Planując zakup sprzętu do drukowania, możemy spotkać się z dwoma rodzajami materiałów eksploatacyjnych przeznaczonych do takich urządzeń – tuszami i tonerami. Pierwsze z nich wykorzystuje się w drukarkach atramentowych, a drugie w laserowych. Czym jeszcze różni się tusz od tonera?
Tusz – z czego się składa i jak działa?
Tusz nazywany jest również atramentem. Występuje w dwóch podstawowych formach – pigmentowej lub barwnikowej. Pierwsza z nich zawiera stałe cząstki zwane pigmentami. Tusz pigmentowy jest bardziej odporny na tarcie i działanie promieni UV niż wariant barwnikowy. Drugi typ atramentu charakteryzuje się mniejszą odpornością na warunki zewnętrzne i można łatwo zmyć go wodą. Tusz barwnikowy to jednorodny płyn zdolny do tworzenia maleńkich kropelek. Dzięki tej właściwości pozwala uzyskać druk szczególnie wysokiej jakości.
Tusze do drukarek atramentowych, takie jak na przykład tusze do drukarek HP czy Canon, mogą być rozprowadzane na papierze na dwa sposoby. Pierwszy rozmieszcza pigmenty na kartce przez mechaniczną pracę głowic. Drugi polega na rozprowadzaniu tuszu na papierze z użyciem pęcherzyków gazu wytwarzających się w rezultacie podgrzania atramentu. W obydwu wypadkach mamy do czynienia z drukowaniem na mokro. Tusz wsiąka w papier, odzwierciedlając tekst czy obraz.
Drukujesz na drukarce HP? Szukasz tanich i dobrych materiałów eksploatacyjnych? Tusze do drukarek HP możesz zamówić na stronie https://www.profibiuro.pl/hp-c-86_49.html.
Toner – forma i sposób pracy
Potocznie tonerami nazywa się pojemniki wypełnione barwnym proszkiem. Nie jest to jednak do końca poprawne. Toner to sama substancja znajdująca się we wnętrzu pojemnika. Naładowany elektrycznie proszek wypełniający kasetę jest przenoszony na papier i przekształcany podczas drukowania na obraz czy tekst. Skład chemiczny tonerów bywa różny.
Kartridże z proszkiem wykorzystuje się w drukarkach laserowych. Wiązka laserowa wytworzona w urządzeniu pada na światłoczuły bęben. Posiada on właściwości elektrostatyczne, dlatego przyciąga cząsteczki pigmentu. Bęben odczytuje zaznaczony na nim obraz, wiąże się z nim i przenosi go na kartkę. Tonery wykorzystuje się więc w technice druku na sucho. Sprawdza się ona przede wszystkim do druków monochromatycznych.
Jakość druku
Chociaż używanie tuszu bywa kłopotliwe, a atrament może się rozlać i zabrudzić dłonie czy papier, gwarantuje on bardzo dobrą jakość wydruku. Najlepiej sprawdza się w przypadku drukowania kolorowych obrazów i zdjęć. Niezależnie, czy będzie to tusz do drukarki HP, Brother czy Canon, można liczyć na realistyczne odwzorowanie barw i wysoki poziom szczegółowości. Tonery nie gwarantują aż tak dobrej jakości wydruku i najczęściej poleca się je do druku monochromatycznego tekstów.
Wydajność i koszty eksploatacji
Toner jest zdecydowanie wydajniejszy od tuszu. Wystarcza na dłużej, wolniej się zużywa i rzadziej podlega wymianie. Jego kolejną zaletą jest fakt, że nie ulega zasychaniu, jeśli nie korzysta się z drukarki. Tusze zużywają się szybciej. Mogą zasychać i nie zawsze udaje się odetkać dysze. Poza tym wyciągając nowy tusz z opakowania i odklejając folię zabezpieczającą, trzeba natychmiast umieścić go w drukarce, by nie uległ uszkodzeniu.
Koszt zakupu tonerów jest niższy niż w przypadku tuszy, szczególnie biorąc pod uwagę ich wolniejsze zużycie. Drukarki laserowe, w których wykorzystuje się wkłady z proszkiem, kosztują za to znacznie więcej niż ich atramentowe odpowiedniki. Przed wyborem modelu dla siebie, warto dokonać kalkulacji wydatków. Przykładowo trzeba sprawdzić, ile kosztuje tusz do drukarki HP, a ile toner, obliczyć średnie zużycie materiałów eksploatacyjnych na podstawie parametrów poszczególnych urządzeń, a wyniki porównać z cenami sprzętów atramentowych i laserowych. Pozwala to ocenić, czy późniejsza wymiana materiałów nie będzie droższa niż zakupione urządzenie.
Toner i tusz różnią się formą i składem, zasadami działania, jakością wydruków, wydajnością oraz kosztami eksploatacji. Biorąc pod uwagę ich charakterystyczne cechy, łatwiej wybrać odpowiedni sprzęt do drukowania wraz z wyposażeniem. Niezależnie od tego, czy wybór padnie na urządzenie atramentowe i dołączone do niego tusze HP, Epson czy Brother, czy też na drukarkę laserową i tanie tonery, znajomość specyfiki materiałów eksploatacyjnych jest niezbędna do dokonania korzystnego zakupu.