Dlaczego warto zainteresować się pelletem? Jakie są zalety pelletu? Jesień, a co za tym idzie sezon grzewczy, za pasem, warto więc pomyśleć o sposobie ogrzewania domu.
Czym jest pellet?
Pellet to biopaliwo, które powstaje w wyniku sprasowania trocin drzewnych lub innych odpadów pochodzenia roślinnego. W procesie powstawania nie dodaje się żadnych lepiszczy – są to czyste odpady drzewne w skondensowanej formie.
Modernizacja kotłowni – po co?
W wielu większych miastach w Polsce realizowany jest program mający na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Wiąże się to między innymi z wymianą kotłów na paliwo stałe, takie jak węgiel, na ekologiczne rozwiązania, czyli na przykład kocioł na pellet. Wymiana kotła na węgiel na kocioł na pellet może się opłacać bardziej niż myślisz. Chociaż wiąże się z uciążliwym remontem, to korzyści znacznie przewyższają koszty. W ramach programu „Czyste powietrze” można ubiegać się o dofinansowanie modernizacji kotłowni. Kwota jaką można otrzymać to nawet 25 000 zł. Warto skorzystać z takiej możliwości – przyczyni się to do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, może znacząco wpłyną na koszty ogrzewania oraz podnieść komfort domowników. Szczególnie w okresie letnim, kiedy to nie musimy ogrzewać naszych domów, taka modernizacja może być mniej uciążliwa.
Pellet – „zielony węgiel”?
Dlaczego pellet można nazwać „zielonym węglem”? Gdy analizujemy emisję dwutlenku węgla podczas spalania różnego rodzaju paliwa, to w przypadku pelletu mówimy o zerowej emisji. Dlaczego? Podczas spalania pellet wydziela tyle samo dwutlenku węgla, ile odpowiednio pobiera drzewo z atmosfery w trakcie wzrostu i procesów fotosyntezy. Jest to bardzo duża zaleta tego biopaliwa. Stosując pellet możemy znacząco przyczynić się do jakości powietrza w swoim mieście i kraju.
Warto także wspomnieć, że popiół, który powstaje w wyniku spalania pelletu to nawet 0,36%. Dodatkowo popiół ten można wykorzystać do nawożenia ogródka. Wilgotność pelletu też jest bardzo mała – ok. 5%, dzięki czemu wartość opałowa jest bardzo duża.
Poza tym jak już wspomnieliśmy pellet najczęściej powstaje z trocin drzewnych, które są produktem ubocznym obróbki drzewa w tartaku. Pellet powstaje więc z odpadów, koszt pozyskania go jest niewielki i pozwala na efektywne wykorzystanie całego drzewa.
Źródło zdjęcia: dobrybrykiet.pl/warszawa/brykiet
Pellet – ekonomiczne rozwiązanie
Biorąc pod uwagę wszystkie dane dotyczące pelletu: wartość opałową, wilgotność, ilość popiołu, cenę za tonę, to można jednoznacznie stwierdzić, że pellet jest niedrogim opałem. Dzięki temu, że spala się prawie do końca to nie płacimy za nieużyteczny popiół. Poza tym struktura pelletu pozwala na skoncentrowanie kaloryczności drewna w bardzo wygodnej formie granulatu.
Kocioł na pellet – wygodne rozwiązanie
Osoby, które od lat ogrzewają swoje mieszkania węglem wiedzą, z jakimi wiąże się trudnościami. Węgiel szybko się spala i trzeba często dokładać do pieca. Jest to uciążliwe, ponieważ węgiel jest brudzącym opałem i trzeba odpowiednio się zabezpieczyć zanim pójdziemy do kotłowni. Najczęściej węgiel dokłada się na wieczór, a rankiem niestety w domu jest już chłodno.
Z kotłem na pellet jest inaczej. Posiada on zautomatyzowany system spalania, dzięki czemu opał możemy dosypywać raz na kilka dni. Wystarczy ustawić żądaną temperaturę na programatorze i co kilka dni dorzucić zawartość worka z pelletem do kotła. Dla osób, które cenią sobie komfort i wygodę, a nie mają możliwości podłączenia się do instalacji gazowej, kocioł na pellet jest idealnym rozwiązaniem.
Warto przeanalizować zalety pelletu i modernizacji kotłowni. Na pewno ogrzewanie domu „zielonym węglem” przyczyni się do ochrony środowiska i zmniejszy koszty związane z ogrzewaniem.
Artykuł powstał przy współudziale https://lipnowskiopal.pl/.