W walce z bólem kręgosłupa, kości czy stawów pacjenci często szukają pomocy w gabinetach fizjoterapeutów. Warto jednak wiedzieć, że wizyta u ortopedy w większości przypadków okazuje się koniecznością zarówno w celu postawienia właściwej diagnozy, jak i kontrolowania postępów terapii.
Czym zajmuje się ortopeda?
Ortopeda to lekarz medycyny, który zajmuje się korekcją lub zapobieganiem deformacji, zaburzeń lub urazów szkieletu i związanych z nim struktur. Innymi słowy, diagnozuje wszelkiego rodzaju schorzenia związane z układem ruchu, w skład którego wchodzą nie tylko kości, lecz również mięśnie, ścięgna czy stawy. Czasami konsultacja ortopedyczna bywa konieczna w diagnozowaniu chorób układu nerwowego, gdyż w przypadku dysfunkcji układu ruchu ucierpieć mogą również nerwy. Ortopeda w swojej codziennej praktyce podejmuje wiele zadań, w tym:
- przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych kości i innych narządów układowych,
- kontroluje postępy w zakresie rehabilitacji pacjenta,
- przeprowadza badania diagnostyczne, takie jak na przykład USG,
- opracowuje strategię zapobiegania urazom oraz pogłębiania się schorzeń związanych z układem ruchu,
- prowadzi konsultacje w zakresie zaopatrzenia medycznego,
- współpracuje z innymi specjalistami – lekarzami albo fizjoterapeutami.
Ból mięśni, kręgosłupa, ścięgien – do kogo należy się udać?
Pacjenci, którzy cierpią na różnego rodzaju dolegliwości związane z układem ruchu, coraz częściej szukają pomocy w gabinetach fizjoterapeutów. Należy jednak pamiętać, iż nie są oni lekarzami, dlatego stawiane przez nich diagnozy nie zawsze są trafne. Dobry fizjoterapeuta zaleca wizytę u ortopedy, który przeprowadzi niezbędne badania, a następnie oceni, jakiego rodzaju schorzenie występuje u konkretnej osoby. Chcąc zaoszczędzić czas, warto od razu poszukać pomocy u ortopedy, a dopiero później zdecydować się na fizjoterapię. Rehabilitacja rzeczywiście może okazać się nieunikniona, jednak trzeba wiedzieć, jaki kroki podjąć, aby nie zaszkodzić pacjentowi. Warto mieć też na uwadze okresowe wizyty u lekarza, które potwierdzą efekty leczenia, ewentualnie pozwolą je zmodyfikować. Ortopeda w razie wątpliwości może zlecić konsultację z innym specjalistą, na przykład z neurologiem.
Wizyty kontrolne u ortopedy – jak często powinny się odbywać?
Ortopedia nie jest jednolitą dziedziną – zajmuje się zarówno leczeniem urazów, jak i chorób przewlekłych. Pacjenci proszeni są o stawianie się na wizytach kontrolnych celem omówienia postępów leczenia. W przypadku chorób przewlekłych wizyty odbywają się tak często, jak wymaga tego stan zdrowia pacjenta – w okresie zaostrzenia choroby konieczna może być nawet hospitalizacja. Natomiast urazy leczy się do momentu, gdy ortopeda stwierdzi, że zostały one całkowicie wyleczone, a pacjent wrócił do pełnej sprawności. Chcąc skorzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów z zakresu ortopedii, warto udać się do kliniki REX MEDICA – rexmedica.pl/konsultacje/konsultacje-ortopedyczne. Na miejscu istnieje możliwość przeprowadzenia badań diagnostycznych, co jest sporym ułatwieniem dla pacjentów ze schorzeniami układu ruchu.