Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z dnia 26 czerwca 2014 r. (II SA/Op 220/14, Lex nr 1488265) stwierdził, że walor wody bieżącej ma woda pochodząca ze źródeł zabezpieczających jej co do zasady nieprzerwany pobór, takich jak sieć wodociągowa czy studnia, które są pod stałą kontrolą Inspekcji Sanitarnej.
Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok, w którym potwierdził decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego nakazującą pracodawcy zapewnienie właściwych warunków higieniczno–sanitarnych w zatrudniającym 27 osób zakładzie pracy. Kontrola wykazała, że pracodawca wyłączył z użytku pomieszczenie higieniczno–sanitarne, w tym toalety i umywalki.
Pracownicy mogli korzystać jedynie z jadalni, w której mylić naczynia pod bieżącą wodą, zbieraną do wiadra umieszczonego w zlewozmywaku, a następnie wylewaną na zewnątrz. Poza zakładem pracy ustawione były także tymczasowe toalety. Sąd uznał, że brak bieżącej wody i czynnej kanalizacji narusza przepisy Kodeksu pracy oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny potwierdził decyzję o braku dostępu do urządzeń higieniczno-sanitarnych w przedsiębiorstwie, wskazując na negatywny wpływ na bezpieczeństwo i higienę pracowników. Z uwagi na obecność pyłu przemysłowego oraz substancji i mieszanin chemicznych – w tym sklasyfikowanych jako niebezpiecznych – brak tych urządzeń ma szczególny wpływ.
Organ odwoławczy nie przyjął wyjaśnień pracodawcy, że zapewnia dostęp do bieżącej wody dzięki dowożeniu jej w zbiornikach. Inspektor wskazał również, że dostawa wody w taki sposób nie jest wystarczająca, a możliwe jest podłączenie przedsiębiorstwa do sieci wodociągowej. Pracodawca nie może jednak odmówić wykonania tego obowiązku ze względów finansowych lub organizacyjnych, gdyż szkodziłoby to dobru i zdrowiu pracowników.
Pracodawca powinien zachować wszelkie środki ostrożności, aby upewnić się, że pracownicy mają dostęp do świeżej i czystej wody, jest to jeden z obowiązków pracydawcy, aby zapobiec odwodnieniu i innym zagrożeniom. Pracodawca powinien zapewnić dostęp do wody w wygodnej lokalizacji, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny. Pracownicy powinni być również poinformowani o zasadach dotyczących dostępu do wody i ich obowiązkach w tym zakresie. Pracodawca powinien również upewnić się, że wszelkie sprzęty i urządzenia wykorzystywane w miejscu pracy spełniają określone przepisy dotyczące bezpieczeństwa.
Aby uniknąć tego typu sytuacji, skorzystaj z oprogramowania BHP, które automatyzuje procesy w przedsiębiorstwie.