W ciągu III kwartałów 2022 roku liczba nowo utworzonych miejsc pracy zmniejszyła się o 9,1%, natomiast liczba zlikwidowanych wzrosła o 24%. Według tych danych, które w grudniu tamtego roku opublikował GUS, na naszym rynku pracy pojawiło się narastające spowolnienie. Jednak nie tylko miejsca pracy zostały zlikwidowane. Dotyczy to również ogłoszeń na portalach o pracę.
Rynek pracodawcy czy rynek pracownika?
Na początku 2022 roku pracodawcy szukali nowych pracowników, jednak w jego drugim i trzecim kwartale uległo to zmianie. Zaczęli się oni skupiać na doświadczonej i wykwalifikowanej kadrze więc wstrzymywali się z ryzykownym podjęciem decyzji o zwiększeniu zatrudnienia.
Według raportu “Ewolucja HR – Know How 2023” ukazało się pytanie o rynek pracodawcy i pracownika, czyli o to jak on obecnie wygląda. Około 27% osób odpowiedziało, że jest to rynek pracodawców, a 24% – pracowników. Ponad 1/3 badanych stwierdziło, iż jest on zrównoważony.
W ostatnim czasie Chat GPT stał się bardzo popularny. Co prawda, odpowiedzi jakie od niego uzyskujemy nie są idealne, ale wszystko może przyjść z czasem. Zapytany natomiast o to, jaki obecnie mamy rynek (pracodawcy czy pracownika) nie potrafił jednoznacznie odpowiedzieć. Zaznaczył jednak, że sytuacja ta zależy od wielu różnych czynników, jak kondycja gospodarcza czy polityka rządu.
Warto jednak zaznaczyć, że w 2023 roku spowolnienie gospodarcze spowoduje, że niektóre branże mniej lub bardziej będą narażone na niepokój w związku ze spowolnieniem gospodarczym.
Które branże mogą okazać się najbardziej perspektywiczne?
Większość ekspertów wykazała, że w kolejnych latach nadal dużą popularnością będą się cieszyć takie branże, jak:
- IT – a w szczególności specjaliści i doświadczeni programiści,
- digital marketing – specjaliści SEO i SEM oraz inne stanowiska, które wymagają od pracowników umiejętności analitycznych i kompetencji cyfrowych,
- sprzedaż,
- controlling i finanse – tu mamy na myśli optymalizację kosztów prowadzenia biznesu,
- e-commerce i business intelligence – nadal wiele firm będzie korzystać z rozwijania swojego biznesu w sieci i wszelkich nowych kanałach sprzedaży.
A co z energetyką?
No właśnie! Kryzys energetyczny, który spowodowany jest wojną za wschodnią granicą naszego kraju sprawia, że wiele firm będzie próbować różnych sposobów na zoptymalizowanie kosztów wytworzenia energii, np. za pomocą dotacji – zarówno państwowych jak i unijnych.
Co więcej, kilka następnych lat mogą okazać się znaczące dla branży energetycznej, czyli specjalistów zajmujących się transformacją energetyczną, inżynierowie, analitycy czy odnawialnymi źródłami energii, jak fotowoltaika bądź farmy wiatrowe.
Perspektywistyczna praca w IT
Awareson to firma doradcza, która specjalizuje się w outsourcingu usług technologicznych i rekrutacjach IT oraz SAP.