11 marca ruszają prace związane z wydłużeniem peronów na stacji PKP w Nowym Dworze Maz. Podróżnych czekają poważne utrudnienia.
Mimo iż perony na stacji przy ul. Paderewskiego były modernizowane zaledwie 10 lat temu, pasażerowie od dawna narzekają na ich niewystarczającą długość. W przypadku pociągów liczących więcej wagonów, głównie TLK, nieraz trzeba wsiadać lub wysiadać (czy raczej wyskakiwać) poza stacją. Nietrudno wtedy o wypadek. Wkrótce ma się to zmienić.
Prace zapowiedziano już w październiku 2018 r. Jak zapewniał wiceminister infrastruktury – Andrzej Bitel, mimo iż PKP realizują obecnie wielomiliardowe, ogólnopolskie programy, dotyczące m.in. budowy i modernizacji dworców czy zakupu nowego taboru, władze nie tracą z oczu mniejszych inwestycji, służących bezpośrednio społecznościom lokalnym.
Do tego typu działań należy przebudowa, która 10 marca rozpocznie się na stacji w Nowym Dworze. Obydwa perony zostaną wydłużone o 100 metrów w kierunku Modlina, dzięki czemu będą mierzyć 300 metrów. Filary wiaduktu nad ul. Paderewskiego staną się częścią peronu (tak jak np. na stacji Warszawa Toruńska). Po obu stronach powstaną dodatkowe wejścia na perony. Wymieniona zostanie nawierzchnia i oświetlenie. Pojawią się również dodatkowe ławki. Montaż prowadnic i ścieżek dotykowych zapewni dostępność stacji dla osób słabowidzących i niedowidzących. Warta ok. 3 700 000 zł inwestycja pozwoli na swobodne zatrzymywanie się pociągów dalekobieżnych i regionalnych w obrębie stacji. Środki na realizację pochodzić będą z budżetu PKP PLK. Spółka chce, aby prace zakończyły się na przełomie III i IV kwartału 2019 r.
W sprawę wydłużenia peronów na stacji Nowy Dwór Maz. był zaangażowany Jacek Adam Kowalski, w minionej kadencji radny powiatu nowodworskiego, obecnie asystent społeczny wicemarszałka Sejmu, Stanisława Tyszki.
– 3 lata wysyłania pism i chodzenia od urzędów do ministerstw. Udało się dopiąć temat do końca i z tego jestem szalenie dumny! – pisał polityk w październiku 2018 r. na Facebookowym forum mieszkańców Nowego Dworu Maz.
W czasie prac podróżni muszą liczyć się z utrudnieniami. Pociągi będą jeździły w obie strony po czynnym torze nr 2. Niektóre kursy zostaną odwołane. Część składów zakończy bieg na stacji Janówek.
Ze szczegółowym rozkładem jazdy pociągów, obowiązującym na czas remontu, podróżni mogą zapoznać się TUTAJ.
Sprawę rozbudowy nowodworskich peronów będziemy śledzić na bieżąco.
Tomasz Parciński