Z Krystianem Busztą, radnym powiatu nowodworskiego, dyrektorem Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Kazuniu Nowym oraz kandydatem na wójta gminy Leoncin, rozmawialiśmy o jego dotychczasowej pracy w samorządzie oraz pomysłach na rozwój gminy.
Jak długo zajmuje się Pan pracą w samorządzie?
W samorządzie pracuję czwarty rok bardzo intensywnie, starając się pozyskiwać jak najwięcej środków przy współpracy ze Starostwem Powiatowym oraz Urzędem Marszałkowskim dla poprawy bezpieczeństwa lokalnych dróg i rozwoju kulturalnego w Gminie, chociażby wspierając działania na rzecz Stowarzyszenia Seniorów i Niepełnosprawnych Gminy Leoncin”CZAS”.
Co Pana skłoniło do rozpoczęcia takiej działalności?
Kiedy sprowadziłem się do Gminy Leoncin, szczególną uwagę zwróciłem na fatalny stan nawierzchni głównych dróg biegnących przez gminę. Zacząłem się zastanawiać, dlaczego tak się dzieje? Kilkukrotnie brałem udział w sesjach Gminy Leoncin, i wtedy zrodziło się marzenie, aby popracować na rzecz mieszkańców, aby rozwiązać te problemy.
Dlaczego postanowił Pan kandydować na wójta? Kiedy taki pomysł się pojawił?
Pomysł, aby kandydować na urząd w Leoncinie narodził się dawno temu tj. już w 2010 r.. Czułem, że mam predyspozycje i jestem w stanie sprostać wyzwaniom związanym z wszechstronnym rozwojem gminy.
Dlaczego jest Pan odpowiednią osobą na to stanowisko?
Uważam, że sprawdziłem się jako radny powiatowy doprowadzając w końcu do konkretnych inwestycji na terenie Gminy Leoncin. Lubię stawiać sobie wysoko poprzeczkę i wiem, że przyszedł czas na nowe wyzwania.
Co Pana zdaniem należy w gminie zmienić?
Chciałbym, aby każda inwestycja była przemyślana i wykonywana porządnie tzn. od A do Z. Nie możemy sobie pozwolić na to, aby np. drogi były wykonywane bez utwardzenia poboczy tłuczniem. Takie pozorne oszczędności prowadzą do uszkodzeń samochodu, gdy ktoś na wąskiej drodze gminnej chce zjechać, by przepuścić większy samochód. Niestety, jesteśmy chyba jedyną gminą, która remontuje drogi w ten sposób.
Jakie są Pana największe osiągnięcia jako radnego powiatowego?
Jako Radny powiatowy wspólnie z zarządem powiatu i przy wsparciu mieszkańców, wyremontowaliśmy ponad 3 km dróg powiatowych z przebudową chodników w Gminie Leoncin. Planowane są kolejne inwestycje. Swoją działalność samorządową rozszerzyłem nawiązując skuteczną współpracę z Urzędem Marszałkowskim, efektem czego jest kapitalny remont drogi wojewódzkiej 575 na terenie całej gminy Leoncin. Ponadto wiele środków finansowych przekazaliśmy na poprawę warunków pracy nauczycieli w szkołach powiatowych chociażby budując i wyposażając warsztaty do praktycznej nauki zawodu przy ZSZ nr 1 w NDM. Wyremontowaliśmy salę gimnastyczną wraz z zapleczem w LO w NDM. Wybudowaliśmy nowoczesne kompleksy sportowe we wszystkich szkołach powiatowych. W NCM i przychodniach systematycznie poprawia się wyposażenie do leczenia pacjentów.
Jak ocenia Pan swój kontakt z mieszkańcami gminy Leoncin?
Kontakt z mieszkańcami uważam za bardzo dobry. Staram się rozwiązywać zgłaszane problemy. Często też rozmawiam i znam potrzeby naszych mieszkańców.
Jakie według Pana są główne założenia rozwoju gminy? W czym widzi Pan największy potencjał gminy Leoncin?
Gmina, ze względu na swoje położenie powinna skoncentrować się na walorach turystyczno – krajoznawczych, rozbudowie baz hotelowo – gastronomicznych. Należy pokazać, że Gmina Leoncin jest pięknie położona, i można tu mieszkać i wypoczywać oddychając świeżym powietrzem.
Czy będzie się Pan starał o budowę mostu w Secyminie? Czy Pana zdaniem pomysł przedstawiony przez premiera Morawieckiego jest dobry?
Budowa mostu jest niezbędna i trzeba zrobić wszystko, żeby do tej inwestycji doszło. Dałoby to szanse nawiązywania ścisłej współpracy z gminami po drugiej stronie Wisły.
Jakie są największe problemy, z którymi boryka się gmina? Jak tę sytuację naprawić?
Największym problemem jest mała ilość wolnych środków na duże i inwestycje. Wszystko spowodowane jest samym umiejscowieniem Gminy Leoncin w otulinie Puszczy Kampinoskiej. Trzeba wykorzystać każdą szansę na sięgnięcie po środki zewnętrzne.
Czego najbardziej potrzebują mieszkańcy?
Mieszkańcy potrzebują przede wszystkim poprawy infrastruktury drogowej, rozbudowy wodociągu, kanalizacji, budowy sali gimnastycznej w szkole w Głusku, doświetlenia ulic, budowy chodników oraz placów zabaw w poszczególnych sołectwach.
Które rejony gminy są najbardziej zaniedbane? Jak to zmienić?
W każdej części gminy znajdzie się coś do poprawy lub udoskonalenia. Brak chodników, kanalizacji czy choćby latarni ulicznych to zmora dla mieszkańców gminy.
Jak ocenia Pan stan dróg, zarówno gminnych, jak i powiatowych?
Stan dróg gminnych i powiatowych poprawia się w szybkim tempie, dzięki środkom zewnętrznym.
Jaki jest pomysł na poprawę komunikacji?
Należy doinwestować niektóre kursy do Warszawy i Nowego Dworu Mazowieckiego. Ważne jest, aby skutecznie współpracować z przewoźnikami. Mieszkańcy krańcowych miejscowości naszej gminy oczekują też dowozu do samego Leoncina, chociażby w dzień targowy.
Jak ocenia Pan dostęp do służby zdrowia w gminie?
Dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej wymaga wielu udoskonaleń.
Mieszkańcy chcieliby korzystać z dodatkowych świadczeń. Widzę konieczność nawiązania współpracy z NCM w Nowym Dworze Mazowieckim.
Jak ocenia Pan stan ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej?
O ochronę przeciwpożarową nie martwiłbym się tak, jak o ochronę przeciwpowodziową. Wały przeciwpowodziowe potrzebują przebudowy; szczególnie ten od Głuska w kierunku granicy z Gminą Czosnów. To ten wał ratowaliśmy podczas powodzi w 2010 r.
Jak ocenia Pan działania obecnych władz gminy Leoncin, w tym wójta Adama Krawczaka?
Nie jest moją rolą oceniać działania poprzednich czy obecnego wójta. Każdy włodarz wykonał szereg zadań wynikających z realizacji budżetu. Jest rozliczany ze swojej pracy, a najlepszą laurką są głosy oddane w wyborach samorządowych.
Od wielu lat w gminie podatki nie są podwyższane. Czy Pana zdaniem należałoby je zwiększyć?
Podatki są najbardziej wrażliwym tematem. Trzeba mieć solidne argumenty, aby takie kroki podjąć. Tak poważne decyzje powinny być konsultowanie z mieszkańcami.
Jak ocenia Pan swoje szanse w nadchodzących wyborach?
Nie można zakładać, że ktoś ma większe czy mniejsze szanse.
Mój udział w wyborach jest przemyślany, a moja decyzja to przede wszystkim skuteczność w działaniu jako radny powiatowy.
Wiem, że jestem w stanie rozwiązywać problemy mieszkańców, którzy liczą na mój start. Razem możemy zrobić wiele dla poprawy komfortu życia w naszej pięknej Gminie.
Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia.
Patrycja Trzcińska