Dynamiczny rozwój rynku e-commerce i rosnące oczekiwania klientów wymusiły na przedsiębiorcach znaczące przyspieszenie dostaw. Konieczność jak najszybszej realizacji zamówień sprzyja jednak występowaniu różnego rodzaju pomyłek i niedopatrzeń. Niektóre z nich da się dość łatwo wykryć i w porę skorygować, inne przez dłuższy czas mogą pozostać niezauważone i w rezultacie wiązać się z koniecznością poniesienia dużych kosztów. Jednym z problemów, z którymi dosyć często mierzymy się na etapie magazynowania, są różnice inwentaryzacyjne. Na czym one polegają i jak skutecznie z nimi walczyć?
Różnice inwentaryzacyjne — co to takiego?
We współczesnych magazynach stosuje się rozmaite sposoby monitorowania stanu zapasów. Dane o liczbie poszczególnych produktów zbierane są w trakcie okresowych inwentaryzacji, a następnie odnotowywane w odpowiedniej bazie danych. Czasem jednak możemy zauważyć niezgodności między faktyczną liczbą produktów a tą figurującą w systemie. To właśnie ta rozbieżność nazywana jest różnicą inwentaryzacyjną.
Skąd mogą brać się różnice inwentaryzacyjne?
Różnice inwentaryzacyjne mogą dać się we znaki nawet w wysoce zautomatyzowanych magazynach, jednak najczęściej ich przyczyną są błędy popełniane przez pracowników. Takie niezgodności mogą powstać na przykład w wyniku niedokładnie przeprowadzonej inwentaryzacji. Często pojawiają się one, gdy pracownik dwa razy wprowadzi do bazy danych jeden produkt lub gdy nie zauważy, że jeden z towarów został pominięty podczas zliczania.
Rozbieżności mogą również wyniknąć z błędów w trakcie wykonywania określonych operacji na magazynie. Ich pojawienie się jest możliwe na przykład wtedy, gdy nieopatrznie odłożymy produkt w niewłaściwe miejsce, pobierzemy nieprawidłowy towar podczas kompletacji zamówienia lub źle go oznakujemy. Niekiedy przyczyna jest bardziej trywialna — produkt zostaje zasłonięty innym, wpada pod regał lub zostaje zwyczajnie przeoczony.
Jak zapobiegać różnicom inwentaryzacyjnym?
Uważna i szczególnie dokładna praca pozwoli ograniczyć ryzyko występowania pomyłek. Należy jednak pamiętać, że nawet w jej trakcie mogą zdarzyć się potknięcia, które doprowadzą do powstania różnic inwentaryzacyjnych. Jeśli więc zależy nam na zredukowaniu tego ryzyka do minimum, powinniśmy pomyśleć nad automatyzacją procesów związanych z liczeniem i przemieszczaniem towarów.
Przykładem rozwiązania, które przysłuży się temu celowi, jest wprowadzenie wewnętrznej identyfikacji towarów z użyciem kodów kreskowych, które w trakcie inwentaryzacji będą mogły być skanowane, w wyniku czego informacje o produkcie zostaną odnotowane w cyfrowej bazie. Błędów pomoże unikać także odpowiedni system WMS, czyli informatyczne narzędzie do zarządzania magazynem.
Nowoczesny magazyn — szybka i bezproblemowa obsługa zamówień
Dobrze zaprojektowane, nowoczesne magazyny to dla wielu firm absolutna podstawa efektywnej działalności na rynku. Obiekty te w często w końcu pełną nie tylko funkcję przestrzeni składowania, lecz również centrum dystrybucji, miejsca kompletacji czy konfekcjonowania zamówień. To właśnie dlatego tak ważne jest, by znaleźć obiekt, który zdołamy zamienić w pełni funkcjonalną przestrzeń logistyczną z dogodnym dojazdem do miejsc realizacji pozostałych ogniw łańcucha dostaw.
Projektowaniem i budową magazynów dla firm z różnorodnych branż zajmuje się na przykład Panattoni. Ten deweloper ma na swoim koncie mnóstwo zrealizowanych inwestycji w postaci parków logistycznych, obiektów w formule City Logistics czy szytych na miarę (build-to-suit). Powierzchnie magazynowe aktualnie dostępne w województwie opolskim znajdziesz na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl/znajdz-nieruchomosc?region=opole.