Osoby, które zajmują się tworzeniem aplikacji na pewno miały kiedyś styczność z React JS. Co prawda nie jest to tradycyjny framework, ale oferuje wiele ciekawych możliwości.
Czym jest React JS?
W ostatnich latach technologie Node.JS, React oraz Mongodb cieszą się bardzo dużą popularnością. Na implementację React zdecydowało się wiele znanych i cenionych serwisów. W tym miejscu można wymienić Pinterest, Skype, Instagram, Facebook oraz Netflix. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest React, a także wymienimy jego najważniejsze zalety. Warto zaznaczyć, że React to po prostu biblioteka języka programowania JavaScript. Jest wykorzystywana podczas przygotowywania interfejsów użytkownika dla aplikacji różnego rodzaju. Ta biblioteka działa na zasadzie open source i jest dostępna dla bardzo szerokiego grona odbiorców. Dzięki temu jest możliwe stworzenie złożonego interfejsu, który składa się z bardzo małych i oddzielonych od siebie elementów.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Jordan Walke jest odpowiedzialny za stworzenie React JS. Jordan to pracownik Facebooka, którego marzeniem było uproszczenie procesu budowania całego interfejsu. Chodzi przede wszystkim o to, żeby zapewnić użytkownikom maksymalną wygodę podczas używania aplikacji. Postęp technologiczny sprawił, że obecnie możemy korzystać z rozwiązań, o których dawniej mogliśmy jedynie pomarzyć. Warto wspomnieć, że nowoczesny sposób renderowania stron internetowych jest wykorzystywany przez bibliotekę React. Właśnie dlatego strony od razu stają się dużo bardziej dynamiczne. To powoduje, że framework jest wygodny zarówno dla odbiorcy aplikacji, jak i programisty, czyli samego twórcy.
Zalety technologii React
Programiści cały czas dyskutują nad tym, czy React JS to biblioteka, czy też framework. Rozróżnienie tych dwóch kategorii jednak nie jest tak proste, jakby się to mogło początkowo wydawać. Framework dotyczy głównie rozwiązywania problemów strukturalnych oraz architektonicznych związanych z głównym kodem aplikacji. Natomiast React JS dotyczy bardziej samych komponentów. Dzięki temu programista ma kontrolę nad całym procesem wdrażania rozwiązania. Niestety React nie jest w stanie rozwiązać problemów strukturalnych oraz architektonicznych. Nie zmienia to faktu, że bardzo mocno rozbudowany, więc może być nazywany biblioteką. Warto wspomnieć, że React JS ma wiele zalet, które doceniają nie tylko programiści, ale również użytkownicy.
Największą zaletą jest prawdopodobnie szybkość jego implementacji. Dodatkowo React JS pozwala zbudować naprawdę dynamiczny interfejs. Dzięki temu w czasie rzeczywistym odbywają się wszelkie aktualizacje strony. Użytkownicy na bieżąco wszystko widzą i są w stanie wychwycić błędy. Programista też ma z tego korzyści, ponieważ może zdecydowanie szybciej prowadzić swoje działania. Możliwość zaoszczędzenia czasu podczas prac programistycznych jest kolejną ważną zaletą React. Dzięki budowie komponentowej można ponownie wykorzystać niektóre elementy na innych poziomach. Umożliwia to sprawne zarządzanie aktualizacjami i znacząco zwiększa wydajność pracy programisty. Jedna zmiana nie powoduje kolejnych, ponieważ wszystkie komponenty są izolowane. Nie można zapominać, że stabilność kodu jest bardzo ważna w tworzeniu różnego rodzaju aplikacji.
Aplikację, którą tworzysz w React możesz w prosty sposób wrzucić do sieci hostując ją na tanim hostingu, sprawdź np. ranking hostingów, chociaż nie wszystkie na to pozwalają, na darmowym hostingu nie będzie to wykonalne, chyba, że znajdziesz darmowy serwer VPS. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, czym dokładnie jest React.