Tłuste, nafaszerowane chemią i składnikami niewiadomego pochodzenia hamburgery i cheeseburgery to przeszłość. Oczywiście w niektórych miejscach wciąż można znaleźć tego typu fast-food niskiej jakości. Jednak w profesjonalnych lokalach aromatyczny burger to pełnowartościowe i pożywne danie, przyrządzane zgodnie ze sztuką kulinarną!
Fast food vs. slow food – na którym biegunie umieścić burgera?
Zacznijmy od obalenia pierwszego, najpopularniejszego mitu: Dobrze przygotowany burger nie ma nic wspólnego z jedzeniem typu fast food! Nie da się przyrządzić dobrego burgera w 5 minut. Cały proces wymaga czasu, wyselekcjonowania składników i przyrządzenia ich zgodnie z oryginalną recepturą.
Weźmy pod lupę mięso. Aby burger był naprawdę smaczny i zdrowy, musi być przygotowany z polskiej wołowiny. Świeżo zmielone, bez dodatków i konserwantów mięso nie tylko smakuje najlepiej, ale też zachowuje swoje cenne wartości odżywcze. Najlepszy do burgerów jest kark wołowy. Nie można go przyprawiać na etapie mielenia, ponieważ przy smażeniu zrobi się twardy. Zmielone i uformowane mięso należy doprawić wyłącznie wolą i pieprzem tuż przed obróbką cieplną.
Wysokiej jakości burgery nie mają nic wspólnego z gotowymi kotletami, które paczkowane można kupić w każdym markecie. Dobrze przyrządzony burger nie jest więc z fast foodem. Bliżej mu do nowoczesnego slow food, które swoją wartością dorównuje domowemu jedzeniu, a nawet je przewyższa!
Sezonowe warzywa i aromatyczne dodatki
Oryginalny burger ma w sobie mnóstwo zdrowych dodatków – warzyw, sosów i dressingów na bazie ziół. Niestety, popularne sieciówki przyzwyczaiły nas do spłaszczonych ogórków kiszonych, zwiędłej sałaty i wodnistych pomidorów bez smaku. Tymczasem dobrze przygotowany burger powinien mieć w sobie sezonowe warzywa od lokalnych dostawców. Idealnie, gdy jest to produkcja ekologiczna, zgodna z restrykcyjnymi wymogami unijnymi. Wtedy masz pewność, że wraz z burgerem dostarczysz swojemu organizmowi cennych witamin i minerałów.
Bułka z własnego wypieku
Tucząca, dziwnie pachnąca buła zniechęca Cię do jedzenia burgera? Rzeczywiście, gotowe produkty mają w sobie tyle ulepszaczy, że zdrowiej wydawałoby się zjeść proszek do prania. Na szczęście mamy do wyboru zdrowe alternatywy – samodzielnie wypieczone bułki bez chemii. Oczywiście można je doprawiać, np. serem pleśniowym do smaku, jednak nie należy używać kostek rosołowych czy maggi.
Tradycyjnie w burgerach wykorzystuje się bułki pszenne. Jeśli jednak nie możesz lub nie chcesz jeść pszenicy, sięgnij np. po wypieki z mąki orkiszowej lub żytniej.
Gdzie po zdrowego burgera?
Miejsca takie jak Pasibus udowadniają, że zdrowe burgery można zjeść nie tylko w domu, ale też w lokalu. Przygotowane ze świeżych składników, bez chemii, z samodzielnie mielonym mięsem, pyszne burgery Wrocław to zdrowy, pełnowartościowy posiłek dla całej rodziny. Pasibus to lokal idealny dla osób, które chcą dobrze zjeść w miłej, swobodnej atmosferze – w towarzystwie bliskich lub przyjaciół!