Z Sylwią Lech, terapeutką, właścicielką Centrum Wspierania Rozwoju Dzieci i Rodziny „OdPoczątku” rozmawiamy o nowej placówce oświatowej dla dzieci w spektrum autyzmu, która od września ruszy w Zakroczymiu.
Skąd wziął się pomysł na taką placówkę?
Pomysł na tę placówkę powstał już kilka lat temu. Przez długi czas szukaliśmy miejsca, które byłoby optymalne pod względem warunków dla dzieci, ale też komunikacji, tak, by osoby nie mobilne miały możliwość dojazdu. Szukaliśmy też miejsca, które byłoby odpowiednie pod względem prawnym i spełniało wszystkie wymogi stawiane przed placówkami edukacyjnymi.
Z uwagi na fakt, że pracuję od lat z dziećmi z niepełnosprawnością, codziennie widzę z jakimi trudnościami się borykają. Dlatego blisko 4lata temu zdecydowałam się otworzyć Centrum Wspierania Rozwoju Dzieci i Rodziny „OdPoczątku”, oraz działającą przy placówce Fundację Wspierania Rozwoju Dzieci i Wsparcia Rodziny OdPoczątku. Fundacja jest min. organem prowadzącym Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną „Żarówka”, realizującą bezpłatne zajęcia w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dzieci. Wykonujemy również interdyscyplinarne diagnozy zaburzeń neurorozwojowych (spectrum autyzmu, ADHD) dzieci i młodzieży. Zdajemy sobie sprawę, ze skali zjawiska występowania spektrum autyzmu na długim kontinuum poziomu funkcjonowania, na bieżąco rozmawiamy z rodzicami i dziećmi w spektrum, znamy ich potrzeby i ograniczenia. Wiemy, że placówka specjalistyczna, która zapewni dzieciom optymalne warunki rozwoju jest niezwykle potrzebna na terenie naszego powiatu. Jest to szansa dla dzieci z orzeczeniem, które z jakiegoś powodu, niezbyt dobrze odnajdują się lub nie są w stanie wykorzystać swojego potencjału w placówce integracyjnej czy ogólnodostępnej. Mam tutaj na myśli chociażby liczebność dzieci w grupach, nadmiar bodźców czy dostosowanie planu dnia do potrzeb wyjątkowych dzieci. Placówka w Zakroczymiu położona jest z dala od głównej ulicy, w spokojnym miejscu, w otoczeniu przyrody, szumu drzew.
Dla ilu dzieci przewidziano w tej placówce opiekę?
Jesteśmy w stanie zaopiekować maksymalnie 23 dzieci w spektrum autyzmu. Dzieci zostaną podzielone na grupy pod względem funkcjonowania i ich potrzeb. Tak, żeby było to miejsce, gdzie będą mogły rozwinąć swój potencjał. Chcemy, żeby cel terapeutyczny był jak najbardziej spójny, a tego nie da się zrobić gdy mamy jedną, wymieszaną grupę.
W naszym powiecie mamy kilka podobnych miejsc, jak np. Zespół Placówek Edukacyjnych czy Poradnia Pedagogiczno Psychologiczna. Czym będzie się wyróżniać zakroczymska placówka?
Będzie to specjalistyczny punkt przedszkolny, dedykowany wyłącznie dzieciom w spektrum autyzmu z różnym poziomem funkcjonowania. Zależy nam na tym, żeby dzieci mogły maksymalnie rozwinąć swój potencjał, a ich rodzice otrzymali wsparcie i bieżące wskazówki w jaki sposób bawić się z dzieckiem w domu, wspierając jego rozwój. Z neurobiologicznego punktu widzenia mózg człowieka charakteryzuje się największą plastycznością (czyli jest najbardziej wrażliwy na oddziaływanie terapeutyczne) przez pierwsze 7 lat życia. Jako specjaliści wiemy jak pracować z dziećmi w spektrum autyzmu, w jaki sposób stawiać cele terapeutyczne, jak wspierać ich rozwój. Ważnym aspektem jest również systematyczny kontakt z rodzicami dzieciaków oraz spójność działań placówka-dom.
Jakie koszty będą ponosić rodzice, którzy zdecydują się posyłać swoje dzieci do tego punktu?
Placówka będzie opierała się na finansowaniu z subwencji oświatowej. Od rodziców będzie pobierane czesne w wysokości ok. 500 zł miesięcznie, czyli podobnie jak w placówkach państwowych.
W placówce znajdą miejsce dzieci z całego powiatu nowodworskiego. Czy w związku z tym będą wprowadzone udogodnienia dla dzieci mieszkających nieco dalej?
Mamy taki pomysł, wychodząc naprzeciw potrzeb rodziców dzieci, by dla zainteresowanych zorganizować transport dostosowanym do przewozu dzieci busem z Nowego Dworu do Zakroczymia i z powrotem. Oczywiście to zależy od rodziców, chociaż już teraz widzimy zainteresowanie takim rozwiązaniem.
Placówka powstaje przy ul. Gałachy 11B w Zakroczymiu.
Tel. +48 570 450 630