Szara kostka brukowa to klasyka, dobrze znana z miejskich chodników i parkingów. Warto jednak wiedzieć, że materiał ten może występować w naprawdę wielu wersjach, a co za tym idzie – stwarza szerokie pole do popisu dla projektantów przydomowych i miejskich przestrzeni. Dowiedzmy się, jak klasyfikowana jest kostka brukowa.
Podstawowe parametry kostki brukowej
Kostka brukowa może być klasyfikowana między innymi ze względu na kolor. W marketach budowlanych zwykle czeka na nas bogata oferta w tym zakresie, obejmująca nie tylko różne barwy, ale i ich zróżnicowaną intensywność i połysk. Drugim ważnym parametrem kostki brukowej jest kształt. W tym względzie katalog dostępnych produktów również bywa rozbudowany, a do ciekawszych modeli należy z pewnością kostka łupana i kostka w kształcie fali. Ważnym kryterium klasyfikacyjnym jest także grubość. To właśnie ten parametr decyduje o możliwości użycia danego modelu do konkretnego projektu, gdyż im większe przewidujemy obciążenie nawierzchni, tym grubość kostki powinna być większa.
Rodzaj wykończenia – jak klasyfikowana jest kostka brukowa?
Pozostając przy kwestii wyglądu kostki brukowej warto wiedzieć, że klasyfikuje się ją również ze względu na rodzaj wykończenia. Zwykła kostka określana jest jako przemysłowa, natomiast ta, która poddana została obróbce, to kostka szlachetna. W tej kategorii możemy wyróżnić wiele rodzajów:
- kostka łupana – charakteryzuje się nieregularnymi krawędziami,
- kostka płukana – jest szorstka i przypomina kostkę kamienną,
- kostka postarzana – wygląda na starszą, nieco wysłużoną kostkę,
- kostka szczotkowana – jest antypoślizgowa i nabiera ciekawszego wyglądu,
- kostka strukturalna – imituje naturalny kamień.
Kostka brukowa dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/plyty-chodnikowe-plyty-azurowe-kostka-brukowa/kostka-brukowa
Podział kostki z uwagi na materiał wykorzystany do produkcji
Kostka brukowa klasyfikowana jest również pod względem materiału, z którego powstała. Najpopularniejsza jest oczywiście kostka betonowa. Dostępna jest w szerokiej gamie wzorów i kolorów, a do tego ma przystępną cenę. Najczęściej możemy spotkać ją w architekturze miejskiej. Chętnie wybierana jest do tworzenia nawierzchni, od której nie oczekuje się ponadprzeciętnej wytrzymałości. Jeżeli zależy nam, by kostka była w stanie znieść duże obciążenia, warto wybrać kostkę kamienną. Jest ona wykonywana z naturalnych kamieni, takich jak granit, bazalt, wapień czy piaskowiec. Rodzaj kamienia ma wpływ na ostateczną wytrzymałość kostki. W klasyfikacji kostki brukowej ze względu na materiał wykorzystany do produkcji wyróżnia się też kostkę z kamienia polnego. To szczególny model, przeznaczony do projektów o bardziej wyszukanym stylu.
Jak widać, planując tworzenie podjazdu czy alejki z kostki brukowej, musimy dokonać wielu niełatwych wyborów. Końcowy efekt projektu może być jednak miłym zwieńczeniem trudu i zapewnić nawierzchnię, która posłuży przez długie lata.