Podczas ostatniej sesji rady gminy Zakroczym podniesiona została kwota ekwiwalentu dla strażaków ochotników za uczestnictwo w akcjach ratowniczych, ćwiczeniach lub szkoleniach.
Do tej pory kwota ta wynosiła dwadzieścia złotych za godzinę uczestnictwa w akcji ratowniczej oraz dziesięć złotych za udział w ćwiczeniach lub szkoleniach. Przy czy czym trzeba zaznaczyć, że kwota w przypadku ćwiczeń i szkoleń pozostała na takim na samym poziomie, uchwała dotyczyła wyłącznie podniesienia kwoty za akcję ratowniczą do dwudziestu pięciu złotych za godzinę.
Podczas procedowania uchwały w tej sprawie głos zabrał radny Daniel Lenc, który postanowił złożyć wniosek o zwiększenie kwoty ekwiwalentu do trzydziestu złotych za godzinę udziału w akcji ratowniczej.
– Chciałbym złożyć wniosek formalny o zwiększenie tej kwoty do trzydziestu złotych za godzinę dla strażaka. Chciałbym to uargumentować tym, że podczas posiedzenia komisji rady miejskiej ja i radna Beata Pakulska mieliśmy propozycję dotycząca takie podwyżki, jednak zostaliśmy przegłosowani. Uważamy, że strażak biorący udział w takiej akcji ponosi bardzo duże niebezpieczeństwo. Dodatkowo pan burmistrz wspominał, że gmina jest w bardzo dobrej sytuacji finansowej, więc uważa, że te trzydzieści złotych będzie odpowiednie – powiedział.
Przewodniczący rady miejskiej w Zakroczymiu Piotr Serwatka zarządził głosowanie nad wnioskiem radnego Lenca.
Tuż przed głosowaniem zwrócono uwagę na to, że zwiększenie kwoty ekwiwalentu nie może być wprowadzone jako wniosek formalny, ale jako poprawka do uchwały. Podczas głosowania większość radnych odrzuciła pomysł Daniela Lenca.
Następnie odbyło się głosowanie nad pierwotnym projektem uchwały w czasie którego oddano dwanaście głosów za zwiększeniem kwoty do dwudziestu pięciu złotych, zaś trzech radnych zagłosowało przeciw. Za głosowali: Katarzyna Wierucka – Siuchta, Janusz Kwiatkowski, Cezary Kurpiewski, Beata Palulska, Iwona Nowakowska, Piotr Serwatka, Beata Olszewska, Piotr Mianowski, Cezary Mięziński, Karol Figura, Anna Lewicka oraz Bartosz Grzybowski. Przeciw przyjęciu uchwały w takiej formie byli: Daniel Lenc, Zbigniew Brzeski, Paweł Wachol.
Na zachowanie radnych głosujących przeciw zwrócił uwagę burmistrz Zakroczymia Artur Ciecierski.
– Rozumiem, że została przez radnych odrzucona poprawka radnego Daniela Lenca, ale rozumiem również, że troje radnych głosowało przeciwko podwyżce. Byli to pani radna Pakulska, pan Lenc – mówił burmistrz. Jego wypowiedź przerwano zwracająć uwagę na to, że Beata Pakulska głosowała za uchwałą. Za tę pomyłkę burmistrz przeprosił i kontynuował swoją wypowiedź.
– Trzech radnych głosowało przeciwko podwyżce – dodał Ciecierski.
Do tych słów chciał odnieść się radny Lenc, jednak przewodniczący Serwatka nie zgodził się na to i zaproponował, że radny będzie mógł wypowiedzieć się w tej sprawie w ostatnim punkcie obrad, czyli „Sprawach różnych”.
Tak też się stało.
– Skoro prosiliśmy o trzydzieści złotych podwyżki, to proszę nie sugerować, panie burmistrzu, że byliśmy przeciw podniesieniu tej kwoty. Po prostu źle zagłosowaliśmy, to był błąd. Proszę nie sugerować, że byliśmy przeciw, bo tak odebrałem pańską wypowiedź – powiedział Daniel Lenc.
Wojciech Filipiak