Szkoła chce zakupić kilka drobnych rzeczy. W szkole istnieje regulamin zamówień publicznych. Czy w takim przypadku stosujemy przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych.
Odpowiedź:
Do drobnych zakupów, których wartość nie przekracza równowartości kwoty 30 000 euro nie stosuje się przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, co przesądza o tym, że zamawiający mogą udzielać tego rodzaju zamówień z pominięciem zasad i trybów przewidzianych w tej ustawie.
Uzasadnienie:
Co do zasady zamawiający powinien oszacować wartość zamówienia na początku roku i udzielić zamówienia po przeprowadzeniu postępowania określonego w przepisach ustawy – Prawo zamówień publicznych, o ile jego wartość przekracza kwotę określoną w art. 4 pkt 8 ustawy (obecnie równowartość kwoty 30 000 euro). W zasadzie określenie wartości zamówienia odnosi się do jednego konkretnego zamówienia (art. 32 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych), jednak w pewnych sytuacjach, zamawiający zobowiązany jest ocenić szacunkową wartość zamówienia poprzez dodanie do siebie wartości większej liczby udzielanych zamówień w pewnym przedziale czasu.
Do udzielania zamówień publicznych, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30 000 euro, nie stosuje się przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, co przesądza o tym, że zamawiający mogą udzielać tego rodzaju zamówień z pominięciem zasad i trybów przewidzianych w tej ustawie. Wyłączenie stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych oznacza, że ustawodawca nie narzuca określonego katalogu trybów, a także nie reguluje szczegółowo czynności zamawiającego, a w konsekwencji zamawiający ma dość dużą swobodę przy zawieraniu umów.
Wskazać jednak należy, że w szkole oprócz regulaminu udzielania zamówień publicznych powinien obowiązywać również regulamin udzielania zamówień publicznych o wartości nieprzekraczającej kwoty wskazanej w art. 4 pkt 8 ustawy Prawo zamówień publicznych. Przykładowy wzór takiego regulaminu został udostępniony na stronie Urzędu Zamówień Publicznych.
Zatem, jeśli drobne zakupy nie przekraczają kwoty 30 000 euro stanowiącej równowartość wyrażoną w zł, to w celu dokonania zakupu należy postępować zgodnie z procedurami ustalonymi w szkole dla zakupów o tej wartości, a jeśli nie ma ustalonej takiej procedury, to w zasadzie może wybrać dowolną metodę wyboru kontrahenta i dokonania zakupu. Może to być np. zapytanie o cenę skierowane do wybranych kontrahentów, czy też zakup z wolnej ręki.
Zamawiający może swobodnie udzielić zamówienia (dokonać zakupu drobnych rzeczy, np. odkurzacza), a przy zawieraniu umów w ramach zamówień publicznych, których równowartość nie przekracza kwoty 30000 euro obowiązuje zasada swobody umów. Przy wydatkowaniu środków publicznych szkoły powinny kierować się jednak zasadami gospodarki finansowej wynikającymi z ustawy o finansach publicznych. Środki powinny być wydatkowane z poszanowaniem zasady rzetelności i gospodarności.
Dbając o wydatkowanie środków publicznych warto przed zakupem drobnych rzeczy np. odkurzacza porównać ceny danego produktu w różnych sklepach i zakupić produkt w tym miejscu, gdzie oferta cenowa jest najkorzystniejsza. Warto również z dokonanych rozeznań co do ceny sporządzić notatkę służbową.
Zapamiętaj!
Do udzielania zamówień publicznych, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30 000 euro, nie stosuje się przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. W szkole powinien jednak obowiązywać regulamin udzielania zamówień publicznych o wartości nieprzekraczającej kwoty wskazanej w art. 4 pkt 8 ustawy Prawo zamówień publicznych.
Wyłączenie stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych do zamówień nie przekraczających równowartości 30 000 euro oznacza, że ustawodawca nie narzuca określonego katalogu trybów, a także nie reguluje szczegółowo czynności zamawiającego.
Podstawa prawna:
- art. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 869 ze zm.)
- art. 4 pkt 8, art. 32 ustawy dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 1843 ze zm.)
Joanna Swadźba
Prawnik, wieloletni pracownik administracji rządowej i samorządowej, specjalista prawa oświatowego i socjalnego, autorka licznych artykułów z zakresu prawa
Ekspert Portalu Oświatowego
www.portaloswiatowy.pl