Po co firmy decydują się na przestrzenie coworkingowe zamiast tradycyjnych biur?

Co sprawia, że coraz więcej firm decyduje się na przestrzenie coworkingowe zamiast klasycznych biur? Jakie korzyści przemawiają za tym innowacyjnym podejściem do organizacji miejsca pracy? Wyjaśniamy.

Czym jest coworking?

Coworking – w dosłownym tłumaczeniu „praca razem” – to nie tylko wynajmowanie biurek we współdzielonej przestrzeni. To także grupa ludzi, którzy wspólnie tworzą atmosferę sprzyjającą efektywnej pracy.

Jest to również miejsce, w którym każdy dzieli się pomysłami, doświadczeniem i zasobami. To z kolei pozwala na rozwój zawodowy i osobisty.

Dzięki takiej formie biura coworkingowe oferują mnóstwo udogodnień dla użytkowników. Mówimy tu nie tylko o sprzęcie niezbędnym do pracy (drukarki, pomieszczenia konferencyjne, szybki Internet), ale także o przestrzeniach do odpoczynku i przysłowiowego „przewietrzenia głowy”, takich jak kuchnia, stacja z napojami, a nawet pokój przeznaczony do drzemek.

Coworking a wirtualne biuro

Kolejnym popularnym konceptem w ostatnich latach stało się wirtualne biuro. Choć obie te opcje oferują elastyczne rozwiązania dla osób poszukujących alternatywnych sposobów pracy, zdecydowanie różnią się między sobą.

Wirtualne biuro skupia się głównie na usługach administracyjnych, oferując adres rejestracyjny, obsługę korespondencji czy wsparcie telefoniczne, co pozwala na prowadzenie działalności bez fizycznej obecności w jednym miejscu. Z kolei coworking to przestrzeń fizyczna, która umożliwia wynajęcie biurka lub całego pomieszczenia.

Oba modele mają swoje zalety. Wirtualne biuro sprzyja pracy zdalnej, podczas gdy coworking stwarza możliwość interakcji i budowania relacji z innymi osobami pracującymi w tej samej przestrzeni.

Ostatecznie wybór między nimi zależy od indywidualnych preferencji dotyczących sposobu pracy, potrzeb biznesowych, a także budżetu.

Oba te rozwiązania proponuje Centrum Żoliborz. W ofercie firmy znajdziemy coworking w świetnych lokalizacjach Warszawy – na urokliwym Starym Żoliborzu lub w tętniącym życiem Centrum.

Korzystając z usługi wirtualnego biura, możemy liczyć na wiele udogodnień, takich jak obsługa korespondencji, bezpieczne przechowywanie dokumentów czy wynajem sal konferencyjnych na spotkania z klientami i szkolenia wewnętrzne.

Przestrzenie coworkingowe, a może tradycyjne biura?

Co jest lepsze – coworking czy tradycyjne biuro? Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie jest możliwa. Oba te rozwiązania bardzo się od siebie różnią i… Odpowiadają na inne potrzeby!

Biuro tradycyjne będzie z pewnością wygodnym rozwiązaniem dla firm zatrudniających dużą liczbę osób, zwłaszcza kiedy model jej prowadzenia zakłada pracę stacjonarną. W niektórych branżach, na przykład prawniczej i medycznej, dobrze odbierane jest posiadanie przez firmę własnego, autonomicznego miejsca, co może podnosić jej prestiż.

Wyobraźmy sobie jednak niewielki startup, stawiającą pierwsze kroki na rynku firmę lub projektanta, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W takich przypadkach wynajem biura może być zbyt obciążający dla budżetu, a nawet zwyczajnie niepotrzebny. Zwłaszcza, kiedy na co dzień pracują zdalnie lub zajmują się obszarami, w których rozbudowana infrastruktura biurowa nie jest konieczna.

Dodatkowo coworking sprzyja interakcjom międzyludzkim, co może być szczególnie pomocne dla zespołów, które dopiero budują swoją widoczność na rynku.

Podsumowując – tradycyjne biura oferują prywatność i pewien rodzaj prestiżu, jednak ich wynajem i utrzymanie idą w parze z wysokimi kosztami oraz stałymi zobowiązaniami. Coworking to idealna opcja dla osób nieposiadających dużych wymagań lokalowych, ceniących elastyczność i przebywanie w zróżnicowanym, dynamicznym środowisku.

Dlaczego firmy decydują się na przestrzenie coworkingowe?

Firmy coraz częściej wybierają przestrzenie coworkingowe ze względu na ich liczne korzyści, co już zostało wspomniane.

Po pierwsze chodzi o elastyczność i skalowalność – coworking pozwala firmom dostosować przestrzeń roboczą do bieżących potrzeb, co jest szczególnie ważne na początku prowadzenia biznesu.

Po drugie (wynikające z tego pierwszego) oszczędność kosztów – wynajem przestrzeni coworkingowej eliminuje koszty związane z utrzymaniem tradycyjnego biura, takie jak czynsz, media czy utrzymanie infrastruktury.

Po trzecie networking – otoczenie coworkingowe sprzyja interakcji z innymi profesjonalistami, co może prowadzić do pozyskiwania cennych kontaktów biznesowych, wymiany doświadczeń oraz potencjalnej współpracy.

Wspólne biura to prawdziwe inkubatory kreatywności, które tworzą unikalne środowisko sprzyjające rozwojowi biznesowemu i osobistemu. Dodatkowo nie bez znaczenia – zwłaszcza dla osób, które określają się jako „digital nomads” – jest elastyczność geograficzna, która umożliwia pracę w różnych lokalizacjach.

22 lutego 2024
Autor: GazetaNDM

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Jak teraz zamknę HIT, to będzie wart tyle, co stodoła na polu

Nowy Dwór Mazowiecki

Jak teraz zamknę HIT, ...

Kiedy w październiku 2016 roku Marek Mikuśkiewicz, swego czasu jeden z najbogatszych Polaków, otwierał największe w Nowym Dworze Maz. centrum handlowe HIT, mieszkańcy byli zachwyc...
Znamy gwiazdy Dni Nowego Dworu

Nowy Dwór Mazowiecki

Znamy gwiazdy Dni Nowe...

Dni Nowego Dworu Maz. przyciągają co roku tłumy mieszkańców miasta. Kto tym razem dla nich zaśpiewa? DeMono, Marek Piekarczyk i Margaret będą gwiazdami tegorocznej edycji Dni No...
W mieszkaniu znaleźli zwłoki

Na sygnale

W mieszkaniu znaleźli ...

W czwartek ok. godz. 10, w jednym z mieszkań przy ul. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim znaleziono zwłoki 41 – letniego mężczyzny. Na miejsce udał się prokurator. ...
Siedmiolatek  walczy o życie

Nowy Dwór Mazowiecki

Siedmiolatek walczy o...

Na terenie naszego miasta mieszka 7-letni Kacper, jest taki sam jak każdy inny chłopiec w jego wieku. Lubi się bawić, grać w piłkę, chętnie się uczy. Był radosnym dzieckiem do...
Nie żyje 26-latek. Policja szuka świadków

Na sygnale

Nie żyje 26-latek. Pol...

  Policjanci poszukują świadków wypadku, do jakiego doszło wczoraj, przed godz. 21. na ul. Polskiej Organizacji Wojskowej w Nasielsku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 26-lat...
Pomiechówek: Potrącenie na przejeździe kolejowym

Na sygnale

Pomiechówek: Potrąceni...

O godz. 13.18 nowodworscy policjanci zostali poinformowani o zdarzeniu drogowym na przejeździe kolejowym w Pomiechówku (DK62). Jak informuje st. asp. Joanna Wielocha, oficer prasowy K...
Warszawska Sky nowym budynkiem widmo na mapie Nowego Dworu?

Nowy Dwór Mazowiecki

Warszawska Sky nowym b...

Od kilku miesięcy nie ustają plotki dotyczące budowy apartamentowca Warszawska Sky na początku miasta. Dotyczą one głównie tego, że budowa stanęła a cała inwestycja miała rz...
Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, nastolatek zmarł

Na sygnale

Sprawca uciekł z miejs...

Minął rok od tragicznego wypadku w Cegielni Kosewo, gm. Pomiechówek, w którym zginął 15- letni Sebastian. Podejrzanego Łukasza K. postawiono w stan oskarżenia. Sprawca wypadku z...
Policjanci poszukują zaginionego Mariusza Krawczyka

Czosnów

Policjanci poszukują z...

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim poszukują zaginionego 46-letniego Mariusza Krawczyk z miejscowości Łomna Las w gminie Czosnów, który ostatni raz ...
Pomózmy Agnieszce wygrać z chorobą!

Nowy Dwór Mazowiecki

Pomózmy Agnieszce wygr...

Agnieszka Wójcik od lat całe serce oddaje dzieciom i młodzieży. Dzisiaj sama potrzebuje wsparcia. Pomóżmy jej wygrać z chorobą! Od ponad 20 lat Agnieszka Wójcik jest nauczyciel...