Trzy połączone senackie komisje odrzuciły w całości Ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów prezydenckich w 2020 roku. Za odrzuceniem ustawy opowiedziało się 23 senatorów, przeciwko – 13, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Wniosek o odrzucenie ustawy w całości zgłosiła grupa senatorów Koalicji Obywatelskiej. Senator Bogdan Borusewicz powiedział, że „wybory pocztowe” naruszają zasady konstytucyjne. Parlamentarzyści KO zgłaszali też liczne zastrzeżenia dotyczące możliwości zabezpieczenia kart do głosowania, a także bezpieczeństwa zdrowotnego wyborców i członków komisji.
Wybory 2020: Zaskakująca deklaracja kandydatki Koalicji Obywatelskiej
Senackie komisje: ustawodawcza, praw człowieka, praworządności i petycji oraz samorządu terytorialnego rozpoczęły rozpatrywanie ustawy na posiedzeniu 28 kwietnia. Wówczas senatorowie nie zajęli stanowiska z powodu nieobecności na posiedzeniu przedstawicieli rządu.
Na wniosek przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej komisje postanowiły zwrócić się do rządu o przedstawienie projektów rozporządzeń do ustawy oraz o pełną dokumentację czynności podejmowanych w związku z wyborami.
Z wyjątkiem MSZ, rozporządzenia nie zostały załączone, ponieważ taki obowiązek dotyczy tylko rządowych projektów, a omawiana ustawa była projektem poselskim. Wiceminister Waldemar Kraska poinformował, że projekt rozporządzenia, zawierający szczegółowe wytyczne dotyczące zabezpieczenia przed koronawirusem jest gotowy i zostanie przedstawiony po uchwaleniu ustawy.
Na pytania senatorów odpowiadał też przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Powiedział, że PKW nie była dotąd uczestnikiem przygotowania procesu wyborczego i nie prowadzono z nią konsultacji między innymi w sprawie wyglądu kart wyborczych. Jutro Senat zajmie się ustawą o wyborach prezydenckich na posiedzeniu plenarnym.
IAR/TVP Info