W świecie technologii kosmetologicznych zachodzi wiele zmian. Podczas gdy niektóre metody starzeją się i powoli znikają z ofert gabinetów kosmetycznych, inne ewoluują i są przekształcane w zupełnie nowe, jeszcze skuteczniejsze techniki. Przykładem technologii, która obecnie zdobywa popularność w świecie kosmetologii, jest frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa. Na czym polega ten zabieg i jak się go przeprowadza? Jakie efekty można dzięki niemu uzyskać?
Radiofrekwencja mikroigłowa — co to takiego?
Radiofrekwencja mikroigłowa to kombinacja dwóch zabiegów popularnych w świecie kosmetologii i medycyny estetycznej. Stanowi ona połączenie mikronakłuwania skóry z radiofrekwencją RF. Czym są te dwa zabiegi?
- Mikronakłuwanie — prosty zabieg, który polega na prowadzeniu wałka z mikroigłami na poddawanym zabiegowi fragmencie skóry. Wykonuje się go w celu mechanicznego pobudzenia skóry i sprawienia, by poprzez uszkodzenia zostały w niej pobudzone procesy naprawcze. Głębokość penetracji igły w przypadku mikronakłuwania przy RF frakcyjnym zwykle mieści się w przedziale od 0,2 mm do 3,5 mm.
- RF frakcyjny -polega na ogrzewaniu skóry właściwej falami elektromagnetycznymi o częstotliwości fal radiowych. Tkanka poddana działaniu temperatury wynoszącej ok. 42 stopnie Celsjusza zostaje mocno podgrzana, co pozwala na uruchomienie w niej procesów regeneracji. Tym samym wzbudzony zostaje proces remodelingu kolagenu znajdującego się pod skórą.
Radiofrekwencja mikroigłowa pozwala dotrzeć do każdej z warstw skóry — wystarczy odpowiednio skalibrować używane w tym celu urządzenie. Za sprawą mikronakłuwania drobne igiełki docierają pod skórę, a następnie emitują fale radiowe, nagrzewając tkankę. Wydzielane w ten sposób ciepło jest kontrolowane, dzięki czemu zabieg nie niesie ze sobą ryzyka zwęglenia lub innego poważnego uszkodzenia skóry. Następnie igły szybko wycofują się spod warstw skóry.
RF frakcyjny — jakie rezultaty pozwala uzyskać?
Technologia fal radiowych jest powszechnie wykorzystywana w kosmetologii, a radiofrekwencja mikroigłowa to jedno z najpopularniejszych obecnie jej zastosowań. Na rozpoznawalność tej metody zabiegowej wpływa kilka czynników. Przede wszystkim jest to ich skuteczność. Zwykle wystarczą już trzy zabiegi, by zauważyć efekt ujędrnienia, odmłodzenia i wygładzenia skóry. Zabiegi z wykorzystaniem radiofrekwencji wykonuje się także w celu zredukowania widoczności blizn (także potrądzikowych) czy rozstępów. Stosuje się je także do usuwania plam i przebarwień na skórze. RF frakcyjny może być używany zarówno na ciele, jak i dekolcie czy twarzy.
RF frakcyjny — czym charakteryzują się urządzenia zabiegowe?
Urządzenia do radiofrekwencji mikroigłowej występują w wielu formach. Na rynku znaleźć można zarówno sprzęty służące wyłącznie do przeprowadzania tego zabiegu, jak i wielofunkcyjne urządzenia, w których RF frakcyjny jest tylko jedną z dostępnych opcji. W zależności od potrzeb gabinety kosmetyczne mogą wybierać spośród urządzeń w różnych rozmiarach — dużych sprzętów wyposażonych w dodatkowe funkcje lub ich niewielkich odpowiedników, idealnych do ustawienia na stoliku zabiegowym.