Łożysko to element maszynowy, który wspiera ruchome części (np. wały) i pozwala im obracać się lub przesuwać się z minimalnym oporem tarcia. Łożyska są używane w szerokim zakresie aplikacji, od małych mechanizmów, takich jak zegarki, po duże maszyny przemysłowe. To pokazuje, jak niezbędny jest to element w wielu gałęziach przemysłu i w maszynach, które stanowią jego podstawy. Jednym z najpopularniejszych i zarazem najstarszych rodzajów tego typu akcesoriów jest łożysko stożkowe. Czym się charakteryzuje i gdzie można je stosować?
Kiedy wynaleziono łożysko stożkowe?
Łożyska stożkowe zostały wynalezione w 1889 roku przez Henry’ego Timkena, który natychmiast je opatentował. Podobno pomysł na ich stworzenie wziął się z potrzeby zaspokojenia oraz znalezienia rozwiązania na nieustanne usterki wiatraka wynalezionego właśnie przez Timkena. Wtedy jednak nie spodziewał się wynalazca, że po niecałych stu latach jego firma stanie się głównym producentem łożysk stożkowych i w ogromnym stopniu przyczyni się do rozwoju wielu różnych gałęzi przemysłu.
Jak zbudowane jest łożysko stożkowe?
W łożyskach stożkowych, jak sama nazwa wskazuje, znajdują się elementy toczne w formie stożków. Zbiegają się one w jednej linii osi łożyska bez względu na ilość owych linii rzutowych. To pokazuje, że ich budowa nie jest wcale skomplikowana i są one typowymi łożyskami z serii dzielonych. Każdy ich element od siebie oddzielić. W związku z tymi parametrami i właściwościami technicznymi, łożyska stożkowe muszą mieć zagwarantowane odpowiednie smarowanie. Ma to związek z dzieloną ich konstrukcją. Oczywiście, nietrudno sobie wyobrazić, że w takim przypadku łożyska stożkowe nie mają uszczelniaczy wbudowanych. Jeśli natomiast chodzi o środki smarne, to należy pamiętać o tym, że niezbędne jest ich dobieranie pod specjalne rodzaje aplikacji. Ich przeznaczenie także ma wpływ na ich ewentualne smarowanie. Podobnie jak w przypadku innych łożysk tocznych, stożkowe dzielą się na jednorzędowe oraz wielorzędowe.
Jakie jest zastosowanie łożysk stożkowych?
Łożyska stożkowe znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w maszynach walcowych. Łożyskuje się nimi konkretne elementy i korpus główny, inaczej napędzający. Poza tym tego rodzaju łożyska bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku maszyn i aplikacji, na które działają siły promieniowe. Co istotne, są one znacznie bardziej wytrzymałe i wydajniejsze niż łożyska kulkowe. Obecnie powszechnym jest stosowanie różnego rodzaju łożysk w wielu różnych urządzeniach i maszynach. Znaleźć je można w maszynach rolniczych, betoniarkach, czy nawet kosiarkach i zegarkach. Łożyska stożkowe należą do grupy tych, które są najczęściej i najszerzej wykorzystywane w przemyśle.