Sprzedajesz auto? Jeśli nabywca zechce korzystać z zawartej przez Ciebie polisy OC, będziesz musiał dopełnić kilku formalności. W artykule wyjaśnimy, jakie kroki wykonać, aby przepisać ubezpieczenie na nowego właściciela.
Kupno pojazdu wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem to powszechna praktyka. Kupując auto z OC, nowy właściciel może od razu korzystać z auta, bez konieczności samodzielnego zawierania umowy. Takie rozwiązanie pozwala mu więc ograniczyć formalności, a nierzadko także koszty.
Ubezpieczenie OC — obowiązkowa ochrona odpowiedzialności cywilnej
Każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek zawarcia obowiązkowej umowy OC. Takie ubezpieczenie zapewnia mu ochronę przed finansowymi skutkami szkód, które spowoduje. Dzięki OC to ubezpieczyciel, a nie sprawca wypłaci odszkodowanie osobom poszkodowanym. Jeśli nie zawrzesz umowy OC, słono za to zapłacisz. Nie tylko wtedy, kiedy spowodujesz szkodę, a policja odkryje brak ubezpieczenia. Dzięki usłudze wirtualnego policjanta, z której korzysta Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, nawet najkrótsza przerwa w ochronie nie umknie uwadze właściwych organów. Od 1 stycznia 2020 roku grzywny za brak ważnego OC dla właścicieli samochodów osobowych wynoszą:
przerwa w ochronie do 3 dni – 1040 złotych,
przerwa w ochronie od 4 do 14 dni – 2600 złotych,
przerwa w ochronie powyżej 14 dni – 5200 złotych.
Aby uniknąć dodatkowych bardzo wysokich kosztów, zadbaj o dopełnienie wszystkich formalności i zapewnienie ciągłości ochrony ubezpieczeniowej.
Przepisanie umowy na nowego właściciela — obowiązki nabywcy i sprzedawcy
Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, ubezpieczenie OC jest przypisane do pojazdu. W momencie sprzedaży przechodzi ono automatycznie na nowego właściciela. Sprzedający ma jednak obowiązek poinformowania ubezpieczyciela o zbyciu auta. Dlaczego to ważne? Jeśli nie poinformujesz ubezpieczyciela o sprzedaży auta, będzie Cię obciążał kosztem kolejnych składek. Jeśli nabywca spowoduje szkodę, ubezpieczyciel może obciążyć jej konsekwencjami Ciebie. W końcu… w jego oczach wciąż jesteś właścicielem auta.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule https://mubi.pl/poradniki/przepisanie-oc-na-nowego-wlasciciela-samochodu/.
Jak poinformować ubezpieczyciela o zbyciu auta?
Aby poinformować ubezpieczyciela o zbyciu auta, skontaktuj się z biurem obsługi klienta. Każdy ubezpieczyciel dysponuje wzorami formularzy, które w takich sytuacjach należy wypełnić. Dzięki rozmowie z konsultantem dowiesz się, który formularz wypełnić, gdzie go znaleźć i w jaki sposób dostarczyć ubezpieczycielowi.
W jakim czasie poinformować ubezpieczyciela o zbyciu auta?
Na złożenie formularza będziesz miał 14 dni od daty sprzedaży pojazdu.
Czy przepisanie OC na nowego właściciela pojazdu jest odpłatne?
Nie. Przepisanie ubezpieczenia na nabywcę auta jest zupełnie darmowe. Czasem zdarza się jednak, że ubezpieczyciel dokonuje rekalkulacji składki, czyli przelicza jej kwotę, uwzględniając dane nowego właściciela. Dzieje się tak zazwyczaj w sytuacji, jeśli nabywca jest osobą młodą, ma prawo jazdy krócej niż 3 lata lub wypracował zdecydowanie niższe zniżki niż poprzedni właściciel.
Czy ubezpieczenie sprzedającego przedłuża się automatycznie na kolejny rok?
Nie. Jeśli kupiłeś auto wraz z OC, ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok. Aby zachować ciągłość ochrony i uniknąć wysokiej kary, musisz zawrzeć nową umową.
Jak szybko znaleźć najtańsze OC?
Zakres obowiązkowego OC reguluje prawo. Jest on więc identyczny dla wszystkich towarzystw. Właśnie dlatego głównym kryterium wyboru tego ubezpieczenia powinna być cena. Jeśli chcesz zawrzeć umowę szybko i wygodnie, a przy tym nie przepłacić, skorzystaj z internetowego kalkulatora ubezpieczeń Mubi (https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/). Dlaczego właśnie Mubi? Dzięki Mubi porównasz ceny obowiązkowej ochrony aż w kilkunastu towarzystwach ubezpieczeniowych. Dzięki temu będziesz mógł wybrać najtańszą ofertę. Bez konieczności wertowania stron internetowych poszczególnych ubezpieczycieli, wypełniania kolejnych formularzy i żmudnych rozmów z agentem. Dodatkową zaletą korzystania z internetowej porównywarki jest możliwość zawarcia umowy w sobotę, niedzielę lub święto. Jest to szczególnie ważne dla osób, które w dzień wolny od pracy odkryły, że ich OC kończy się następnego dnia. Kiedy oddziały towarzystw ubezpieczeniowych są zamknięte, a telefony agentów milczą, pomoc Mubi okaże się na wagę złota!