Nerki stanowią jeden z najważniejszych organów układu moczowo-płciowego, który pełni istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Oprócz działania filtrującego pełnią wiele dodatkowych funkcji, o których powiemy w tym artykule. Zdrowe nerki to podstawa dobrego samopoczucia. Za co odpowiadają nerki i jakie są ich główne zadania? Odpowiadamy!
Prawidłowa praca nerek – jak rozpoznać?
Dorosły, zdrowy człowiek posiada dwie nerki umiejscowione tuż pod wątrobą. Ich specyficzna budowa pozwala na doprowadzanie krwi tętnicami nerkowymi. Otoczone torebką włóknistą i tłuszczową są bardzo dobrze ukrwione. Stąd też ich czerwonobrązowy odcień. W zależności od masy w organizmie człowieka krąży od 4 do 6 litrów krwi. Każdego dnia przez nerki przepływa około 1500 ml krwi, która ulega oczyszczeniu za pomocą małych nefronów. Brak dbałości o nasze nerki i zaniechanie zdrowego trybu życia prowadzi do ich uszkodzenia, co może zaś skutkować wystąpieniem poważnych schorzeń.
Funkcja filtrująca
Jak już wiecie, jedną z kluczowych funkcji nerek jest oczyszczanie krwi ze szkodliwych produktów przemiany materii. Organizm pobierając składniki odżywcze z pożywienia, nie jest w stanie samodzielnie oczyścić się ze szkodliwych substancji. Część z nich ponownie wraca do krwi. Nerki pełnią wówczas rolę organu filtrującego. Nieprawidłowo funkcjonujące nerki nie prowadzą do usunięcia szkodliwych substancji, a nagromadzenie ich we krwi może skutkować uszkodzeniem organizmu.
Jeżeli zauważyłeś pierwsze objawy niewydolności nerek lub szukasz odpowiedniej placówki, która zadba o twoje zdrowie, zajrzyj koniecznie tutaj – https://davita.pl/. Ośrodek Davita od wielu lat służy pacjentom w stacjach dializ i ośrodkach nefrologicznych.
Usuwanie szkodliwych produktów
Nerki spełniają w organizmie człowieka wiele istotnych funkcji. Do jednych z nich możemy zaliczyć wydalanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii wraz z moczem. Ów substancje ulegają procesowi przefiltrowania, by w późniejszym etapie zostać wymieszane z wodą i usunięte w postaci moczu. Mocz zawierający szkodliwe substancje zostaje usunięty z organizmu przez cewkę moczową.
Regulacja gospodarki wodnej
Idąc dalej tropem wydalania szkodliwych substancji i oczyszczania organizmu z toksyn, przyjrzyjmy się bliżej roli gospodarki wodnej. Ma ona ogromne znaczenie ze względu na fakt, iż ludzki organizm składa się w 60% z wody. Nerki posiadają wbudowane mechanizmy, których głównym zadaniem jest zagęszczanie i rozcieńczanie moczu. Co to tak naprawdę oznacza? Prościej mówiąc, zdolność ta chroni organizm zarówno przed odwodnieniem, jak i przewodnieniem.
Produkcja witaminy D
O istocie nerek można by opowiadać i opowiadać! Aktywna witamina D jest niezbędna w procesie wchłaniania wapnia z dostarczanego organizmowi pożywienia, tym samym jest produkowana przez nerki. Co więcej, organ ten pomaga utrzymać odpowiedni poziom ciśnienia tętniczego krwi oraz stymuluje produkcję krwinek czerwonych.
Dlaczego należy dbać o nerki?
Nerki mają duże znaczenie zarówno dla utrzymania prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej, jak i dla układu kostnego. Jeżeli ich struktura ulegnie naruszeniu, przestaną działać prawidłowo, tym samym w naszym organizmie zaczną odkładać się szkodliwe substancje. Jak można zauważyć, organ ten pełni kluczową rolę dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego też radzimy bacznie obserwować niepokojące sygnały i ich nie bagatelizować. Istotne jest, aby regularnie wykonywać badania i wprowadzać zdrowe nawyki, które uchronią nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami. Słabo zbilansowana dieta, stosowanie używek, nadmiar kofeiny czy przetworzonych produktów mają znamienny wpływ na nasze samopoczucie. Dbajmy o siebie i o swoich bliskich!