Przedstawiciele samorządu lokalnego, przedsiębiorcy i aktywni mieszkańcy powiatu nowodworskiego spotkali się, by porozmawiać o problemach lokalnych powiatu oraz pomysłach na ożywienie społeczno- gospodarcze w regionie. Warsztaty w ramach Partnerstwa lokalnego odbyły się w ubiegłą środę w Gminnym Ośrodku Kultury w Leoncinie. Ich organizatorem był Starosta Powiatowy oraz Urząd Pracy w Nowym Dworze Mazowieckim.
To już II Warsztaty Ożywienia Społeczno- Gospodarczego i Aktywizacji Rynku Pracy w ramach budowania Partnerstwa Lokalnego powiatu nowodworskiego z udziałem przedstawicieli samorządu lokalnego, przedsiębiorców, III sektora, sektora ekonomii społecznej i aktywnych mieszkańców powiatu nowodworskiego. Pierwsza konferencja inaugurująca cykl spotkać mających na celu utworzenie oraz rozwój partnerstwa lokalnego na terenie powiatu miała miejsce w czerwcu tego roku i dotyczyła diagnozy składników środowiska społeczno- gospodarczego w powiecie nowodworskich. Tematem wrześniowego spotkania była zaś „Analiza Czterech Zasad Ożywienia Społeczno- Gospodarczego w powiecie nowodworskim”. Po oficjalnym powitaniu gości oraz wystąpieniach m.in. wicestarosty Pawła Calaka, wójta gminy Leoncin Adama Krawczaka, prezesa Fundacji Promocji Gmin Polskich Ryszarda Jagielskiego, Marcina Daniła z Zarządu Portu Lotniczego Warszawa Modlin, Ekspert Partnerstwa Lokalnego Jadwiga Olszowska- Urban omówiła materiały wypracowane przez uczestników I Warsztatu, czyli stworzoną przez nich beczkę zasobów i problemów oraz diagnozę składników środowiska społeczno- gospodarczego powiatu nowodworskiego oraz na przykładzie powiatu nyskiego pokazała przykłady dobrych praktyk Partnerstwa Lokalnego w Polsce.
Następnie uczestnicy warsztatu podzieleni zostali na grupy. Zadaniem każdej z nich była analiza jednej z czterech zasad ożywienia społeczno- gospodarczego w powiecie: uszczelnianie lokalnych wycieków, wsparcie środowiska społeczno- gospodarczego w powiecie, zachęcanie do tworzenia nowych firm, instytucji i organizacji oraz przyciąganie ich z zewnątrz. Wśród problemów lokalnych uczestnicy warsztatów wymieniali m.in. coraz częstszy wybór przez młodzież szkół średnich zlokalizowanych w Warszawie zamiast tych na terenie powiatu nowodworskiego, niewystarczającą ofertę kulturową, słabą komunikację między gminami, brak szkoły wyższej, niską promocję atrakcji i walorów regionu oraz niewykorzystanie potencjału turystycznego, słabą bazę hotelową, niskie zarobki, brak miejsc pracy dla młodzieży oraz osób z wykształceniem wyższym, wysokie ceny wynajmu lokali, niewystarczającą ilość żłobków, zanieczyszczenie powietrze, małą aktywność mieszkańców. Na gości czekał także poczęstunek.
Patrycja Trzcińska