Stowarzyszenie „Wiarygodność, Niezależność, Dialog” wydało oświadczenie w sprawie słów byłego przewodniczącego a obecnie wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim, Krzysztofa Bisialskiego, na ostatniej sesji minionej kadencji. Treść wpisu, który pojawił się w mediach społecznościowych w środę, 15 maja, przytaczamy poniżej w całości.
Szanowni Państwo,
W ostatnich dniach w mediach i na internetowym forum Mieszkańców Nowego Dworu Mazowieckiego pojawia się wypowiedź wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej z klubu radnych WND, Krzysztofa Bisialskiego, który podczas sesji 10 maja dziękował Burmistrzowi Jackowi Kowalskiemu słowami: „Jeszcze raz panu bardzo dziękuję za pracę długoletnią i że z żydowskiego miasta, drewnianego, wstrętnego, powstało piękne miasto, którym mamy się szczycić.”
W celu oddania w pełni intencji Krzysztof Bisialskiego pragniemy przedstawić kontekst tych słów. Otóż Nowy Dwór Mazowiecki przez wieki był miastem wielu kultur. W okresie międzywojennym, w 1921 roku, w Nowym Dworze Mazowieckiem żyło 3900 Żydów. Stanowili wówczas połowę mieszkańców miasta. Ludność żydowska bardzo aktywnie uczestniczyła w życiu miasta. W 1927 roku wprowadziła do Rady Miejskiej pięciu swoich członków, wykonywała liczne usługi na rzecz mieszkańców, dysponowała synagogą, klubami sportowymi, bibliotekami, a nawet prywatną szkołą. Przed wybuchem II wojny światowej istniała tu gmina żydowska licząca około 8000 wyznawców. Przez lata żyła w zgodzie z przedstawicielami innych wyznań.
Z uwagi na bliskość Twierdzy Modlin w mieście istniała charakterystyczna, drewniana zabudowa, którą zamieszkiwali i w której prowadzili swoje interesy w znacznej części Żydzi.
Krzysztof Bisialski wypowiadając wyżej wspomniane słowa miał na myśli tylko i wyłącznie kontekst historyczny. Wszelkie próby przypisywania mu poglądów antysemickich stanowią poważne nadużycie, przeciwko któremu stanowczo protestujemy.
To właśnie w okresie, kiedy Burmistrzem Miasta był Jacek Kowalski, a Przewodniczącym Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski (obaj z WND) – Miasto nawiązało i pielęgnowało relacje z potomkami nowodworskich Żydów, których ukoronowaniem było uporządkowanie cmentarza żydowskiego i uczynienie z niego miejsca godnego pamięci zmarłych.
Władze Miasta wielokrotnie gościły delegacje zagraniczne, szkoły prowadziły aktywną wymianę młodzieży, organizowały spotkania ze świadkami wydarzeń II wojny, cykliczną tradycją był konkurs na esej o tolerancji i dialogu. Te wszystkie zadania służyły pielęgnowaniu szacunku i łamaniu stereotypów w jednoczesnej akceptacji trudnej historii, zarówno Żydów, jak i Polaków.
W WND na ludzi patrzymy nie przez pryzmat wyznania, a tego, kto jakim człowiekiem jest i co sobą reprezentuje. Każdą inicjatywę służącą dobru Miasta traktujemy z szacunkiem, dlatego boli nas kolejny atak hejtu, clickbaitowych nagłówków i kłamliwych komentarzy, które próbują nas ośmieszyć i zdyskredytować naszą wieloletnią pracę dla Nowego Dworu Mazowieckiego i jego Mieszkańców.
Ponadto pragniemy podkreślić – wbrew medialnym doniesieniom, że nie jesteśmy związani z żadną opcją polityczną, naszą partią jest tylko i wyłącznie Nowy Dwór Mazowiecki, z każdym jesteśmy w stanie współpracować dla jego rozwoju.
WND
Oświadczenie uzupełniono o poniższy materiał filmowy: https://www.youtube.com/watch?v=tbGg_6xBsYQ