Wicestarosta: Nasi klienci zasługują na odpowiednie warunki obsługi.

Z Pawłem Calakiem, wicestarostą nowodworskim rozmawiamy o rozbudowie budynku Starostwa, stanie dróg powiatowych, szpitalu i nasielskim liceum.

Zacznijmy od rozbudowy starostwa, sprawy dla wielu osób kontrowersyjnej. Jednym z argumentów za przeprowadzeniem tej inwestycji jest trwająca od roku pandemia. Dzięki rozbudowie klienci mieliby mniejszy problem z zachowaniem tzw. dystansu społecznego. Czy jednak nie lepszym rozwiązaniem byłoby wsparcie naszego szpitala, zakup dodatkowych karetek, sprzętu czy podwyżki dla personelu i szkolenia a nawet zatrudnienie kolejnych osób? Wiemy doskonale, że ten wirus zostanie z nami już na zawsze, tak samo jak było przy wcześniejszych epidemiach, a więcej sprzętu do ratowania ludzi z pewnością nie zawadzi.

Tak, koronawirus zostanie, tak twierdzą również nasi miejscowi lekarze. Sama budowa centrum obsługi klienta nie jest spowodowana tylko koronawirusem. Ten obiekt będzie nowoczesnym miejscem obsługi klienta. Przez wiele lat budynek Starostwa nie był modernizowany. Inwestowaliśmy w szkoły znajdujące się pod zarządem powiatu, inwestowaliśmy w szpital i drogi. W ciągu ostatnich sześciu lat wydaliśmy bardzo duże środki na drogi. Rozumiem, że wydatki są duże i każdy chciałby, żeby były robione inne rzeczy, ale należy spojrzeć szerzej. W tym roku wydamy ok. 4 000 000 zł na szpital, dokładamy kolejne środki i próbujemy inwestować w drogi, jednostki.

Dlatego uważamy, że tzw. rozbudowa jest związana nie tylko z szerzącą się pandemią, ale też potrzebą utworzenia nowoczesnego centrum obsługi klienta.

Sytuacja jest o tyle trudna, jeśli chodzi o obsługę, że w tej chwili nie mamy gdzie zainstalować systemu kolejkowego. Ludzie wypełniają wnioski na ulicy, na kolanie w samochodach Jest to sytuacja niedopuszczalna względem klienta, który przyjdzie raz na pół roku czy nawet raz do roku załatwić swoją sprawę.

W nowej części starostwa będzie osiem stanowisk obsługi dla wydziału komunikacji, będzie też m.in. stanowisko do obsługi geodezji, wydział organizacyjny, punkt nieodpłatnej pomocy prawnej.

Na dzień dzisiejszy takie powinny być standardy. Tak naprawdę jesteśmy pod tym względem daleko w tyle. Osoby załatwiające swoje sprawy chodzą po całym urzędzie, szukają odpowiedniego pokoju, to nie jest nowoczesna obsługa.

W tym przypadku mieliśmy wybór: nie robić nic, co byłoby błędem, zrobić jakiś namiot czy wiatę – konstrukcję tymczasową, żeby klienci mogli wejść na chwilę i załatwić swoją sprawę. Planujemy jednak budowę 300 metrowego przestronnego pomieszczenia, gdzie klient może się napić kawy, herbaty czy wody. System kolejkowy umożliwi szybsze odebranie prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego. Wyświetlany czas oczekiwania zapobiegnie kumulacji osób przy okienku.

Ta inwestycja jest naprawdę dobrze przemyślana, to nie pojawiło się w ciągu jednego dnia. Było wiele pomysłów, ale uważamy, że to rozwiązanie jest optymalne.

A czy nie lepszym pomysłem, zamiast, niejako, zmuszać klienta do przyjścia do Starostwa rozwinąć system elektronicznego załatwiania spraw urzędowych? Należy też zostawić miejsca do obsługi na miejscu, wiemy, że nie każdy posługuje się internetem.

Jak najbardziej jestem za rozwinięciem systemu elektronicznego, ale nie każdą rzecz da się załatwić przez internet. Jest mnóstwo spraw, które trzeba załatwić osobiście poprzez np. złożenie podpisu.

Dziś jest już tak, że mieszkańcy coraz mniej boją się świata wirtualnego, kiedyś mówiono, że ktoś może to konto przejąć, ukraść. Dziś jest lepiej, ale ciągle należy pamiętać o osobach starszych, które z internetem nie mają wiele wspólnego. Dochodzą też błędy w składanej dokumentacji, jak wytłumaczyć to przez internet? Nie zapominajmy że to urząd, pracujemy zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Dlatego powinny zostać miejsca stacjonarne, Panie Starosto budynku starostwa nikt burzyć nie chce.

No właśnie, ale teraz, w okresie covidowym mieliśmy ponad 600 wniosków na budowę więcej, niż w latach poprzednich. Teoretycznie powinno być tego mniej. Klienci składali wnioski do skrzynek podawczych i wszystkimi możliwymi drogami. Tu też zdarzają się błędy i wyprostowanie tego przez internet to droga o wiele dłuższa.

Mamy okres wiosenny, stan dróg powiatowych w wielu miejscach jest tragiczny. Kiedy rozpoczną się prace?

Remonty cząstkowe wykonujemy na bieżąco. Rozstrzygnięty będzie przetarg na te prace. Już teraz wykonujemy je tam, gdzie jest taka potrzeba, jak chociażby na przepuście w Swobodni. To kwestia kilku tygodni. Mamy ponad 200 km dróg powiatowych, więc musimy uzbroić się w cierpliwość. Dziury są bardzo niebezpieczne i w ich przypadku naprawy przeprowadzamy na bieżąco.

Kolejne pytanie dotyczy termomodernizacji szpitala, która rozpoczęła się w ubiegłym roku. Na jakim jest etapie i jaki jest koszt prac?

Prace są już skończone, ich koszt wyniósł ok. 6,5 mln zł.

Ostatnio część radnych powiatowych zwróciła uwagę na Liceum Ogólnokształcące w Nasielsku. Szkoła od lat jest niedoinwestowana, spada liczba uczniów, co jest spowodowane m.in. właśnie brakiem remontów i inwestycji w jej budynek. Jaka przyszłość czeka ten obiekt?

Jest to trudna sytuacja. Myślimy o tej placówce, opcji jest kilka, m.in. właśnie jej modernizacja. Prowadzimy w jej sprawie rozmowy z burmistrzem Nasielska. Jednym z pomysłów jest stworzenie w tym budynku filii starostwa. Warto zauważyć, że inwestycje w szkoły powiatowe w ostatnich latach były bardzo duże, wymienię tutaj warsztaty przy Zespole Szkół Zawodowych w Nowym Dworze Mazowieckim, czy prace w LO im. Wojska Polskiego i Zespole Szkół Zawodowych w Nasielsku.

Chciałby Pan dodać coś na zakończenie?

Szanowni Państwo,

Zarząd Powiatu Nowodworskiego dostrzega jak wiele jest potrzeb, a każdy wydatek jest szczegółowo omawiany. Mówiąc kolokwialnie oglądamy każdą złotówkę zanim ją wydamy. W ramach własnego budżetu prowadzimy szereg działań. Bardzo zależy nam, aby ułatwić życie naszym mieszkańcom. W dobie pandemii urząd Starostwa cały czas obsługuje klientów, mając na uwadze bezpieczeństwo osób przybyłych jak i pracowników. Pracownicy Starostwa Powiatowego to naprawdę profesjonaliści w swoim fachu, zawsze służą pomocą.

Każdy z nas jest już bardzo zmęczony obecną sytuacją, dlatego musimy dbać o siebie nawzajem. Nośmy maseczki, zachowujmy dystans, szczepmy się.

Szacunek wielki.

Dziękuję za rozmowę.

19 kwietnia 2021
Autor: GazetaNDM

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Jak teraz zamknę HIT, to będzie wart tyle, co stodoła na polu

Nowy Dwór Mazowiecki

Jak teraz zamknę HIT, ...

Kiedy w październiku 2016 roku Marek Mikuśkiewicz, swego czasu jeden z najbogatszych Polaków, otwierał największe w Nowym Dworze Maz. centrum handlowe HIT, mieszkańcy byli zachwyc...
Znamy gwiazdy Dni Nowego Dworu

Nowy Dwór Mazowiecki

Znamy gwiazdy Dni Nowe...

Dni Nowego Dworu Maz. przyciągają co roku tłumy mieszkańców miasta. Kto tym razem dla nich zaśpiewa? DeMono, Marek Piekarczyk i Margaret będą gwiazdami tegorocznej edycji Dni No...
W mieszkaniu znaleźli zwłoki

Na sygnale

W mieszkaniu znaleźli ...

W czwartek ok. godz. 10, w jednym z mieszkań przy ul. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim znaleziono zwłoki 41 – letniego mężczyzny. Na miejsce udał się prokurator. ...
Siedmiolatek  walczy o życie

Nowy Dwór Mazowiecki

Siedmiolatek walczy o...

Na terenie naszego miasta mieszka 7-letni Kacper, jest taki sam jak każdy inny chłopiec w jego wieku. Lubi się bawić, grać w piłkę, chętnie się uczy. Był radosnym dzieckiem do...
Nie żyje 26-latek. Policja szuka świadków

Na sygnale

Nie żyje 26-latek. Pol...

  Policjanci poszukują świadków wypadku, do jakiego doszło wczoraj, przed godz. 21. na ul. Polskiej Organizacji Wojskowej w Nasielsku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 26-lat...
Program Dni Nowego Dworu Mazowieckiego 2024

Nowy Dwór Mazowiecki

Program Dni Nowego Dwo...

Opublikowano program Dni Nowego Dworu Mazowieckiego 2024...
Pomiechówek: Potrącenie na przejeździe kolejowym

Na sygnale

Pomiechówek: Potrąceni...

O godz. 13.18 nowodworscy policjanci zostali poinformowani o zdarzeniu drogowym na przejeździe kolejowym w Pomiechówku (DK62). Jak informuje st. asp. Joanna Wielocha, oficer prasowy K...
Warszawska Sky nowym budynkiem widmo na mapie Nowego Dworu?

Nowy Dwór Mazowiecki

Warszawska Sky nowym b...

Od kilku miesięcy nie ustają plotki dotyczące budowy apartamentowca Warszawska Sky na początku miasta. Dotyczą one głównie tego, że budowa stanęła a cała inwestycja miała rz...
Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, nastolatek zmarł

Na sygnale

Sprawca uciekł z miejs...

Minął rok od tragicznego wypadku w Cegielni Kosewo, gm. Pomiechówek, w którym zginął 15- letni Sebastian. Podejrzanego Łukasza K. postawiono w stan oskarżenia. Sprawca wypadku z...
Pomózmy Agnieszce wygrać z chorobą!

Nowy Dwór Mazowiecki

Pomózmy Agnieszce wygr...

Agnieszka Wójcik od lat całe serce oddaje dzieciom i młodzieży. Dzisiaj sama potrzebuje wsparcia. Pomóżmy jej wygrać z chorobą! Od ponad 20 lat Agnieszka Wójcik jest nauczyciel...