Stajesz przed wyzwaniem, jakim jest przewóz łodzi? Zastanawiasz się, jak zrobić to bezpiecznie i sprawnie? Oczywiście do transportu potrzebujesz dedykowanej przyczepy podłodziowej, która będzie przystosowana do danego typu jednostki. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest taka przyczepa, jak ją dobierać oraz z jakich części i akcesoriów może się składać.
Dobra przyczepka podłodziowa – podstawa bezpiecznego transportu
Oczywiście podstawą przy przewozie jednostek pływających jest stosowanie przyczep podłodziowych. Te powinny być bezpośrednio dopasowane do rodzaju oraz wymiarów przewożonej jednostki. Wszystko po to, aby zapewnić stabilny i przede wszystkim bezpieczny transport. Na rynku dostępne są gotowe przyczepy pod dane modele łodzi. Czasami wymagają one jednak modernizacji lub zastosowania dodatkowych elementów wyposażenia, aby zwiększyć ich funkcjonalność oraz poprawić standard bezpieczeństwa transportowania łodzi.
Jakie części i akcesoria wykorzystuje się w przyczepkach podłodziowych?
Konstrukcja przyczepy podłodziowej składa się z kilku podstawowych elementów. Główną część stanowi podpora składająca się z poprzecznie ułożonych belek z metalu. To na niej opiera się ciężar łodzi. Konstrukcja ta wyposażona jest w koła umożliwiające transport. Inne przykładowe części do przyczep podłodziowych to m.in.: dziobnica, gumy dziobowe do dziobnicy, stalowe i aluminiowe belki, podpory, wsporniki, śruby kabłąkowe, gumowe rolki denne, amortyzatory, przeciągarki i zawieszenie.
Ponadto przy budowie lub serwisowaniu tego typu pojazdów wykorzystuje się m.in.: mocowania podpór bocznych, cybanty do przyczep, deski podporowe, kołyski dwurolkowe, systemy płukania hamulców, klamry, nakrętki, obejmy, pasy zabezpieczające, rolki kilowe i inne. Szczegółowy zakres wykorzystanych elementów zależy od realnych potrzeb właściciela jednostki pływającej oraz jej specyfiki. Im lepiej dopasowana i przygotowana przyczepa, tym wyższy poziom bezpieczeństwa. Przy wyborze poszczególnych elementów należy zwrócić uwagę na jakość ich wykonania oraz gwarantowaną przez producenta wytrzymałość eksploatacyjną. Im lepsze parametry techniczne części, tym bezpieczniejszy transport łodzi i mniejsze ryzyko jej ewentualnego uszkodzenia.
Czy potrzebujesz specjalnego zezwolenia na przewóz łodzi?
Zastanawiasz się nad tym, czy potrzebujesz zezwolenia na przewóz łodzi? Zgodnie z przepisami, bez tego typu dokumentu można transportować jednostki, których długość nie przekracza 3 metrów, a szerokość – 2,5 metra. Ponadto łódź musi być umieszczona w centralnej osi pojazdu i nie może wystawać na więcej niż 23 centymetry z każdej strony. Dodatkowo jednostka pływająca nie może wystawać więcej niż 2 metry z tyłu.
Szczegółowe wytyczne w tym zakresie zawierają przepisy Kodeksu Drogowego. Transportowanie większych łodzi i jachtów jest obłożone dodatkowymi normami – w tym wypadku trzeba uzyskać na to zezwolenie. Dokładnie zapoznaj się z przepisami, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych i zadbać o bezpieczny i sprawny transport jednostek pływających.