Wybudują nowy szpital

Już niebawem pojawi się nowy punkt na medycznej mapie okolicy. Inwestycja ma kosztować blisko 168 milionów zł. 2 sierpnia podpisano pozwolenie na budowę, którą sfinansuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Placówka będzie filią Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie. Powstanie poprzez rozbudowę istniejącej Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej SPZOZ przy ul. Zegrzyńskiej 8 w Legionowie. Jak zapewnia Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, który w ubiegłym roku podjął decyzję o realizacji inwestycji, szpital będzie służył wszystkim mieszkańcom regionu, zarówno żołnierzom, jak i ludności cywilnej.

W ramach nowej placówki planowane jest utworzenie oddziałów: kardiologicznego, chirurgicznego, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, okulistycznego, ginekologiczno-położniczego oraz izby przyjęć. Powstanie także blok operacyjny, składający się z dwóch sal.

Realizatorem koncepcji szpitala jest dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, gen. dyw. prof. dr hab. n. med Grzegorz Gielerak. Inwestycję monitoruje osobiście Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak.

Świadczenia, które obecnie są realizowane przez Wojskową Specjalistyczną Przychodnię Lekarską SPZOZ w Legionowie nadal będą wykonywane. Nowy szpital, z rozszerzoną ofertą opieki medycznej, będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców regionu. Placówka ma też służyć nowo tworzonej dywizji wojsk operacyjnych, stacjonującym w Polsce wojskom sojuszniczym oraz dwóm mazowieckim brygadom obrony terytorialnej.

Według założeń placówka będzie przystosowana do jednoczesnej hospitalizacji ok. 90 pacjentów. Szpital będzie miał 5 kondygnacji naziemnych i podziemny parking. Zatrudnienie w nowym szpitalu znajdzie blisko 250 osób – lekarzy, pielęgniarek oraz inny personel medyczny i pomocniczy.

3 lipca Wojskowy Instytut Medyczny ogłosił przetarg na budowę nowego szpitala, który ma być rozstrzygnięty do połowy sierpnia. Gotowa jest już wizualizacja projektu. 2 sierpnia starosta legionowski, Robert Wróbel, podpisał pozwolenie na budowę nowego obiektu. Decyzję odebrał dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, gen. dyw. prof. dr hab. n. med Grzegorz Gieralak. Przy podpisaniu obecny był również Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak.

– Moim celem jako Ministra Obrony Narodowej jest przede wszystkim doprowadzenie do tego, by potencjał, jakim dysponuje Wojsko Polskie był wykorzystywany dla wzmocnienia zdolności obronnych, ale także, żeby mogli z niego korzystać mieszkańcy. W związku z tym moja decyzja, żeby utworzyć filię Wojskowego Instytutu Medycznego, znanego szpitala, którego centrala mieści się w Warszawie przy ul. Szaserów. To ważne, żeby w Legionowie, które z Wojskiem Polskim jest związane od zawsze, było tego wojska więcej i żeby mieszkańcy miasta mogli korzystać z potencjału, jaki daje obecność wojska. To jest historyczna chwila. To jest czas, kiedy możemy powiedzieć, że kolejny etap inwestycji w postaci budowy wojskowego szpitala w Legionowie został dokonany. – powiedział szef MON.

Minister podziękował dyrektorowi WIM, gen. dyw. prof. Grzegorza Gielerakowi oraz staroście legionowskiemu, Robertowi Wróblowi za dotychczasową współpracę przy projekcie, sprawne przygotowanie niezbędnej dokumentacji oraz jej szybkie przeanalizowanie i wydanie pozwolenia na budowę.

– Współpraca między Ministerstwem Obrony Narodowej a starostwem powiatu legionowskiego układa się bardzo dobrze, z czego korzysta Wojsko Polskie i mieszkańcy powiatu legionowskiego – powiedział Mariusz Błaszczak.

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, gen. dyw. prof. Grzegorza Gielerak przypomniał, że do opracowywania koncepcji budowy, organizacji i funkcjonowania szpitala w Legionowie WIM przystąpił niecały rok temu w ślad za decyzją Ministra Obrony Narodowej.

– Po 12 miesiącach dysponujemy pozwoleniem na budowę. To bardzo ważne wydarzenie, zwłaszcza z punktu widzenia potencjalnego wykonawcy inwestycji, którego wyłonimy w kończącym się dokładnie za 11 dni postępowaniu przetargowym. Dzisiejszy dzień jest bardzo ważnym krokiem w historii największej inwestycji Wojskowego Instytutu Medycznego. Inwestycji wychodzącej naprzeciw potrzebom sił zbrojnych, społeczności lokalnej, ale także będącej nową formą systemu organizacji i funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. – powiedział dyrektor WIM.

Starosta legionowski, Robert Wróbel wspominał, że kiedy 8 lat temu rozpoczynał pracę w samorządzie, już na jednym z pierwszych spotkań z mieszkańcami pojawił się temat szpitala.

– Podszedł do mnie jeden z mieszkańców z niedużym kwitkiem. To była cegiełka, dowód wpłaty na budowę szpitala w Legionowie, dokonanej kilkadziesiąt lat temu. Myślę, że my, reprezentujący mieszkańców powiatu legionowskiego jesteśmy zobowiązani przede wszystkim do wiarygodności i tę wiarygodność przywracamy dzisiaj, udzielając pozwolenia na budowę szpitala w Legionowie, filii Wojskowego Instytutu Medycznego. – powiedział Robert Wróbel.

Samorządowiec zwrócił uwagę, że dzięki budowie szpitala w Legionowie, w którym znajdzie się oddział kardiologii inwazyjnej, znacznie skróci się czas oczekiwania na pomoc dla mieszkańców powiatu legionowskiego. Obecnie w nagłych wypadkach karetki zawożą ich do szpitali na warszawskim Bródnie, w Nowym Dworze Maz., czy Pułtusku. Skrócenie czasu oczekiwania na pomoc niejednokrotnie pozwoli uratować zdrowie, a nawet życie pacjenta.

– Panie ministrze, panie generale, serdecznie dziękuję. Spełniacie marzenie mieszkańców powiatu legionowskiego. – zakończył Robert Wróbel. 

Budowa placówki rozpocznie się jesienią. Nowy szpital ma być gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów w trzecim kwartale 2022 r. Podstawowym źródłem finansowania inwestycji są środki Ministerstwa Obrony Narodowej.

 

Tomasz Parciński

fot. www.facebook.com/RobertJanWrobel

02 sierpnia 2019
Autor: GazetaNDM

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Jak teraz zamknę HIT, to będzie wart tyle, co stodoła na polu

Nowy Dwór Mazowiecki

Jak teraz zamknę HIT, ...

Kiedy w październiku 2016 roku Marek Mikuśkiewicz, swego czasu jeden z najbogatszych Polaków, otwierał największe w Nowym Dworze Maz. centrum handlowe HIT, mieszkańcy byli zachwyc...
Znamy gwiazdy Dni Nowego Dworu

Nowy Dwór Mazowiecki

Znamy gwiazdy Dni Nowe...

Dni Nowego Dworu Maz. przyciągają co roku tłumy mieszkańców miasta. Kto tym razem dla nich zaśpiewa? DeMono, Marek Piekarczyk i Margaret będą gwiazdami tegorocznej edycji Dni No...
W mieszkaniu znaleźli zwłoki

Na sygnale

W mieszkaniu znaleźli ...

W czwartek ok. godz. 10, w jednym z mieszkań przy ul. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim znaleziono zwłoki 41 – letniego mężczyzny. Na miejsce udał się prokurator. ...
Siedmiolatek  walczy o życie

Nowy Dwór Mazowiecki

Siedmiolatek walczy o...

Na terenie naszego miasta mieszka 7-letni Kacper, jest taki sam jak każdy inny chłopiec w jego wieku. Lubi się bawić, grać w piłkę, chętnie się uczy. Był radosnym dzieckiem do...
Nie żyje 26-latek. Policja szuka świadków

Na sygnale

Nie żyje 26-latek. Pol...

  Policjanci poszukują świadków wypadku, do jakiego doszło wczoraj, przed godz. 21. na ul. Polskiej Organizacji Wojskowej w Nasielsku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 26-lat...
Program Dni Nowego Dworu Mazowieckiego 2024

Nowy Dwór Mazowiecki

Program Dni Nowego Dwo...

Opublikowano program Dni Nowego Dworu Mazowieckiego 2024...
Pomiechówek: Potrącenie na przejeździe kolejowym

Na sygnale

Pomiechówek: Potrąceni...

O godz. 13.18 nowodworscy policjanci zostali poinformowani o zdarzeniu drogowym na przejeździe kolejowym w Pomiechówku (DK62). Jak informuje st. asp. Joanna Wielocha, oficer prasowy K...
Warszawska Sky nowym budynkiem widmo na mapie Nowego Dworu?

Nowy Dwór Mazowiecki

Warszawska Sky nowym b...

Od kilku miesięcy nie ustają plotki dotyczące budowy apartamentowca Warszawska Sky na początku miasta. Dotyczą one głównie tego, że budowa stanęła a cała inwestycja miała rz...
Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, nastolatek zmarł

Na sygnale

Sprawca uciekł z miejs...

Minął rok od tragicznego wypadku w Cegielni Kosewo, gm. Pomiechówek, w którym zginął 15- letni Sebastian. Podejrzanego Łukasza K. postawiono w stan oskarżenia. Sprawca wypadku z...
Pomózmy Agnieszce wygrać z chorobą!

Nowy Dwór Mazowiecki

Pomózmy Agnieszce wygr...

Agnieszka Wójcik od lat całe serce oddaje dzieciom i młodzieży. Dzisiaj sama potrzebuje wsparcia. Pomóżmy jej wygrać z chorobą! Od ponad 20 lat Agnieszka Wójcik jest nauczyciel...