Masz ulubiony sweter, którego nie możesz już nosić, bo za bardzo się zmechacił? Denerwuje Cię konieczność sięgania po golarkę do ubrań za każdym razem, gdy chcesz włożyć własnoręcznie wykonaną sukienkę z dzianiny? Naucz się rozpoznawać włóczki, które się nie mechacą i zacznij wykorzystywać je w swoich robótkach.
Skąd problem mechacenia?
Mechacenie się włóczki to proces, którego przyczyną jest pocieranie dzianiny. Materiał filcuje się poprzez wzajemne blokowanie się i napieranie na siebie włókien. Z dzianiny oddzielają się malutkie kuleczki, które wyglądają nieestetycznie. Zmechacenia najlepiej od razu usuwać golarką, dopóki są niewielkie. W innym przypadku będą się stopniowo powiększać, a robótka straci dawny efektowny wygląd.
Rodzaj włókien a mechacenie
Włókna składające się na włóczkę mogą mieć zróżnicowaną długość. Jest tak w przypadku wełny. Długość pojedynczych włókien znacznie się od siebie różni, dlatego część wełnianych włóczek mechaci się bardziej niż inne. Innym czynnikiem okazuje się faktura nici, a raczej to, czy składają się z prostych czy kręconych włosków.
Im dłuższe włókna, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że włóczka się zmechaci. Krótsze włókna tworzą swego rodzaju aureolkę wokół przędzy. W związku z tym robótka składająca się z takich nici będzie miała tendencję do mechacenia.
Włóczki, które się nie mechacą, zazwyczaj wykonane są z jedwabiu, lnu i nylonu. Można też sięgnąć po motki z wełny o długich włóknach, moher albo alpakę.
Gdzie szukać takich motków? Najlepiej odwiedzając sklep internetowy z włóczkami. Warto porównywać składy i właściwości poszczególnych modeli. Niemechacące się włóczki możesz znaleźć tutaj: https://zamotane.pl.
Budowa włóczki a tendencja do mechacenia
Kwestia budowy włóczki to kolejny ważny aspekt, gdy porównujesz motki, które ma w swoim asortymencie wybrany sklep z włóczkami. Weź go pod uwagę, szukając niemechacących się włókien. Pamiętaj – im luźniejszy czy bardziej miękki skręt, tym bardziej prawdopodobne, że robótka się zmechaci. Przyjrzyj się więc uważnie włóknom składającym się na włóczkę.
Ponadto przeprowadź prosty test, gdy odwiedzasz sklep z włóczkami. Wybierz motek, który Ci się podoba. Umieść kawałek włóczki między kciukiem a palcem środkowym. Powoli przekręcaj przędzę w obu kierunkach. Zobaczysz wtedy, jak łatwo oddzielić pasma włókna. Często im łatwiej nici odchodzą od całości splotu, tym łatwiej włóczka będzie się mechacić.
Ściegi a mechacenie się włóczki
Co zrobić, gdy przeglądając piękne motki proponowane przez sklep internetowy z włóczkami, zakochałaś się w mechacącym modelu? Możesz zminimalizować tendencję do powstawania nieestetycznych kuleczek, wybierając odpowiedni wzór. Im luźniejszy ścieg, tym więcej miejsca dla nitek przędzy do ocierania się o siebie. Oznacza to, że ciaśniejsze zaplatanie włóczek w pewnym stopniu ograniczy problem mechacenia.
Szukając odpowiednich motków do robótek, pamiętaj o powyższych wskazówek. Dzięki temu łatwiej znajdziesz włóczki, które się nie mechacą lub ograniczysz mechacenie się robótek. Swetry i inne ubrania zrobione na drutach na dłużej zachowają pierwotny wygląd, a Ty rzadziej będziesz sięgać po golarkę, by przywrócić im dawną świetność.