wart tyle, co stodoła na polu

Nowy Dwór Mazowiecki

Jak teraz zamknę HIT, ...

Kiedy w październiku 2016 roku Marek Mikuśkiewicz, swego czasu jeden z najbogatszych Polaków, otwierał największe w Nowym Dworze Maz. centrum handlowe HIT, mieszkańcy byli zachwyc...
Znamy gwiazdy Dni Nowego Dworu

Nowy Dwór Mazowiecki

Znamy gwiazdy Dni Nowe...

Dni Nowego Dworu Maz. przyciągają co roku tłumy mieszkańców miasta. Kto tym razem dla nich zaśpiewa? DeMono, Marek Piekarczyk i Margaret będą gwiazdami tegorocznej edycji Dni No...
W mieszkaniu znaleźli zwłoki

Na sygnale

W mieszkaniu znaleźli ...

W czwartek ok. godz. 10, w jednym z mieszkań przy ul. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim znaleziono zwłoki 41 – letniego mężczyzny. Na miejsce udał się prokurator. ...
Siedmiolatek  walczy o życie

Nowy Dwór Mazowiecki

Siedmiolatek walczy o...

Na terenie naszego miasta mieszka 7-letni Kacper, jest taki sam jak każdy inny chłopiec w jego wieku. Lubi się bawić, grać w piłkę, chętnie się uczy. Był radosnym dzieckiem do...
Program Dni Nowego Dworu Mazowieckiego 2024

Nowy Dwór Mazowiecki

Program Dni Nowego Dwo...

Opublikowano program Dni Nowego Dworu Mazowieckiego 2024...
Nie żyje 26-latek. Policja szuka świadków

Na sygnale

Nie żyje 26-latek. Pol...

  Policjanci poszukują świadków wypadku, do jakiego doszło wczoraj, przed godz. 21. na ul. Polskiej Organizacji Wojskowej w Nasielsku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 26-lat...
Pomiechówek: Potrącenie na przejeździe kolejowym

Na sygnale

Pomiechówek: Potrąceni...

O godz. 13.18 nowodworscy policjanci zostali poinformowani o zdarzeniu drogowym na przejeździe kolejowym w Pomiechówku (DK62). Jak informuje st. asp. Joanna Wielocha, oficer prasowy K...
Warszawska Sky nowym budynkiem widmo na mapie Nowego Dworu?

Nowy Dwór Mazowiecki

Warszawska Sky nowym b...

Od kilku miesięcy nie ustają plotki dotyczące budowy apartamentowca Warszawska Sky na początku miasta. Dotyczą one głównie tego, że budowa stanęła a cała inwestycja miała rz...
Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, nastolatek zmarł

Na sygnale

Sprawca uciekł z miejs...

Minął rok od tragicznego wypadku w Cegielni Kosewo, gm. Pomiechówek, w którym zginął 15- letni Sebastian. Podejrzanego Łukasza K. postawiono w stan oskarżenia. Sprawca wypadku z...
Pomózmy Agnieszce wygrać z chorobą!

Nowy Dwór Mazowiecki

Pomózmy Agnieszce wygr...

Agnieszka Wójcik od lat całe serce oddaje dzieciom i młodzieży. Dzisiaj sama potrzebuje wsparcia. Pomóżmy jej wygrać z chorobą! Od ponad 20 lat Agnieszka Wójcik jest nauczyciel...