Ośrodki leczenia uzależnień to miejsca, w których osoby z różnymi nałogami mają szansę rozpocząć nowe, lepsze życie. Mimo iż prywatne placówki oferują wysoki standard połączony z kompleksową opieką specjalistyczną to i tak można spotkać wiele mitów, które krążą w sieci. Warto zatem poznać 3 najważniejsze fakty o ośrodkach leczenia uzależnień.
Czym jest ośrodek leczenia uzależnień i kto do niego trafia?
Ośrodek leczenia uzależnień to miejsce, w którym specjaliści z różnych dziedzin pomagają wyjść z nałogu osobie uzależnionej. Placówki te dysponują wykwalifikowaną kadrą, specjalizującą się w kompleksowej i przede wszystkim personalnej opiece i wsparciu. Podejmowane są terapie zarówno grupowe, jak i indywidualne, dzięki czemu każdy pacjent ma możliwość dokładnie przepracować z terapeutą swoje problemy, czy przyczyny uzależnienia. Taki ośrodek najczęściej kojarzony jest z miejscem, do którego trafiają osoby z tzw. marginesu społecznego. Jednak to błędne myślenie. Placówki te specjalizują się w pomocy każdej osobie niezależnie od statusu społecznego. Często można w nich spotkać lekarzy, dyrektorów czy prawników. Uzależnienie nie wybiera i może dotknąć każdego. Ośrodki oferują swoją pomoc wszystkim, którzy zmagają się z nałogiem. Mowa tutaj nie tylko o alkoholu, ale także narkotykach, lekach, hazardzie itp. Co ważne, prywatne placówki przyjmują osoby uzależnione całodobowo.
3 najważniejsze fakty o ośrodkach leczenia uzależnień
1) Psychoterapeuci przechodzą superwizje
Ośrodki leczenia uzależnień zatrudniają szereg specjalistów, w tym także psychoterapeutów. Ich praca z pacjentem jest nieoceniona. Jednak, aby móc w jak najlepszy sposób pomagać osobom uzależnionym, specjaliści ci przechodzą tzw. superwizje. To spotkania psychoterapeutów, mające na celu ciągłe kształcenie się i ulepszanie metod swojej pracy. Prowadzone są przez superwizora, czyli osobę z jeszcze większą wiedzą i doświadczeniem. Swoim obiektywizmem, pomocą i konstruktywną krytyką kształci i poszerza zasób wiedzy psychoterapeutów. Superwizja może mieć charakter grupowy lub indywidualny. Na spotkaniach omawiane są różne przypadki z sesji psychoterapeutycznych. Specjaliści opowiadają o konkretnych sytuacjach, w których mieli jakieś wątpliwości czy różne przemyślenia. Zadają również szereg pytań, na które uzyskują odpowiedź od superwizora. Co ważne, na takich spotkaniach nie mogą być ujawniane dane pacjentów. Superwizja pozwala doskonalić się w psychoterapii, dzięki czemu specjaliści stale poszerzają swoją wiedzę, co przekłada się na lepsze efekty pracy z pacjentem.
2) W ośrodkach zachowana jest pełna dyskrecja, a pacjent może czuć się anonimowo
Ośrodki leczenia uzależnień charakteryzują się pełną dyskrecją. Dane pacjentów są ściśle chronione, stąd też każda osoba uzależniona może czuć się w pełni anonimowa. Cała kadra pracowników zobowiązana jest do całkowitej dyskrecji i pod żadnym pozorem nie może ujawniać danych pacjentów, którzy podjęli terapię. Co ważne, ośrodki leczenia uzależnień, np. Ośrodek Leczenia Uzależnień FreeDom, najczęściej zlokalizowane są z dala od szumu miast, w cichej spokojnej okolicy. Takie placówki dysponują własną przestrzenią zieleni, gdzie pacjenci mogą odpoczywać i obcować z naturą. Prywatne ośrodki to najczęściej kameralne wille, w których każda osoba może poczuć się, jak w domu.
3) Ośrodek leczenia uzależnień może pomóc tylko wtedy, gdy uzależniony chce wyjść z nałogu
Faktem jest, że ośrodki leczenia uzależnień dysponują specjalistyczną kadrą z wielu dziedzin. Jednak nawet najlepsza placówka nie będzie w stanie pomóc pacjentowi, jeśli on sam nie będzie chciał wyjść z nałogu. W trakcie całego procesu leczenia najważniejsza jest silna wola do wyjścia z uzależnienia, zaangażowanie, motywacja oraz determinacja. Bez tych czynników, żaden specjalista nie będzie w stanie pomóc osobie zmagającej się z nałogiem. Tutaj warto zaznaczyć, że już sama dobrowolna i świadoma chęć podjęcia leczenia jest ważnym krokiem. Jednak, aby wytrwać w postanowieniu, konieczna jest specjalistyczna pomoc połączona z motywacją, zaangażowaniem i silną wolą wyjścia z nałogu. Co ważne, ośrodki leczenia uzależnień oferują także wsparcie dla osób współuzależnionych, rodziny czy najbliższych nałogowca.
Ośrodki leczenia uzależnień to miejsca, w których każda osoba zmagająca się z nałogiem może liczyć na wsparcie, pomoc i zrozumienie. Kadra koncentruje się na indywidualnych problemach i potrzebach osoby uzależnionej. Tak więc, aby wyjść z nałogu, konieczna jest świadoma decyzja, motywacja i determinacja połączona ze specjalistycznym wsparciem.